6.1 C
تهران
جمعه, ۴ بهمن , ۱۳۹۸

نوبل فیزیک ۲۰۱۹ را سه فیزیکدان از کانادا و سوییس بردند

Schweden Physik Nobelpreisträger (picture-alliance/dpa/C. Bresciani)

آکادمی سلطنتی علوم سوئد روز سه‌شنبه ۱۶ مهر (۸ اکتبر) نام برندگان جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۹ را اعلام کرد.

جیمز پیبلز، پژوهشگر آمریکایی – کانادایی نیمی از جایزه فیزیک سال ۲۰۱۹ را برای اکتشافات نظری در کیهان‌شناسی فیزیکی به خود اختصاص داد.

میشل مایور و دیدیه کولوز پژوهشگران سوئیسی به پاس کشف یک سیاره فراخورشیدی در حال گردش در مدار یک ستاره شبیه به خورشید هم به طور مشترک نیم دیگری از جایزه نوبل فیزیک امسال را دریافت کردند.

در توضیح فرهنگستان علوم سوئد آمده است، پژوهش‌های پیبلز، پژوهشگر دانشگاه پرینستون، زمینه درک ما از سرگذشت کیهان از زمان مِهبانگ (انفجار بزرگ موسوم به بیگ بنگ) را فراهم می‌کنند.

مایکل مایور و دیدیه کولوز در سال ۱۹۹۵ موفق به کشف نخستین سیاره فراخورشیدی شدند که بر گرد یک ستاره شبیه به خورشید می‌چرخید.

جایزه نقدی نوبل برای فیزیکدانان تقریبا معادل ۸۳۰ هزار یوروست.

نخستین جازه نوبل فیزیک را چه کسی برد؟

جایزه فیزیک نوبل از سال ۱۹۰۱ تا کنون اهدا می‌شود. نخستین جایزه را فیزیکدان آلمانی، ویلهلم کنراد رونتگن به پاس کشف اشعه ایکس گرفت.

سال گذشته این جایزه به آرتور اشکین، فیزیکدان اهل ایالات متحده آمریکا و ژرار مورو از فرانسه و دانا استریکلند از کانادا رسید.

از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۸ این جایزه ۱۱۲ بار به ۲۱۰ برنده اهدا شده است. جان باردین تنها کسی است که تاکنون دو بار در سال‌های ۱۹۵۶ و ۱۹۷۲ موفق به دریافت این جایزه شده است. یعنی تاکنون ۲۰۹ فیزیکدان از سراسر جهان جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کرده‌اند.

روز گذشته برندگان نوبل پزشکی اعلام شدند. پس از اعلام نام برندگان جوایز نوبل رشته‌های علمی، روز پنج‌شنبه روشن خواهد شد که چه کسی جایزه نوبل ادبیات را به خود اختصاص داده است. این جایزه سال گذشته به دلیل رسوایی‌ای بزرگ در آکادمی سوئد به کسی اهدا نشد. از همین رو قرار است امسال دو جایزه اعطا گردد.

جایزه نقدی نوبل برای هر عرصه ۹ میلیون کرون سوئد (نزدیک به ۸۳۰ هزار یورو) است. جوایز نوبل به طور رسمی در روز دهم دسامبر، سالمرگ آلفرد نوبل، بنیانگذار این جایزه و مخترع دینامیت، طی مراسم جشنی در سوئد و نروژ اهدا می‌شوند. برندگان نوبل افزون بر جایزه نقدی، مدال و مدرک رسمی نوبل را نیز دریافت می‌کنند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نارضایتی کاظم صدیقی از عدم حمایت از البسه اسلامی

cafeliberal

دومین نظرسنجی «پروژه ققنوس ایران»‌ درباره نافرمانی مدنی آغاز شد

cafeliberal

دشواری‌های بیشتر نظام با تحریم صد درصدی نفت ایران

cafeliberal

هدف از طرح ترور قاسم سلیمانی "ایجاد اختلاف بین سنی و شیعه" اعلام شد

cafeliberal

در پی حمله به نفت سعودی، ایالات متحده به حمله سایبری علیه ایران دست زد

Jahan

ادامه اعتراضات در هنگ کنگ به لایحه استرداد افراد مظنون به چین

cafeliberal
ajax-loader