14.4 C
تهران
یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹

نظر متفاوت مقامات اقتصادی دولت درباره نتیجه نشست FATF؛ ارز و طلا بر مدار افزایش قیمت

در شرایطی که نشست گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در پاریس در جریان است و سرنوشت قرار گرفتن یا نگرفتن ایران در لیست سیاه این گروه به زودی مشخص خواهد شد، معاون وزیر اقتصاد گفته است که احتمالا فرصت پیوستن ایران به FATF بدون قید و شرط تمدید نمی‌شود.

محمدعلی دهقان دهنوی معاون وزیر اقتصاد معتقد است «بطور قطع عدم تصویب FATF برای کشور محدودیت ایجاد می‌کند و عملیات مالی رسمی را که در خارج از کشور توسط فعالان اقتصادی انجام می‌شود، تحت شعاع قرار می‌دهد.»

محمدعلی دهقان دهنوی افزوده که ‌عدم تصویب FATF در بخش غیررسمی که در قالب‌های پوششی انجام می‌شد به دلیل اینکه که ساز و کار متفاوتی دارد، نمی‌تواند اثرگذار باشد.

به گفته معاون وزیر اقتصاد «اگر مصوبه و خروجی جلسات این باشد که ایران در لیست سیاه FATF قرار بگیرد و کشورهای دیگر اقدامات متقابل نسبت به این موضوع انجام دهند فعالیت‌های رسمی کشورها با ایران  محدود خواهد شد.»

او افزوده است که «یک حالت امیدوارانه این است که دوباره به ایران فرصت دهند. البته احتمال اینکه این فرصت را بدون هیچ قید و شرطی تمدید کنند، بسیار کم است. همچنین احتمال می‌دهیم که دیگر فرصت پیوستن ایران را تمدید نکنند اما به نوعی شرایط بازگشت را تعیین کنند.»

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز گفته است که «اگر هم به لیست سیاه برگردیم که به خاطر سیاست‌ها و کارشکنی‌ها آمریکا خواهد بود، دوباره از نو شروع خواهیم کرد تا کمترین خسارت به کشور وارد شود. امروز هم هنوز همکاران ما در حال تلاش هستند و سعی می‌کنیم بهترین نتیجه را از اجلاس بگیریم.»

با اینهمه، به نظر می‌رسد حتی اکنون که تصمیم نشست گروه ویژه اقدام مالی درباره ایران مشخص نشده، بازار ایران به «احتمال» قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه این گروه واکنش نشان داده است. قیمت ارز و طلا در روزهای گذشته و همزمان با آغاز نشست گروه ویژه اقدام ملی با شدت بیشتری روند افزایشی خود را ادامه داده است.

قیمت دلار در روز پنجشنبه اول اسفندماه ۱۴۴۲۰، یورو ۱۵۵۵۰، درهم ۳۹۳۰، لیر ۲۳۸۰، دلار کانادا ۱۰۸۵۰ اعلام شد. همچنین سکه طلا ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شد. در این روزها طلا در آستانه بالاترین قیمت تاریخی خود در بازار داخل است و هر گرم طلا ۱۸ عیار از ۵۵۰ هزار تومان فراتر رفته است.

در شرایطی که بازار ارز و طلا در ایران روند افزایشی خود را طی می‌کند عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی گفته است که  افزایش نرخ ارز ارتباطی به تصمیم‌گیری گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در مورد پرونده اقدام‌های ایران برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم ندارد.

عبدالناصر همتی همچنین معتقد است که «به احتمال زیاد ایران وارد فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی نمی‌شود» اما در نهایت هم «تصمیم نشست ۶ روزه FATF در پاریس که از روز یکشنبه هفته جاری آغاز شده تأثیر معناداری در بازار ارز ایران نخواهد داشت.»

