15.4 C
Tehran
سه شنبه, 21 آبان , 1398

نوبل فیزیک ۲۰۱۹ را سه فیزیکدان از کانادا و سوییس بردند

Schweden Physik Nobelpreisträger (picture-alliance/dpa/C. Bresciani)

آکادمی سلطنتی علوم سوئد روز سه‌شنبه ۱۶ مهر (۸ اکتبر) نام برندگان جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۹ را اعلام کرد.

جیمز پیبلز، پژوهشگر آمریکایی – کانادایی نیمی از جایزه فیزیک سال ۲۰۱۹ را برای اکتشافات نظری در کیهان‌شناسی فیزیکی به خود اختصاص داد.

میشل مایور و دیدیه کولوز پژوهشگران سوئیسی به پاس کشف یک سیاره فراخورشیدی در حال گردش در مدار یک ستاره شبیه به خورشید هم به طور مشترک نیم دیگری از جایزه نوبل فیزیک امسال را دریافت کردند.

در توضیح فرهنگستان علوم سوئد آمده است، پژوهش‌های پیبلز، پژوهشگر دانشگاه پرینستون، زمینه درک ما از سرگذشت کیهان از زمان مِهبانگ (انفجار بزرگ موسوم به بیگ بنگ) را فراهم می‌کنند.

مایکل مایور و دیدیه کولوز در سال ۱۹۹۵ موفق به کشف نخستین سیاره فراخورشیدی شدند که بر گرد یک ستاره شبیه به خورشید می‌چرخید.

جایزه نقدی نوبل برای فیزیکدانان تقریبا معادل ۸۳۰ هزار یوروست.

نخستین جازه نوبل فیزیک را چه کسی برد؟

جایزه فیزیک نوبل از سال ۱۹۰۱ تا کنون اهدا می‌شود. نخستین جایزه را فیزیکدان آلمانی، ویلهلم کنراد رونتگن به پاس کشف اشعه ایکس گرفت.

سال گذشته این جایزه به آرتور اشکین، فیزیکدان اهل ایالات متحده آمریکا و ژرار مورو از فرانسه و دانا استریکلند از کانادا رسید.

از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۸ این جایزه ۱۱۲ بار به ۲۱۰ برنده اهدا شده است. جان باردین تنها کسی است که تاکنون دو بار در سال‌های ۱۹۵۶ و ۱۹۷۲ موفق به دریافت این جایزه شده است. یعنی تاکنون ۲۰۹ فیزیکدان از سراسر جهان جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کرده‌اند.

روز گذشته برندگان نوبل پزشکی اعلام شدند. پس از اعلام نام برندگان جوایز نوبل رشته‌های علمی، روز پنج‌شنبه روشن خواهد شد که چه کسی جایزه نوبل ادبیات را به خود اختصاص داده است. این جایزه سال گذشته به دلیل رسوایی‌ای بزرگ در آکادمی سوئد به کسی اهدا نشد. از همین رو قرار است امسال دو جایزه اعطا گردد.

جایزه نقدی نوبل برای هر عرصه ۹ میلیون کرون سوئد (نزدیک به ۸۳۰ هزار یورو) است. جوایز نوبل به طور رسمی در روز دهم دسامبر، سالمرگ آلفرد نوبل، بنیانگذار این جایزه و مخترع دینامیت، طی مراسم جشنی در سوئد و نروژ اهدا می‌شوند. برندگان نوبل افزون بر جایزه نقدی، مدال و مدرک رسمی نوبل را نیز دریافت می‌کنند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

دادسرای جنایی تهران: محمد علی نجفی به قتل همسرش اعتراف کرد

cafeliberal

"گل‌های رونده" ایرانیان در دانشگاه هنر برلین

cafeliberal

احضار ۳ مدیر متهم به قصور در سیل گلستان: مناف هاشمی کجاست؟

cafeliberal

لغت‌نامه کدخدا، ۵۸: اصول کافی و شیعه و خدمات و شراب

cafeliberal

مادر ساناز الهیاری زندانی عقیدتی در اعتصاب غذا: «دخترم بی‌گناه است، آزادش کنید»

cafeliberal

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران در اعتراض به فشارهای نهادهای امنیتی و قضایی به آموزگاران 

cafeliberal