1.6 C
تهران
دوشنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۸

نماینده مجلس به قربانی اسیدپاشی: از دست مجرم قِسِر در رفته‌ای!

(+عکس) در حاشیه حضور جمعی از قربانیان اسیدپاشی و فعالان اجتماعی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، زهرا سعیدی نماینده اصفهان به مرضیه ابراهیمی قربانی اسیدپاشی در این استان گفته که از دست مجرم قِسِر در رفته‌ای! ابراهیمی در پاسخ از اینکه وی نماینده مجلس است ابراز تاسف کرد.

مرضیه ابراهیمی یکی از قربانیان اسیدپاشی زنجیره‌ای اصفهان

در پی بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس شورای اسلامی، امروز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه تعدادی از قربانیان اسیدپاشی و اعضای انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی در صحن علنی مجلس حاضر شدند.

در حاشیه این جلسه، زهرا سعیدی نماینده مبارکه در مجلس شورای اسلامی خطاب به مرضیه ابراهیمی یکی از قربانیان اسیدپاشی سریالی در استان اصفهان گفته است: «شما از دست مجرم قِسِر در رفته‌ای و فقط یک طرف صورتت آسیب دیده است!» وی سپس پرسیده «تکلیف عامل اسیدپاشی چه شد؟!»

مرضیه ابراهیمی با توجه به اینکه حوزه انتخابی سعیدی اصفهان است، از بی‌اطلاعی این نماینده متعجب شده و در پاسخ گفته است: «واقعا متاسفم که شما نماینده اصفهان هستید و نمی‌دانید عاملان حادثه اسیدپاشی اصفهان هنوز مشخص نشده‌اند و به من می‌گویید قِسِر در رفته‌ای!»

زهرا سعیدی به قربانیان اسیدپاشی حاضر در مجلس گفته است که «ما پیشنهاد اعدام را در طرح تشدید مجازات اسیدپاشی داشتیم و فکر می‌کنم شما هم همین را می‌خواهید.»

ولی مرضیه ابراهیمی در پاسخ گفته است: «من شخصا نه قصاص می‌خواهم، نه اعدام بلکه حبس ابد می‌خواهم. قرار نیست این چرخه خشونت ادامه داشته باشد. این افراد هم از حبس ابد بیشتر می‌ترسند.»

مرضیه ابراهیمی از قربانیان اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای اصفهان همچنین گفته که با وجود گذشت ۵ سال از اسیدپاشی هیچکدام از چهار قربانی اصفهان دیه دریافت نکرده‌اند.

بنا بر اظهارات ابراهیمی، انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی سال‌هاست که به دنبال افزایش مجازات‌ اسیدپاشی است، چرا که اکنون مجازات برای اسیدپاشی ۲ تا ۱۰ سال زندان است و فرد خاطی می‌تواند با وثیقه از زندان خارج شود.

این قربانی اسیدپاشی در اصفهان که نیمی از صورتش به شدت آسیب دیده، خواستار افزایش مجازات اسیدپاشی حداقل تا ۲۵ سال بدون بخشش و همچنین ممنوعیت خرید و فروش اسید شد.

دوشنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تقاضای یک فوریت طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از آسیب‌دیدگان، موافقت کردند.

فاطمه حسینی نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به مخالفت نمایندگان با «محدود کردن خرید و فروش اسید» و قرار نگرفتن اسید در دسترس همگان، بر طرح دوباره این موضوع در مجلس تأکید کرد.

او درباره محتوای طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از قربانیان اسیدپاشی گفته است: «هرگونه تخفیف برای مجرمان قابل اعمال نباشد و پرونده‌ها بدون نوبت در دستگاه قضایی رسیدگی شود. دلیل این مسئله این است که گاهی رسیدگی به برخی پرونده‌ها چهار یا پنج سال به طول می‌انجامد. همچنین اگر مجرم شناسایی نشود خلائی در مورد دیه ایجاد خواهد شد.»

به گفته فاطمه حسینی نماینده مجلس شورای اسلامی، در این طرح همچنین پیش‌بینی شده که «در صورت فرار مرتکب اسیدپاشی یا عدم تمکن مالی او یا قابل شناسایی نبودن مرتکب اسیدپاشی، دیه از محل بیت المال پرداخت شود.»

وی درباره نحوه تأمین هزینه درمان قربانیان اسیدپاشی نیز عنوان کرد: «تا پیش از این صرفا دیه به قربانیان اسیدپاشی تعلق می‌گرفت در حالی که هزینه درمان این افراد به مراتب بالاتر است لذا پیشنهاد ما این است که هزینه درمان بر عهده مرتکب باشد و در مواردی که او شناسایی نشده، از محل صندوق تامین خسارات بدنی تامین شود. همچنین در این طرح در مورد توان‌افزایی روحی قربانیان نیز ساز و کارهایی از طریق بهزیستی پیش‌بینی شده است.»

مرضیه ابراهیمی، معصومه عطایی، محسن مرتضوی، مریم زمانی، دختر آرزو هاشمی‌نژاد و رضا درمیشیان کارگردان فیلم «لانتوری» با موضوع اسیدپاشی با تعدادی از اعضای انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی به دعوت فاطمه حسینی در جلسه علنی مجلس حاضر شدند.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

یک مقام آمریکایی: ایران به یک پهپاد آمریکایی حمله کرده است

cafeliberal

حقوق بشر به زبان ساده

cafeliberal

ورود و خروج و حمل‌ونقل عمومی در شهر ویروس‌زده چین متوقف شد

cafeliberal

استخدام ۱۴۰۰ مامور در قم برای گزارش «کشف حجاب در خودروها»

Jahan

پیام ها و شبنامه ها در تهران: مردم نگذارند ماموران انتظامی، زنان و مردان را در خیابان بازداشت کنند

cafeliberal

مفهوم ایران،وطن،زبان فارسی و هویّت ملّی،علی میرفطروس

cafeliberal
ajax-loader