نماینده ارشد مجلس: «دولت و مجلس تا کنون گامی برای مهار کردن گرانی ها برنداشته اند و وضع رو به وخامت می رود»

محمد باقر نوبخت ، رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور نیز پیشتر گفته بود : در قانون بودجه سال۹۸، برای تامین کالاهای اساسی اعتبار ۱۴ میلیارد دلاری دیده شده است، اکنون تاثیر این میزان اعتبار در بازار احساس نمی شود

حاجی‌بابایی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت : دولت و مجلس هیچ اقدامی در مقابله با افزایش ناگهانی کالاهای اساسی نکرده اند، و مجلس در تلاش راه حل اساسی برای مقابله با افزایش ناگهانی کالا های اساسی در کشور است .

حاجی بابایی، افزود : با استناد به مصوبه قوه مقننه درباره  اختصاص ۱۴ میلیارد دلار به کالاهای اساسی، در زمان تصویب بودجه سال ۹۸ مجلس بدون اینکه مشخص کند جامعه هدف این ۱۴ میلیارد چه کسانی هستند و یا چگونه این پول هزینه خواهد شد یا  اصلاً این کالاهای اساسی به چه کالاهای گفته می‌شود، چک سفید امضای به دولت داد

با توجه به کمبود شدید مایحتاج عمومی مردم در ایران و بدنبال افزایش کمبودها و بالا رفتن قیمت کالاها ی اساسی ، اکنون، مجلس به دنبال راه حلی برای آن است ، آن هم در انتظار تصویب و تایید  ۱۴میلیارد دلار، برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز و ضروری مردم است .

کالاهای اساسی در ایران شامل : ،گندم، روغن، برنج، نهاده‌های دامی، حبوبات و سایر کالاهای ضروری در زندگی مردم می باشد .

حاجی بابایی،گفت : ۱۴ میلیارد دلاری که دولت مکلف است برای تامین کالای اساسی تامین کند با وجود گذشت نزدیک به دو ماه از سال، همچنان وضعیت مشخصی ندارد و در گیر و دار تصمیم‌گیری برای پرداخت آن است.

دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برخی کالاها اقدام کرده اما تخصیص یارانه آن بلاتکلیف است؛ کالابرگ الکترونیکی، پرداخت نقدی یا غیرنقدی، گزینه‌هایی هستند که هنوز توافقی در مورد آن انجام نشده است.

در شرایط کنونی بحرانی ایران، اینکه دولت و مجلس در مقابله با گرانی و کاهش قیمت کالاهای اساسی تاکنون اقدامی انجام نداده است در وضعیتی که در سال جدید موج افزایش قیمت کالاها مشهود و روزافزون است  به نظر می رسد با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی افزایش قیمت کالاهای اساسی ادامه داشته باشد.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس افزود : ۲ ماه گذشته است و دولت اقدامی برای اجرایی کردن این مصوبه مجلس نداشته است.مردم مشکلات اقتصادی زیادی دارند ،و با درآمد اندک شان نمی توانند بسیاری از کالاهای اساسی را از جمله نان و برنج و گوشت و سایر مواد ضروری زندگی بر بیایند .

محمد باقر نوبخت ، رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور نیز پیشتر گفته بود : در قانون بودجه سال ۹۸، برای تامین کالاهای اساسی اعتبار ۱۴ میلیارد دلاری دیده شده است، اکنون تاثیر این میزان اعتبار در بازار احساس نمی شود.

حاجی بابایی گفت : محمدباقر نوبخت، نیز پیشتر به مجلس احضار شد، و توضیحاتی درباره هزینه کرد این ۱۴ میلیارد دلار به اعضای کمیسیون ارائه کرد که توضیحات قانع کننده‌ای نبود.

وی افزود : دولت تاکنون گزارش قانع کننده‌ای درباره عملکرد خود از این مصوبه مجلس به نمایندگان ارائه نکرده است در مواجه با گرانی های شدید حاکم در بازار کنونی کشور باید اصلاحیه‌ای از سوی مجلس برای اختصاص این ۱۴ میلیارد دلار  تصویب شود.

داریوش قنبری، سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس ایران پیشتر گفته بود :  “هیچ زمان، حتی در دوران هشت سال جنگ ایران و عراق نیز، وضعیت معیشتی مردم تا این اندازه بد نبوده و مردم در چنین تنگنای اقتصادی قرار نگرفته بودند.”

اکبر رنجبرزاده، عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی خبر داد که :قرار است جلسه غیرعلنی مجلس  با وزرای اقتصادی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور روز دوشنبه برگزار شود در این جلسه ی غیر علنی دولت موظف است علاوه بر گزارشی از برنامه‌هایش برای تأمین کالاهای اساسی در سال‌جاری گزارشی نیز از علل گرانی کالاهای اساسی به نمایندگان مجلس ارائه دهد.

وی تاکید کرد : باید مشخص شود که دولت مجوزی که از مجلس برای تأمین کالاهای اساسی از منابع ارزی را دریافت کرده، چگونه اجرا کرده است.؟چرا که پیشتر، مجوزهای قانونی لازم برای تامین کالاهای اساسی  از سوی مجلس در اختیار دولت قرار گرفته است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پیشتر، درباره وضعیت اقتصادی و بحران گرانی در کشور گفته بود: از “گرانی قیمت اجناس اطلاع دارم و “شرایط خوبی برای مردم ایران  نیست” و”کاملا درک می‌کنم که مردم احساس خوبی نداشته باشند و ما نیز همچون مردم احساس خوبی از این موضوع نداریم”.

سال۹۸ ،که سال سخت جانی ایرانی نامیده شده،سالی است که در آن ایران مواجه شده با  تشدید تحریم های آمریکا، کاهش درآمدهای نفتی، تشدید تورم رکودی، هجوم نقدینگی، کاهش بیشتر رشد اقتصادی و از سوی دیگر خسارتهای وارده به کشور به دلیل زلزله و  سیل های اخیر بیش از سی و پنج هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

دولت توانایی حل این مشکلات را ندارد و نیازمند تامین بودجه برای حل آن است. چیزی که در این شرایط کنونی، مطرح است و دولت اسلامی ایران به آن توجه نمی کند ،وضعیت معیشتی مردم و سفره های خالی آنهاست .

مردم ایران، شرایط اقتصادی و معیشتی خوبی ندارند بیکاری، فقر،گرانی،  فاصله طبقاتی و اکنون هم تشدید تحریم ها بیش از پیش بر مردم فشار می آورد و آنان را تحت فشار قرار می دهد . در سال ۹۸ بسیاری از شهرهای مختلف ایران دست به اعتراض به وضعیت نابسامان اقتصادی و معیشتی خود زدند .

داریوش قنبری، سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس ایران پیشتر گفته بود :  “هیچ زمان، حتی در دوران هشت سال جنگ ایران و عراق نیز، وضعیت معیشتی مردم تا این اندازه بد نبوده و مردم در چنین تنگنای اقتصادی قرار نگرفته بودند.”

نوشته نماینده ارشد مجلس: «دولت و مجلس تا کنون گامی برای مهار کردن گرانی ها برنداشته اند و وضع رو به وخامت می رود» اولین بار در رادیو پیام اسرائیل. پدیدار شد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

«استفراغ وسع» آیت‌الله‌ها به روی نظام مقدس؛ جدال «فقهای مجتهد» سر املاکی که ارثیه پدری‌شان نیست!

cafeliberal

شکوه میرزادگی: آیا لهستانی‌ها نمی‌دانند؟!

cafeliberal

حکومت نگران کاهش زاد و ولد، جوانان نگران بیکاری و بی‌پولی

cafeliberal

پرواز هواپیماهای شرکت KLM، کانتاس، یونایتد ایرلاینز و چند ایرلاین دیگر بر فراز ایران ممنوع شد

cafeliberal

روحانیون این‌ها و روحانیون ما! شکوه میرزادگی

Jahan

هشدار اتحادیه اروپا به ترکیه در مورد حفاری‌ در سواحل قبرس

cafeliberal