7.4 C
Tehran
یکشنبه, 26 آبان , 1398

همکاری مشترک هکرهای روسی و ایرانی برای حملات سایبری به مراکز دولتی و صنعتی در ۲۰ کشور

مقامات انگلیس و آمریکا می‌گویند هکرهای روسی برای رد گم کردن در یک عملیات جاسوسی سایبری از امکانات هکرهای ایران استفاده کرده‌اند.

هکرهای روس از این طریق توانسته‌اند به سازمان‌های دولتی و مراکز صنعتی ۲۰ کشور حمله سایبری کنند. مقامات روسیه و جمهوری اسلامی تا کنون در برابر این اتهام سکوت کرده‌اند.

به گزارش رویترز، دوشنبه ۲۱ اکتبر (۲۹ مهرماه)، مقامات بریتانیا و آمریکا با تایید حملات سایبری می‌گویند، مشخص شده که حملات سایبری صورت گرفته از مراکزی در ایران توسط هکرهای روسی صورت گرفته است.

این گروه از هکرهای روس که «تورلا» نام دارد، در حوزه جاسوسی سایبری فعالیت می‌کند. مسئولان کشورهای چک و استونی این گروه را متهم به جاسوسی کرده‌اند و می‌گویند که این گروه تحت فرماندهی سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) فعالیت می‌کند.

خبرگزاری رویترز نوشته این گروه به مدت ۱۸ ماه به فعالیت‌های مخرب در ۲۰ کشور پرداخته و خبر همکاری آنها با هکرهای ایران توسط مقامات امنیتی بریتانیا رسانه‌ای شده است. گفته شده دامنه فعالیت گروه تورلا عمدتا متوجه کشورهای خاورمیانه بود اما شماری از سازمان‌های بریتانیایی نیز هدف حملات سایبری آنها بوده‌اند.

گروه هکرهای روسی «تورلا» و گروه  APT34 که گفته می‌شود در خدمت سازمان‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند در حملات سایبری یاد شده دست داشته‌اند. گروه تورلا حتی به کدهای گروه APT34 دسترسی داشته و از این طریق توانسته‌اند افزارهای لازم برای حملات سایبری خود را تولید کنند.

پل چیچستر از مسئولان ارشد «ستاد ارتباطات دولت بریتانیا» که یک آژانس اطلاعاتی و امنیتی است عملیات مشترک هکرهای روسیه و ایران را  از روش‌های جدید حملات سایبری مورد حمایت دولت‌ها می‌داند و هدف از بهره‌گرفتن از امکانات هکرهای ایران توسط هکرهای روس را شیوه‌ای برای لاپوشانی و گم کردن رد پای حملات سایبری دانسته است.

در بیانیه مشترک آژانس امنیت ملی آمریکا و ستاد ارتباطات دولت بریتانیا آمده که این دو نهاد اطلاعاتی خواستار هوشیاری بیشتر صنایع شده و همچنین قصد دارند تا با محافظت بهتر فعالیت‌های سایبری مانع از چنین حملاتی از سوی هکرها شوند.

چیچستر می‌گوید، «هرگاه هکرها تلاش کنند هویت خود را پنهان کنند، باز هم ما ظرفیت و توان کشف هویت آنها را داریم.»

جمهوری اسلامی ایران و روسیه درباره اتهامات مطرح شده توسط این دو نهاد امنیتی تا کنون سکوت کرده‌اند.

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

شطرنج طولانی برای دموکراسی در ایران

cafeliberal

نگرانی‌ها در آلمان از نخست‌وزیرشدن بوریس جانسون در بریتانیا

cafeliberal

کتک‌کاری در آبادان؛ از دعوا بر سر انتقال رآکتور بنزین پالایشگاه تا ضرب و جرح ماموران شهرداری توسط مرزبانی!

cafeliberal

مارتیک مارتین فیلمنامه‌نویس اسکورسیزی درگذشت

cafeliberal

نقشه‌های تروریستی دلیل تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران

cafeliberal

استمرارطلبان در بازی خطرناک دموکرات‎ها؛ «براندازی نظام» هدف مشترک هر دو حزب آمریکا؟!

cafeliberal