9.9 C
Tehran
چهارشنبه, 20 آذر , 1398

نظرسنجی: رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان نامحبوب‌تر از همیشه

حدود یازده ماه از روزی که آنه‌گرت کرامپ- کارن‌باوئر به عنوان دبیرکل حزب دموکرات مسیحی آلمان جانشین آنگلا مرکل شد می‌گذرد. در این مدت محبوبیت او در میان هواداران این حزب مدام رو به کاهش بوده است.

مطابق یک نظرسنجی که به سفارش کانال دو تلویزیون آلمان (zdf) انجام و نتایج آن جمعه هشتم نوامبر منتشر شد تنها بخش بسیار کوچکی از هواداران حزب‌های سوسیال و دموکرات مسیحی، که به طور مشترک اتحادیه خوانده می‌شوند، بر این باورند که کرامپ- کارن‌باوئر گزینه شایسته‌ای برای رهبری انتخابات آینده است.

این دو تشکل محافظه‌کار در پارلمان فدرال (بوندس‌تاگ) فراکسیون مشترکی دارند و در اغلب مسائل کلان سیاسی مواضعی یک‌سان یا بسیار نزدیک به هم اتخاذ می‌کنند.

در آلمان پس از انتخابات پارلمانی قوی‌ترین فراکسیون بوندس‌تاگ مامور تشکیل دولت می‌شود و رهبر مبارزات انتخاباتی احزاب اصلی نامزد تصدی پست صدراعظمی محسوب می‌شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

۳۵ درصد از هواداران اتحادیه دو حزب مسیحی آلمان معتقدند فریدریش مرتس، رئیس پیشین فراکسیون پارلمانی محافظه‌کاران، بیشترین شانس را برای پیروزی در انتخابات آینده دارد.

از نظر ۱۵ درصد این هواداران دومین فرد شایسته برای رقابت بر سر ریاست دولت آینده آرمین لاشت، نخست‌وزیر کنونی دولت ایالتی نوردراین وستفالن است.

مارکوس زودر، نخست‌وزیر فعلی ایالت بایرن از حزب سوسیال مسیحی، در این نظرسنجی با کسب آرای ۱۴ درصد از پرسش‌شوندگان در جایگاه سوم قرار دارد و ینس اسپان، وزیر بهداشت دولت ائتلافی آنگلا مرکل با ۱۲ درصد آرا در ردیف بعدی قرار می‌گیرد.

فریدریش مرتس در کنار دبیرکل حزب دموکرات مسیحی و وزیر دفاع آلمان

فریدریش مرتس در کنار آنه‌گرت کرامپ-کارن‌باوئر‌، دبیرکل حزب دموکرات مسیحی و وزیر دفاع آلمان

وزیر بهداشت و رئیس پیشین فراکسیون پارلمانی محافظه‌کاران دو رقیب آنه‌گرت کرامپ- کارن‌باوئر در رقابت بر سر جانشینی مرکل به عنوان دبیرکل حزب دموکرات مسیحی بودند.

کرامپ- کارن‌باوئر، نفر دهم بین ده نفر

در میان ده سیاستمدار محافظه‌کاری که در این نظرسنجی فهرست شده‌اند کرامپ- ‌کارن‌باوئر، وزیر دفاع کنونی، در جایگاه آخر و پس از هورست زهوفر، وزیر کشور، و اورزولا فون درلاین، وزیر پیشین دفاع آلمان، قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری آلمان فریدریش مرتس در مورد تمایل خود برای نشستن بر مسند صدراعظمی به طور غیر مستقیم اظهار نظر کرده است.

به نوشته روزنامه “پاساوئر نوی پرسه” رئیس پیشین فراکسیون محافظه‌کاران بوندس‌تاگ در میزگردی در پاسخ به پرسشی درباره تمایل‌اش به نامزدی برای صدراعظمی گفته است که اکنون زمان مناسبی برای طرح این مسئله نیست و به طور تلویحی افزوده که این پرسش را تشویق‌آمیز می‌داند.

فریدریش مرتس می‌گوید تصمیم درباره نامزد پست صدراعظمی می‌تواند در مجمع عمومی فوق‌العاده حزب دموکرات مسیحی گرفته شود.

مرتس در عین حال این شایعه را که او مشغول خالی کردن زیر پای کرامپ- کارن‌باوئر و درصدد کودتا علیه او در مجمع عمومی این حزب در روزهای پایانی ماه نوامبر است را تکذیب کرده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

او گفته این شایعه “بی‌معنی” و بی‌پایه و اساس است و افزوده که حزب دموکرات مسیحی دبیرکل خود را سرنگون نخواهد کرد. با وجود این، وزیر دفاع آلمان و رئیس این حزب در هفته‌های گذشته بیش از پیش با انتقاد روبرو بوده و برخی نظرسنجی‌های دیگر نیز تأیید می‌کنند که محبوبیت مرتس در میان هواداران محافظه‌کاران به مراتب بیشتر از او است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نوشین جعفری، عکاس سینما بازداشت شد

cafeliberal

انتخاب نخست وزیر زن در بلژیک و شهردار زن در پایتخت کلمبیا

cafeliberal

روحانی در سازمان ملل

cafeliberal

آداب عذرخواهی و طلب بخشش

cafeliberal

نماینده مجلس: برخی نمایندگان به خاطر منافع شخصی تغییر رأی می‌دهند

cafeliberal

نرگس محمدی در نامه به رییسی درباره فعالان محیط زیست:‌ سلول انفرادی مصداق شکنجه است – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal