-0.8 C
تهران
جمعه, ۴ بهمن , ۱۳۹۸

نیروی هوایی ارتش: کارگران برای هجوم به پادگان بیشه‎کلا تحریک شده بودند

یک روز پس از درگیری‎های پادگان نیروی هوایی در بیشه‌کلای محمودآباد ستاد فرماندهی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در اطلاعیه‌ای به این ماجرا که به کشته و زخمی شدن دست‌کم شش نفر منجر شد واکنش نشان داد.

یکی از مدعیان مالکیت زمین کارگران خود را تحریک کرد تا به پادگان هجوم ببرند

در این اطلاعیه که، یکشنبه ۲۰ امرداد، منتشر شد آمده است که ساخت و سازهای غیرمعمول در حریم باند فرودگاه موجب اختلال در روند مأموریت‌های مهم شده است.

بر اساس ابلاغیه ریاست حقوقی و امور مجلس نیروهای مسلح و نامه فرمانده نیروی هوایی ارتش به مراجع مرتبط در سرخ‌رود استان مازندران تاکید شده «هرگونه خلع ید و رهاسازی اراضی و اماکن تحت اختیار نیروهای مسلح مستلزم رعایت تشریفات خاص قانونی و کسب مجوز  از سلسله مراتب سازمانی نیروهای مسلح است». نیروی هوایی خواسته است که «هرگونه دستور خلع ید از پلاک‌های مورد نظر بدون رعایت موارد یاد شده جلوگیری به‌ عمل آید.»

پس از مراجعه مأموران جهت اجرای حکم خلع ید از قسمتی از اراضی نیروهای مسلح و پس از تنظیم صورت‌ جلسه توسط ضابطین قضایی آنها محل را ترک کردند اما «یکی از مدعیان مالکیت» با تحریک تعدادی از کارگران خود، موجب دامن زدن به ناآرامی و در نهایت هجوم به‌سمت پادگان نظامی شد.

آنطور که در اطلاعیه نیروی هوایی آمده در پی این هجوم در مرحله اول مسئولان و کارکنان پادگان تلاش کردند تا در آرامش و با مذاکره مسالمت‌آمیز مهاجمان را آرام کنند، اما به دنبال «تشدید التهاب‌ها» و پس از تعرض به منطقه نظامی، تعدادی اقدام به درگیری‌های نزدیک با نیروهای تأمین حفاظت فیزیکی کردند و کارکنان و سربازان برای ممانعت از ادامه این تعرض به پادگان با وجود تجهیزات حساس هوایی و جلوگیری از خلع سلاح و احتمال تسخیر پادگان، پس از مجروحیت [جراحت] ناشی از ضرب و شتم، اقدام به شلیک هوایی هشدار کردند که با توجه به وجود زمین‌های غیرهمسطح، متأسفانه بر حسب اتفاق دو تن از افراد حاضر در صحنه درگیری بر اثر اصابت گلوله فوت کردند.

نیروی هوایی به خانواده‌های کشته شدگان این حادثه تسلیت گفته است.

دادستان نظامی مازندران نیز توضیح داد که «به دنبال ممانعت از انجام جانمایی، صاحب ملک در اقدامی خودسرانه و تحریک‌آمیز به همراه کارگران خود در محل حاضر و مبادرت به سنگ‌پرانی به سمت عوامل پایگاه می‌کنند که مأموران نیز اقدام به تیراندازی هوایی کرده و با توجه به ادامه تعرض مبادرت به تیراندازی می‏کنند.»

این مقام قضایی گفته پس از بررسی‌های مقدماتی، چند تن از کارکنان پایگاه دستگیر و به سازمان قضایی نیروهای مسلح مازندران منتقل و قاضی کشیک پس از انجام تحقیقات اولیه جهت بررسی بیشتر، متهمان را با قرار مناسب بازداشت کرده است.

روز شنبه ۱۹ امرداد، حسین حسن‌نژاد‌ معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران گفت مجموعه خاطیان و عوامل این حادثه شناسایی، دستگیر و به مراجع قانونی تحویل شدند.

درگیری در پادگان «نجات خدمه» نیروی هوایی صبح شنبه بر سر مالکیت زمین رخ داد و عده‎ای قصد ورود به داخل پادگان را داشتند که سربازان به سوی آنها تیراندازی کردند.

بر اساس ضوابط، نیروهای تامینی پادگان اقدام به تیراندازی کردند که در اطلاعیه نیروی هوایی نیز به آن اشاره شده اما علت دستگیری پرسنل ارتش مشخص نیست.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

در حمله هوایی اسرائیل به سوریه "چند غیرنظامی کشته شده‌اند"

cafeliberal

جنبش سبز؛ ده سال گذشت، اما ده ساله نشد

cafeliberal

از افسران جنگ نرم چه خبر؟

cafeliberal

عاطفه رنگریز؛ صدایی از زندان قرچک

cafeliberal

لغت‌نامه کدخدا، ۳۹: پلدختر و پارلمان و تهران و تمساح و جابلقا

cafeliberal

آسانژ به یک سال حبس محکوم شد

cafeliberal
ajax-loader