-0.3 C
تهران
چهارشنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۸

هشدار آمریکا به ایران در مورد آزمایش موشک‌های فضایی و بالستیکی

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در یک هشدار پیشگیرانه روز پنجشنبه ۱۳ دی (۳ ژانویه) طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «ایالات متحده نظاره‌گر سیاست‌های مخرب رژیم ایران نخواهد ماند که ثبات و امنیت بین‌المللی را به مخاطره می‌اندازد.»

وزیر خارجه آمریکا به برنامه پرتاب سه فروند موشک فضایی بالستیکی جمهوری اسلامی اشاره و تأکید کرد که این برنامه نقض صریح قطعنامه ‌شورای امنیت سازمان ملل در مورد استفاده از فن‌آوری موشک بالستیک ایران است.

سردار قاسم تقی‌زاده، جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در آذرماه ۹۷ (نوامبر ۲۰۱۸) گفته بود که به زودی سه ماهواره ساخت نیروهای متخصص داخلی به فضا پرتاب خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تقی‌زاده، این سه ماهواره پس از پرتاب در مدارهای مشخص شده قرار خواهند گرفت و “توان فضایی ایران به نمایش در خواهد آمد”.

وزیر خارجه آمریکا می‌افزاید: «ما به رژیم ایران توصیه می‌کنیم یک بار دیگر این برنامه تحریک‌آمیز در رابطه با موشک‌های دوربرد خود را بازبینی کند و به آن خاتمه دهد، تا بیش از این در انزوای اقتصادی و دیپلماتیک فرو نرود.»

جانشین وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در زمینه گسترش فعالیت‌های موشکی جمهوری اسلامی تصریح کرده است: «این فعالیت‌ها در وزارت دفاع تنها کار فناورانه نبوده و در عرصه بازدارندگی فعال در صنایع موشکی موفق شدیم موشک‌های زمین به زمین با برد ۲ هزار کیلومتر به صورت نقطه‌ای طراحی و تولید کنیم که این فعالیت‌ها در راستای تحریم‌شکنی و مقاومت بوده است.»

به گزارش رویترز، مایک پمپئو تأکید کرده است که پرتاب ماهواره‌ها در مدار زمین ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است. این قطعنامه از جمهوری اسلامی ایران خواسته است، از هر گونه فعالیت در رابطه با موشک‌های بالستیک پرهیز کند که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای باشند. این قطعنامه دربرگیرنده‌ی فن‌آوری موشکی نیز می‌شود.

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که از زمان تصویب این قطعنامه‌، ایران بارها دست به آزمایش موشک‌های بالستیک زده است؛ از جمله موشک میان‌بردی که ایران در اول دسامبر آزمایش کرد. این موشک قابلیت حمل چندین کلاهک هسته‌ای را داشته است.

پمپئو می‌افزاید: «ایالات متحده آمریکا بارها اشاره کرده است که موشک‌های بالستیک و موشک‌های مستقر در مدار زمین متعلق به رژیم جمهوری اسلامی اثرات بی‌ثبات‌کننده بر منطقه و فراتر از آن خواهند گذارد.»

واکنش ظریف به اظهارات پمپئو

در پی هشدار مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در مورد موشک‌های ماهواره‌بر جمهوری اسلامی و آزمایش‌های موشک‌های بالستیکی، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در پیام توئیتی خود نوشت:

«پرتاب ماهواره‌بر توسط ایران – و آزمایش‌های موشکی- نقض قطعنامه ۲۲۳۱ نیستند. آمریکا مرتکب نقض فاحش همین قطعنامه شده و بنابراین در جایگاهی نیست که درباره آن موعظه کند.»

او می‌افزاید: «جهت یادآوری به آمریکا: ۱-قطعنامه ۱۹۲۹ مرده است. ۲-تهدید،تهدید تولید می‌کند و نزاکت،نزاکت می‌آورد.»

وزیر خارجه آمریکا در پی هشدار پیشگیرانه خود افزوده است که کشورهای فرانسه، آلمان، بریتانیا و بسیاری کشورهای دیگر نیز نگرانی خود را از فعالیت‌های موشکی ایران ابراز داشته‌اند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

فرمانده ارتش: دشمن در صورت تعرض با پاسخ کوبنده مواجه می‌شود

cafeliberal

ایران: مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی را آزاد کنید

cafeliberal

«رسوایی تورقوزآباد» فریاد «چوپان دروغگو» نبود! مماشات اروپایی‌‌‌‎‎ها با جمهوری اسلامی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

cafeliberal

رسول خادم: براى سیاست‌بازان فرقى نمى‌کند خادم‌ها قربانى شوند یا علیرضا دبیر!

cafeliberal

سند «تربیت جنسی دانش‌آموزان» روی میز شورای عالی انقلاب فرهنگی

cafeliberal

پژوهش جدید: تحقق حقوق زنان برای سلامتی جامعه هم مفید است

cafeliberal
ajax-loader