7.4 C
Tehran
یکشنبه, 26 آبان , 1398

نمایش قدرت دولت و اپوزیسیون در سال‌روز استقلال ونزوئلا

روز جمعه ۱۴ تیر (پنجم ژوئیه) خیابان‌های کاراکاس، پایتخت ونزوئلا و دیگر شهرهای بزرگ این کشور صحنه قدرت‌نمایی طرفداران دولت و نیروهای اپوزیسین بود که به بهانه سال‌روز استقلال به خیابان آمده بودند.

حامیان خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون که بیشتر در منطقه شرقی کاراکاس تجمع کرده بودند علیه شکنجه مخالفان و کشتار زندانیان سیاسی شعار می‌دادند.

گوایدو، ۲۳ ژانویه و در حالی که ریاست پارلمان را بر عهده داشت، پس از رای اکثریت نمایندگان به غیرقانونی بودن انتخابات ریاست جمهوری، خود را رئیس جمهور موقت خواند و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزوئلا شد.

به گزارش “تاگس‌شاو”، وب‌سایت کانال یک تلویزیون المان، او روز جمعه ضمن تشویق معترضان به ادامه مبارزه خطاب به آنها گفت: «هیچ تردید نکنید که ما پیروز خواهیم شد.» گوایدو وعده داد “تمام ونزوئلا” را علیه دولت نیکلاس مادورو بسیج کند و از نیروهای دولتی خواست به حقوق بشر احترام بگذارند.

رهبر اپوزیسیون که به عنوان رئیس جمهور موقت از پشتیبانی آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین برخوردار است در جمع تظاهرکنندگان تاکید کرد که “رژیم” حاکم بر ونزوئلا را فقط می‌توان حکومتی دیکتاتوری خواند که حقوق بشر را به طور سیستماتیک نقض می‌کند و گزارش جدید سازمان ملل نیز این مسئله را تائید کرده است.

گزارش سازمان ملل در تائید شکنجه و قتل مخالفان

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارشی که روز جمعه، پنجم ژوئیه به شورای حقوق بشر این نهاد ارائه شد از “شکنجه سیستماتیک” مخالفان در زندان‌های ونزوئلا خبر داد و گفت که نیروهای امنیتی با صحنه‌سازی در مورد اقدام به فرار یا مقاومت مسلحانه، بازداشت‌شدگان را به قتل رسانده‌اند.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید نیروهای امنیتی ونزوئلا در سال گذشته میلادی پنج هزار و ۲۷۸ نفر را به این شیوه به قتل رسانده‌اند و تعداد این قربانیان از ابتدای امسال تا ۱۹ ماه مه یک هزار و ۵۶۹ نفر بوده است.

نیکلاس مادورو در میان همسرش و وزیر دفاع در مراسم سالروز استقلال ونزوئلا

نیکلاس مادورو در میان همسرش و وزیر دفاع در مراسم سالروز استقلال ونزوئلا

مقامات ارشد دولت مادورو این اتهام‌ها را بی‌اساس می‌خوانند اما سازمان عفو بین‌الملل ماه گذشته در گزارشی حکومت ونزوئلا را به نقض حقوق بشر، بازداشت خودسرانه و اعدام بدون محاکمه مخالفان متهم کرد و از دادگاه کیفری بین‌المللی خواست به این مسئله رسیدگی کند.

خوان گوایدو اعلام آمادگی کرده با نمایندگان دولت وارد مذاکرات مستقیم شود. او تاکید می‌کند که از این کار “واهمه ندارد” اما هرگونه مذاکره باید سه هدف مشخص داشته باشد: کناره‌گیری مادورو، تشکیل یک دولت انتقالی و برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

برخی کشورها از جمله نروژ برای میانجیگری میان دولت و نیروهای اپوزیسیون در ونزوئلا تلاش‌هایی کرده‌اند که تا کنون به نتیجه مشخصی نرسیده است.

اعلام آمادگی مادورو برای مذاکره

نیکلاس مادورو که در سال‌روز استقلال در جمع فرماندهان ارشد ارتش سخنرانی می‌کرد از میانجیگری نروژ استقبال کرد و گفت: «در ونزوئلا برای همه جا هست و همه باید از بخشی از خواسته‌های خود صرف‌نظر کنند تا بتوان به توافق رسید.»

هنوز بخش بزرگی از نظامیان ونزوئلا از دولت نیکلاس مادورو پشتیبانی می‌کنند، با این همه تعدادی از مقامات ارشد ارتش به جمع مخالفان پیوسته‌اند.

مطابق گزارش‌ها به تازگی یک افسر نیروی دریایی ونزوئلا که به مخالفان مادورو پیوسته بود بازداشت و زیر شکنجه به قتل رسید. خوان گوایدو روز جمعه از حامیان خود خواست همراه او به طرف پایگاه سازمان اطلاعات ارتش ونزوئلا حرکت کنند که گفته می‌شود محل کشته شدن این افسر بوده است.

جنگ قدرت در ونزوئلا از ماه‌ها پیش در این کشور که وضعیت اقتصادی بسیاری وخیمی دارد در جریان است. تا کنون حدود ۵۰ کشور خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند. در این مناقشه کشورهای معدودی، از جمله ایران، روسیه، کوبا و ترکیه از مادورو جانبداری می‌کنند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

با این همه نظامیان ونزوئلا همچنان مهم‌ترین نقش را در بقای حکومت مادورو بر عهده دارند. مادورو روز جمعه از برگزاری رزمایشی تدافعی در ۲۴ ژوئیه خبر داد که هدف آن آزمایش میزان آمادگی نیروهای نظامی در مقابله با “تهدیدات مکرر” ایالات متحده آمریکا عنوان شده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نه جنگ، نه مصالحه؛ پیش به سوی مدل کره‌شمالی

cafeliberal

در بنیاد ید و شم بازماندگانِ قربانیان، اسامی بستگان جانباخته خود را یک به یک یاد کردند

cafeliberal

سوال حقوقی (۳۰): آیا انتشار خصوصی عکس‌ بدون حجاب در شبکه‌های اجتماعی، جرم یا تخلف اداری است؟

cafeliberal

نظرسنجی: هفتاد و یک درصد از یهودیان ایالات متحده، به دولت پرزیدنت ترامپ نظر خوشی ندارند

cafeliberal

چهار راهکار دولت برای جبران کسری بودجه تصویب شد

cafeliberal

انتقاد گسترده به اهدای جایزه نوبل ادبیات به پتر هاندکه

cafeliberal