نقش دمکراتیک شاهزاده رضا پهلوی در انسجام ملی و آزادی ایران

نادر زاهدی – شاهزاده رضا پهلوی با ارائه‌ی ایده‌ی مبارزه مدنی و بی‌خشونت و رفتارهای دمکراتیک و ملی‌گرایانه، اینک به محور مبارزات دمکراتیک و رهایی ایران از فاشیسم مذهبی تبدیل شده است. مردم در اعتراضات خیابانی ماه‌های گذشته‌ ایران، همراه با یادآوری خدمات بنیانگذار سلسله پهلوی- رضاشاه پهلوی- نام شاهزاده رضا پهلوی را صدا می‌زنند و بر مقام رهبری ایشان تأکید دارند؛ در حالی که در مبارزات مدنی و حقوقی شهروندان ایرانی، تا کنون نامی‌ از شخص دیگری برای تصدی رهبری مبارزات تا سرنگونی جمهوری اسلامی‌ برده نشده است.

شاهزاده رضا پهلوی

بی‌تردید جایگاه دمکراتیک و مدنی شاهزاده رضا پهلوی منحصر به فرد بوده و می‌توان با تکیه بر این ویژگی سیاسی و فرهنگی و پشتوانه تاریخی و اجرایی سلسله پهلوی، تمامی ‌نیروهای ایران‌خواه و دمکراسی‌طلب را در جبهه‌ای واحد و یکپارچه انسجام داد. تاریخ به خاطر دارد که پادشاهان پهلوی همواره دغدغه سربلندی ایران و ایرانیان را داشته و عظمت وطن و کرامت انسانی برایشان مهم‌ترین برنامه بوده است. چنانکه شاهزاده رضا پهلوی نیز در ۴۰ سال گذشته در هیچ مقطعی روحیه غیردمکراتیک نشان نداده و تحت تاثیر هیچ گروه و دسته‌ای نبوده و برای آزادی ایران تلاش کرده و با تکیه بر منش و رفتار مدنی و حقوقی، بخش عمده‌ای از بار سنگین مبارزه با فاشیسم مذهبی و سیطره نامشروع جمهوری اسلامی‌ بر ایران را به چالش کشیده است. به همین خاطر که‌ ایشان روی حرف‌های ملی‌گرایانه و دمکراتیک خود ایستاده و مردم هم این مهم را حس کرده‌اند، احزاب و گروه‌های سیاسی و کوشندگان فرهنگی و اجتماعی، بایستی که در جبهه‌ای به محوریت شاهزاده رضا پهلوی همگرایی داشته و برای دستیابی ایران به دمکراسی و آزادی کوشا باشند.

حزب مشروطه‌ایران (لیبرال دمکرات) نظر به بنیان‌های فکری و رفتارهای سیاسی، حزبی است که از آغاز فعالیت خود و در طی سالیان پر فراز و نشیبی که از سر گذرانده است، بر رفتار و اندیشه دمکراتیک شاهزاده رضا پهلوی تأکید داشته و با همراهی ایشان خواستار به فرجام رساندن پروسه ملی و وطنی سرنگونی جمهوری اسلامی‌ و ایجاد دولت مشروطه دمکراتیک است؛ امیدوارم که دیگر مخالفان جمهوری اسلامی- خصوصا افراد یا گروه‌هایی که اکنون در میدان‌های مبارزاتی فعالیت دارند- مسئولیت زمان را درک کنند و با آگاهی از محوریت مبارزاتی شاهزاده رضا پهلوی، در سرنگونی جمهوری اسلامی‌ همسفر شوند. بدون شک اتحاد و انسجام نیروهای مخالف جمهوری اسلامی‌ ایران اعم از شخصیت‌های مستقل- رسانه‌‌های گروهی- گروه‌ها و احزاب، با هر ایده و با هر مرام و روش سیاسی، حول محوریت شاهزاده رضا پهلوی، فرصت‌های فراهم آمده را در کمترین زمان و با کمترین هزینه‌، به رهایی ایران از فاشیسم مذهبی و برقراری نظام سیاسی دمکراتیک و مبتنی بر حقوق بشر و حق شهروندی، خواهد رساند.

پیشنیه‌ی تاریخی شاهزاده رضا پهلوی و کارنامه مبارزاتی ایشان در چهل سال گذشته و خدمات حقوقی و مدنی که خاندان پهلوی چه در دوران دولتمداری و چه در دوران فعلی، بر ایران و ایرانی عرضه داشته‌اند، سندی استوار و حقیقتی از گفتمان دمکراسی‌خواهی و وطن‌پرستی را در معرض افکار عمومی‌ ایرانیان- گروه‌ها و احزاب سیاسی و شخصیت‌های مستقل سیاسی و فرهنگی ایران قرار داده است. درواقع، منش و رفتار دمکراتیک ایشان رکن اصلی و پایه اساسی برای قرار گرفتن شاهزاده رضا پهلوی در محوریت مبارزات مدنی و حقوقی ایران به شمار می‌رود.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

پیام تیم اوباما به جمهوری اسلامی ایران: در دام ترامپ نیفتید؛ بنزین روی آتش نپاشید و وضع را بدتر نکنید!

cafeliberal

منابع اطلاعاتی: ابوبکر البغدادی هدف سوء قصد شماری از افراد داعش قرار گرفته، ولی موفق به فرار شده است

cafeliberal

همایش سالانه همبستگی جمهوری‌خواهان ایران (واشنگتن)

cafeliberal

نگاهی به سیاست‌خارجی ترامپ؛ "حرافى بسیار، فقدان استراتژی"

cafeliberal

علی خامنه‎ای در دیدار با خانواده اعضای «لشکر فاطمیون»: افغانستانی‌ها در میدان‌های جهاد از دیگران استقامت بیشتری داشتند

cafeliberal

خودکشی يك جوان اهوازى با حلق‌آویز کردن خود از یک درخت + فیلم

cafeliberal