4.9 C
تهران
دوشنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۸

نشانه دیگری از تشدید بحران اقتصادی: اخراج به دلیل متأهل بودن! کارفرما نمی‌خواهد حق عائله‌مندی و اولاد بپردازد!

۲۰ نفر از کارکنان شاغل در قطارهای شرکت راه‌آهن رجاء اخراج شده‌اند؛ علت اخراج این مهمانداران، متأهل بودن آنهاست. کارفرما برای کاهش هزینه‌ها آنها را اخراج کرده است.

خبرگزاری ایلنا گزارش داده که شرکت خدماتی «توسعه گستر بینالود» که پیمانکار جدید شرکت حمل و نقل ریلی رجاء است، روز شنبه ۵ بهمن ماه ۹۸ برای کاهش هزینه‌های جاری شرکت خود ۲۰ نفر از کارگران که مهماندار و خدمه قطار بودند را اخراج کرده است.

میانگین سابقه کار این افراد ۵ تا ۱۰ سال بوده و کارفرما برای پرداخت نکردن حق عائله‌مندی و حق اولاد آنها را اخراج کرده است.

به گفته یکی از کارکنان این شرکت، پیمانکار گفته است برای کاهش هزینه‌های جاری ناچاریم از مهمانداران مجرد که هزینه‌های کمتر و حقوق کمتری به نسبت متأهلین دریافت می‌کنند، استفاده کنیم.

یکی از مهمانداران شاغل در این شرکت نیز به خبرگزاری ایلنا گفته که «برخی مهمانداران بعد از اتمام قراردادهای کارشان در راستای اجرای سیاست کاهش هزینه از سوی پیمانکار جدید اخراج شده‌اند.»

محمد فرجی یکی از کارکنان اخراجی این شرکت نیز گفته است:‌ «کارفرما ضمن اخراج ما کارگرانی که متأهل بودیم، عنوان کرده که تنها با کارگر مجرد قرارداد می‌بندیم.»

این نیروی خدماتی اخراج شده گفته است:‌ «وقتی دلیل این اخراج در زمستان آن هم ویژه متأهلین را جویا شدیم به ما گفت، کارگر مجرد حق اولاد نمی‌گیرد.» وی افزوده که افراد اخراج شده همچنان بلاتکلیف هستند و مسئولان جواب روشنی در این مورد به آنها نمی‌دهند.

جالب توجه اینکه پس از انتشار این خبر، مسئولان راه‌آهن رجاء در مشهد بلافاصله مدعی شدند که مسئولیتی در قبال کارکنان پیمانی ندارند و به همین دلیل جدا از اخراج، آنها پیگیر مطالبات مزدی و بیمه‌ای کارگران نیز نیستند.

از سوی دیگر مدیر روابط عمومی شرکت رجاء مشهد نیز مدعی شده است که «شرکت توسعه گستر بینالود از پیمانکاران سابق رجاء است که بعد از اتمام قرارداد کاری خود، نیروی کار تحت مسئولیت خود را برای دریافت مقرری بیمه بیکاری به اداره کار معرفی کرده است. در عین حال پیمانکار جدید هیچ مسئولیتی در قبال کارگران شرکت قبلی ندارد.»

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

افزایش فشار دولت اسپانیا بر استقلال‌طلبان کاتالونیا

cafeliberal

عاطفه رنگریز در اعتراض به ممانعت از آزادی‌اش "اعتصاب غذا کرد"

cafeliberal

مداحی علیه موجودیت اسرائیل در حضور علی خامنه‌‌ای؛ «سردارِ حسین» مامور کم کردن شرّ اسرائیل از جهان!

cafeliberal

جمعیت افغانستانی‌های مقیم ایران چقدر است؟

cafeliberal

بگومگوی فراوان در آستانه گشایش یک دیسکو در جده

cafeliberal

فاجعه‌ای دیگر: سالانه ۷۰۰هزار تُن شن و خاک با گندم نانوایی‌ها در ایران مخلوط می‌شود

cafeliberal
ajax-loader