نقش آمریکا در لغو مجوز پرواز ماهان‌ ایر از سوی آلمان

Jemen Luftangriff auf dem Flughafen in Sanaa (AFP/Getty Images/M. Huwais)

وزارت امور خارجه آلمان روز دوشنبه تصمیم خود مبنی بر  لغو مجوز پروازهای شرکت ماهان‌ ایر به آلمان را اعلام کرد. علت لغو این مجوز، نقش این شرکت هواپیمایی در فعالیت‌های نظامی و از جمله حمل نیرو و سلاح به  سوریه و دیگر نقاط بحران‌زده خاورمیانه اعلام شده است.

خبرگزاری رویترز در واپسین ساعات روز دوشنبه ۱ بهمن (۲۱ ژانویه) با انتشار گزارشی از برلین، به نقش فشارهای آمریکا در لغو مجوز پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان‌ ایر اشاره کرده است.

در این گزارش آمده است  که آمریکا از آلمان درخواست کرده است تا در این زمینه دست به اقدام بزند. ایالات متحده آمریکا هشت سال پیش، یعنی در سال ۲۰۱۱ اقدام به تحریم شرکت هواپیمایی ماهان نموده بود. حمایت مالی و نظامی شرکت هواپیمایی ماهان از سپاه پاسداران علت تحریم این شرکت از سوی آمریکا بود. از همان زمان نیز، آمریکا متحدان اروپایی خود را برای تحریم این شرکت تحت فشار قرار داده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان روز ۲۱ ژانویه از لغو فوری مجوز فعالیت شرکت ماهان‌ایر سخن گفته است.

آمریکا و تصمیم لغو مجوز پرواز

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا سیاست لغو مجوز پروازهای شرکت ماهان‌ ایر به آلمان را ستود و آن را تصمیمی مهم در مبارزه آلمان علیه تروریسم ارزیابی کرد. منوچین گفت:

«شرکت هواپیمایی ماهان به‌گونه‌ای مستمر از سپاه قدس حمایت می‌کند و در عرصه حمل سلاح به سوریه نقش دارد و از این رو، موضوع تحریم‌های ثانویه آمریکا برای مقابله با تروریسم بوده و پروازهای این شرکت باید در سراسر جهان لغو شود.»

USA PK Iran Sanktionen Mike Pompeo und Steven Mnuchin (picture-alliance/AP Photo/J. S. Applewhite)

کنفرانس مطبوعاتی درباره تحریم‌های ایران: استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، واشنگتن ۵ نوامبر ۲۰۱۸

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود نوشته است که مسئولان شرکت ماهان تا لحظه تنظیم این گزارش حاضر به موضع‌گیری پیرامون تصمیم دولت آلمان مبنی بر لغو مجوز پرواز این شرکت نشده‌اند.

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در برلین نیز از سیاست دولت آلمان در زمینه لغو مجوز پرواز شرکت  هواپیمایی ماهان استقبال کرده است. گرنل از جمله گفته است:

«ماهان‌ ایر اقدام به حمل تروریست‌ها، جنگ‌افزار و تجهیزات کرده و از تروریست‌های ایرانی و گروه‌های وابسته به این کشور در نقاط مختلف جهان پشتیبانی مالی می‌کند.»

این در حالی است که اشتفان زیبرت، سخنگوی دولت آلمان نقش فشارهای آمریکا در اتخاذ تصمیم مربوط به لغو مجوز پروازهای ماهان‌ایر را انکار کرده است.

سخنگوی دولت آلمان در کنفرانس مطبوعاتی روز ۲۱ ژانویه گفته است: «تصمیم آلمان متکی بر ملاحظات امنیتی این کشور بوده است.»

اشتفان زیبرت پروازهای شرکت ماهان را تهدیدی برای امنیت آلمان دانسته و اعلام کرده است که این تصمیم متکی بر اطلاعاتی است که حکایت از نقش این شرکت در فعالیت‌های تروریستی در اروپا دارند.

لازم به یادآوری است که شرکت هواپیمایی ماهان به چند کشور اروپایی دیگر و از جمله فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و یونان نیز پرواز دارد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

بنیامین نتانیاهو می گوید:از دیدگاه او نبرد پایان نگرفته و اسرائیل پرونده تبهکاری های سازمان های ترور فلسطینی را مختومه تلقی نمی کند

cafeliberal

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان  در راه سفرش به ایران گفته است «حفظ برجام مهمترین محور گفت و گو با ایران است»

cafeliberal

هوک: حکومت ایران عامل محدودیت سفر ایرانیان به آمریکا است

cafeliberal

جدال بر سر نام محمد در آلمان

cafeliberal

شهردار یکی از شهرهای کوچک اردن که به گردشگران اسرائیلی کمک کرده بود از مسیر رودخانه ای عبور کنند، با انتقادهای بسیار شدید روبرو شد

cafeliberal

«حکم را وزارت اطلاعات دیکته کرد» – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal