16.1 C
تهران
سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹

نماهنگ هنرمندان ایرانی در اعتراض به «انتخابات نمایشی» در جمهوری اسلامی

گروهی از هنرمندان جوان ایرانی در ارتباط با حوادث و رویدادهای اخیر این کشور، موزیک ویدئو، یا نماهنگ، جدیدی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.

این اثر «رأی» نام دارد و پیام اصلی آن تحریم انتخابات در ایران و عدم مشارکت در این نمایش تبلیغاتی حکومتی است.

ترانه سرا و راوی این آهنگ آترا عظیمی، هنرمند ساکن ترکیه، است. او در گفتگو با صدای آمریکا می‌گوید: «این پروژه بر پایه‌ نقد حکومتی‌ است که چهل سالگی‌اش را پشت سر گذاشته، با کارنامه‌ای که تیترش جهالت است و ستون‌هایش پُر است از لکه‌‌ لکه‌های خون. این بار مقوله‌ رای دادن بود که داشت روایت می‌شد، و به قول استاد اسفندیارمنفردزاده که می‌گوید: برای یاری به زوال مرگ‌اندیشان حاکم و سیاه‌کاران سیاهپوش، نخست [باید دید] چه نباید کرد تا برسیم به چه باید کرد؟»

آترا عظیمی با اشاره به این که این اثر «روایت چه نباید کردن‌ها است»، تأکید می‌کند که نباید به ظلم رأی داد.

تهیه کنندگان نماهنگ «رأی» این پروژه موسیقایی را به تمام «افراد عزیز از دست‌ داده» تقدیم کردند؛ به همه افرادی که به گفته آنها در خیابان‌های آبان ۹۸، پرواز ۷۵۲ هواپیمای اوکراینی، و در چهل سال حکومت ظالمان بر ایران جان سپردند.

این آهنگ با صدای وستا محبی، خواننده ساکن آمریکا، اجرا شده است. او در گفتگو با صدای آمریکا می‌گوید: «من تا اواسط دهه بیست زندگی در ايران بودم. كودكی [بودم] كه بعد از انقلاب به دنيا آمد و قسمتی از جوانی خود را در جمهوری اسلامی گذراند. من از دل درمانده همان جوان‌ها می‌خوانم، روزهای جوانی كه می‌توانست خیلی بهتر باشد، ولی افسوس.»

وستا محبی با اشاره به این که تنها دستاورد جمهوری اسلامی، خبرهای بد و ناگوار است، دروغ پردازی را روایتی عادی برای این حکومت غیرمردمی توصیف می‌کند.

با توجه به حضور این هنرمندان در کشورهای مختلف، تولید این پروژه با چالش‌های زیادی همراه بود؛ ولی به گفته تهیه کنندگان این اثر، باور به هدفی مشترک، عشق به ایران، و اعتراض به شرایط موجود در این کشور، انگیزه و اشتیاق آنها را برای انتشار این اثر صد چندان کرد.

نماهنگ «رأی» در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی این هنرمندان منتشر شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

طرح مانا نیستانی در مورد کارگران کتک‌خورده هپکو

cafeliberal

راه برای حکمرانی پوتین بر روسیه تا سال ۲۰۳۶ هموارتر شد

cafeliberal

اعتصاب غذای حافظان محیط‌ زیست در اعتراض به بلاتکلیفی وضعیت – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

پاسخ حامد اسماعیلیون به شهاب حسینی: نانَت را در خون ما نزن

cafeliberal

پروازهای “ماهان” به چین یکی از عوامل شیوع کرونا در ایران بود. اکنون سپاهی سلامی به وزیر بهداشت پیشنهاد کمک می کند

cafeliberal

گسترش فقر در ایران: ۴ میلیون نفر در سال ۹۷ گوشت قرمز و حدود ۹ میلیون نفر ماهی نخوردند 

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader