هلند: دولت ایران مسئول طراحی دو قتل سیاسی در هلند بوده است

بنا به گزارش خبرگزاری آلمان روز سه‌شنبه ۱۸ دی (هشتم ژانویه) ، استف بلوک، وزیر امور خارجه هلند، در شهر لاهه اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران در طراحی دو ترور سیاسی در این کشور نقش داشته است.

سخنان وزیر امور خارجه هلند با استناد به گزارش‌هایی است که سرویس اطلاعاتی و امنیتی این کشور در اختیار او قرار داده است.

استف بلوک گفت به این دلیل اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه اعلام کرد که یک نهاد امنیتی ایران و دو ایرانی را مورد تحریم قرار می‌دهد.

اتحادیه اروپا صبح سه‌شنبه اعلام کرده که کشورهای عضو این اتحادیه توافق کرده‌اند تحریم‌هایی را علیه یک نهاد اطلاعاتی ایران وضع کنند که به گفته آنها برای “اقدامات تروریستی در قلمرو این اتحادیه فعالیت کرده” است.

آندرس ساموئلسون، وزیر امور خارجه دانمارک، در پیام توییتری در این باره نوشت که این روز “روزی مهم برای اروپا” و “پیامی محکم از طرف اتحادیه اروپا” است تا به ایران نشان دهد که “ما چنین رفتارهایی را تحمل نمی‌کنیم”.

در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ میلادی در شهرهای آمستردام و لاهه دو ایرانی مخالف جمهوری اسلامی که پاسپورت هلندی داشتند توسط افراد نامعلومی به قتل رسیدند.

سرویس اطلاعاتی هلند AIVD اعلام کرده که “شواهد قوی” وجود دارند که نشان می‌دهند دولت ایران در در برنامه‌ریزی این قتل‌های سیاسی نقش داشته است.

دولت هلند این اقدام را به شدت محکوم کرد و آن را “غیرقابل پذیرش” و “نقض حاکمیت هلند” خواند.

ترور مخالفان حکومت ایران در هلند و دانمارک

رسانه‌های هلند در تاریخ ۱۷ آبان ۱۳۹۶ (هشتم نوامبر ۲۰۱۷) گزارش داده بودند که یک ایرانی به نام “احمد مولانا ابوناهض” مشهور به “احمد نیسی” در شهر لاهه به ضرب گلوله کشته شده است.

بر اساس این گزارش این فرد موسس و رهبر “جنبش آزادی‌بخش الاحواز” است که در سال ۱۳۷۶ تاسیس شد و هدف خود را “رهایی خوزستان، بوشهر و هرمزگان و جزایر خلیج فارس” اعلام کرده است.

سه سال پیش نیز در ۲۴ آذر ۱۳۹۴ (۱۵ دسامبر ۲۰۱۵) یک ایرانی به نام علی معتمد در شهر آلمیره هلند توسط گلوله یک فرد ناشناس به قتل رسید.

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ (حدود شش ماه پیش) هلند دو دیپلمات ایرانی را از این کشور اخراج کرد. در آن زمان دلیل اخراج این دو ایرانی عنوان نشده بود.

رسانه‌های هلندی در این تاریخ از دادگاه دو ایرانی مظنون به قتل گزارش دادند. در گزارش‌هایی در این باره نوشته شده بود که فرد کشته شده در هلند علی معتمد، از اعضای سازمان مجاهدین خلق و احتمالا همان محمدرضا کلاهی صمدی است.

گفته می‌شود که محمدرضا کلاهی صمدی عامل انفجار در ساختمان حزب جمهوری اسلامی بوده است. در این انفجار که در تاریخ ۷ تیر ۱۳۶۰ روی داد، ۷۲ تن از مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی کشته شدند.

دستگاه امنیتی دانمارک نیز در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ (حدود سه ماه پیش) گزارش داد که یک نروژی ایرانی‌تبار با مأموریت از سوی یک نهاد اطلاعاتی ایران قصد داشته اقداماتی علیه رهبر گروه “جنبش آزادیبخش الاحواز” انجام دهد. این فرد سپتامبر توسط پلیس دانمارک دستگیر شده است.

ایرانی دستگیر شده در دانمارک اتهام “اقدام تروریستی” را رد کرد. وزارت امور خارجه ایران نیز هر گونه دخالت در این ماجرا را انکار کرد و آن را “تلاش دشمنان برای تخریب روابط ایران با اروپا در این شرایط حساس” خواند.

واکنش محمد جواد ظریف

وزیر امور خارجه ایران سه‌شنبه در واکنش به تصمیم اتحادیه اروپا برای تحریم یک نهاد اطلاعاتی ایران در توییتی نوشت که اروپایی‌ها به تروریست‌ها پناه داده‌اند. او در توییت خود نوشت که “اروپایی‌ها، از جمله دانمارک و هلند و فرانسه، به مجاهدین خلق پناه داده‌اند”. ظریف نوشت که “متهم کردن ایران اروپا را از مسئولیت پناه دادن به تروریست‌ها مبرا نمی‌کند”.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

علی لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد

cafeliberal

گفتگو؛ دکتر نامدار بقایی یزدی درباره موج جدید جنبش‌های حفظ محیط زیست می‌گوید

cafeliberal

استقبال پوتین از ابراز آمادگی آمریکا برای مذاکره با ایران

cafeliberal

نرگس محمدی و سپیده قلیان: برگزاری تجمعات "حق" است نه "جرم"

cafeliberal

شینزو آبه در نقش سلطان قابوس؛ رضا پهلوی: تنها قدرت تعیین‌کننده در جامعه ایران، قدرت ملت است!

cafeliberal

میزان ارز حاصل از صادرات که به کشور بازنگشته افزایش یافت

cafeliberal