هایکو ماس: چشم‌پوشی از همکاری با آمریکا ناممکن است

هایکو ماس، در آستانه سفر به آمریکا، برلین ۲۳ ژانویه ۲۰۱۹

هایکو ماس عازم سفری سه روزه به آمریکا شده است. قرار است روز چهارشنبه سوم بهمن (۲۳ ژانویه) ساعت ۱۰ شب به وقت اروپای مرکزی، ماس با مایک پمپئو، همتای آمریکایی خود در واشنگتن دیدار و گفت‌وگو کند.

وزیر امور خارجه آلمان بر لزوم همکاری تنگاتنگ با آمریکا بر سر مسائل کلیدی تاکید ورزیده و گفته است که آلمان و اروپا نمی‌توانند از همکاری با آمریکا چشم‌پوشی کنند.

این در حالی است که پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶، مناسبات آلمان و آمریکا رو به تیرگی نهاده بود. جنگ تجاری، عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌المللی و همچنین تهدید آمریکا به فسخ پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با روسیه از جمله مسائلی هستند که منجر به اختلاف در مناسبات آمریکا با متحدان اروپایی آن شده‌اند.

نقش میانجیگری

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان مایل است نه تنها در رابطه با ایران، سوریه و جنگ تجاری بین آمریکا و چین با مقامات و مسئولان دولت آمریکا گفت‌وگو و مذاکره کند، بلکه خواستار ایفای نقش میانجی در مناقشه بین آمریکا و روسیه است.

یکی از مسائلی که نگرانی‌های بین‌المللی را در پی داشته است، تهدید آمریکا به فسخ پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با روسیه است. دولت ترامپ اعلام کرده است که هرگاه روسیه موشک‌های نوع 9M729 را منهدم نکند، این کشور پیمان یاد شده را روز ۲ فوریه فسخ خواهد کرد.

هایکو ماس نیز از روسیه خواسته است تا برای نجات این پیمان، از انجام هر آنچه نقض این پیمان تلقی می‌شود، اجتناب ورزد. در سال ۲۰۱۴، آمریکا و متحدان اروپایی آن، تولید موشک‌های یاد شده از سوی روسیه را نقض پیمان یاد شده ارزیابی کرده بودند.

سایت خبری “اشپیگل” روز چهارشنبه ۳ بهمن (۲۳ ژانویه) با انتشار گزارشی درباره سفر هایکو ماس به واشنگتن، احتمال عقب‌نشینی روسیه در این زمینه را بعید ارزیابی کرده است.

آلمان و اروپا نگران آن هستند که فسخ این پیمان، راه را برای مسابقه تسیحاتی هسته‌ای جدید بین آمریکا و روسیه هموار کند.

پروژه نورداستریم ۲

هنوز روشن نیست که آیا هایکو ماس در جریان سفر سه روزه خود به آمریکا با مسئولان آن کشور بر سر پروژه انتقال گاز روسیه به آلمان یا پروژه “نورداستریم ۲” نیز گفت‌وگو خواهد کرد یا خیر.

اجرای این پروژه، از جمله مسائلی است که بر مناسبات آمریکا و آلمان سایه افکنده است.

دولت ترامپ بارها با اجرای این پروژه مخالفت کرده و نگران وابستگی بیشتر آلمان و اروپا به منابع انرژی روسیه است. حال آنکه دولت آلمان برای تامین نیازهای انرژی خود، بر اجرای این پروژه اصرار دارد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نه جنگ، نه مصالحه؛ پیش به سوی مدل کره‌شمالی

cafeliberal

سپاه پاسداران پایگاه کلیدی خود در فرودگاه دمشق را تخلیه می کند

Jahan

بخش خبری رادیو پیام اسرائیل – ۲۱ مه ۲۰۱۹

cafeliberal

با ارجاع پرونده هسته‌ای به شورای امنیت "کار برجام تمام است"

cafeliberal

دوباره نامه به مسئولان؛ این‌بار کارگران نیروگاه سبلان اردبیل

cafeliberal

تصویری: گمیشان؛ ۱۰ روز پس از سیلاب

cafeliberal