این در حالیست که همتی حدود دو ماه پیش طی پیامی اینستاگرامی از مجمع تشخیص مصلحت نظام تلویحا درخواست کرده بود که با توجه به شرایط حساس کنونی دو لایحه پالرمو و CFT را تصویب کند

قیمت ارز در حالی به بالاترین نرخ در ۹ ماه گذشته رسیده است که فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد نیز روز گذشته در حاشیه جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفته است: «افزایش قیمت ارز هیچ ربطی به نشست FATF ندارد.»

با اینهمه پیشتر مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتشار توییتی نوشته بود که عدم تصویب لوایح الحاق ایران به معاهده‌های پالرمو و CFT که مورد تاکید گروه ویژه اقدام مالی است، موجب افزایش شدید قیمت ارز خواهد شد.

 

با آغاز اجلاس FATF در روز یکشنبه ۲۷ بهمن برابر با ۱۶ فوریه در پاریس، توجه‌ها به سمت تصمیمات احتمالی این اجلاس در خصوص احتمال قرار دادن کشور‌هایی مانند ایران و پاکستان در لیست سیاه معطوف شد. FATF هنوز موضع جدیدی درباره ایران نگرفته است، اما در بیانیه ۱۸ اکتبر ۲۰۱۹ این نهاد، آمده است که چنانچه ایران تا قبل از فوریه ۲۰۲۰ کنوانسیون‌های تامین مالی تروریسم و پالرمو را مطابق استاندارد‌های FATF تصویب نکند، این نهاد تعلیق اقدامات تقابلی را کاملا متوقف خواهد کرد و از همه اعضا و حوزه‌های قضایی درخواست خواهد کرد که اقدامات تقابلی موثر را اجرا کنند. در همان بیانیه، FATF ضمن ابراز ناامیدی از ایران به خاطر عدم اجرای طرح اقدام این نهاد، از این کشور خواست سریعا مسیر اصلاحات را ادامه دهد.

روزنامه دنیای اقتصاد در ایران اما در خبری ادعا کرده که برخی شنیده‌های تأیید نشده و غیررسمی حکایت از این دارد که احتمالا FATF در نشست اخیر خود مهلت ایران برای پیوستن به این گروه را چهار ماه دیگر تمدید خواهد کرد.

در صورت عدم تمدید مهلت ایران برای اجرایی کردن کنوانسیون‌های تأمین مالی و قرار گرفتن در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی، کار نقل و انتقال مالی و همکاری‌های اقتصادی ایران چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی با دیگر کشورهای جهان به مراتب دشوارتر خواهد شد. در چنین شرایطی فعالیت‌ موسسات مالی کشورهای دیگر در ایران محدود شده و تحت نظارت دقیق قرار خواهد گرفت. جمهوری اسلامی ایران نیز از امکان راه‌اندازی شعب و نمایندگی‌های اقتصادی در کشورهای دیگر منع خواهد شد.

قرار گرفتن در فهرست سیاه نه تنها دست جمهوری اسلامی را برای اقدامات اندک مالی که اکنون با توجه به شرایط تحریم انجام می‌دهد می‌بندند بلکه بر زندگی شهروندان ایرانی از جمله تجار، توریست‌ها و دانشجویان ایرانی در دیگر کشورها به شدت اثرگذار خواهد بود.

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

پلیس بریتانیا: همه ۳۹ قربانی "کامیون مرگ" ویتنامی هستند

cafeliberal

به رغم برخی بدگمانی‌ها، غرب در برابر روسیه و چین پیروز می‌شود

cafeliberal

آیه دریس، مجری من و تو؛ متهم جدید پرونده فساد اقتصادی

cafeliberal

«هر چه چوب دارید، بر سر ما بازنشسته‌ها زدید» ــ کامنت‌های یک گزارش

cafeliberal

مافیای شهرداری لباس یکسان بر تن کودکان زباله‌گرد می‌کند!

cafeliberal

آمار رسمی کرونا در ایران: بیش از ۱۷ هزار مبتلا و بالای هزار فوت‌شده

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader