27.3 C
Tehran
جمعه, 29 شهریور , 1398

هند واردات نفت از ایران را قطع کرد

وردهان شرینگلا، سفیرکبیر هند در ایالات متحده از قطع واردات نفت ایران به کشورش خبر داد و یادآور شد که هند در ماه آوریل نیز میزان واردات از ایران را به شدت کاهش داده و به یک میلیون بشکه رسانده بود.

سفیر هند در آمریکا، خبر توقف واردات نفت ایران را در نشست مطبوعاتی مربوط به پیروزی انتخاباتی نارندرا مودی اعلام کرد و افزود که واردات نفت از ونزوئلا نیز قطع شده است: «به عنوان شریک آمریکا، معامله با کاراکاس را هم پایان دادیم.»

او در عین حال، ایران را “همسایه‌‌ای دور با اشتراکات دیرین فرهنگی” خواند و از پاسخ به این سوال طفره رفت که هند شریک نگرانی‌های ترامپ علیه ایران خواهد شد یا خیر. شرینگلا گفت: «این موضوعی است که باید از سوی خود ایران و آمریکا حل شود و ما به عنوان شخص ثالث تنها ناظر مسائل می‌مانیم.»

وردهان شرینگلا همزمان افزود که کشورش خواهان هیچ تنشی در منطقه نیست: «به این دلیل ساده که ما به ثبات منطقه وابستگی بسیار داریم.»

دو ماه قبل خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع موثق نوشته بود که هند در مذاکره با آمريکا خواستار تمدید معافیت از تحریم نفتی و حفظ واردات ماهانه‌ یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن، معادل روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت از ايران است.

ادامه پروژه توسعه چابهار

سفیرکبیر هند در واشنگتن درعین حال گفته که تحریم‌های آمریکا در مشارکت این کشور در طرح توسعه بندر چابهار تاثیری نخواهند گذاشت.

هند به این ترتیب می‌تواند رقیب قدیم خودش، پاکستان را که راه‌های حمل و نقل هند در منطقه را بسته، دور بزند. بندر چابهار در ۱۷۰۰کیلومتری بندر بمبئی قرار دارد. در حال حاضر، هند  ۱/۱ میلیون تن گندم را از طریق بندر چابهار و بدون عبور از خاک پاکستان به افغانستان ارسال می‌کند.

وردهان شرینگلا گفته است که پروژه چابهار به نفع هر دو کشور و به نفع همه شهروندان افغانستان است.

اقتصاد سوم آسیا

هند سومین اقتصاد بزرگ آسیا به شمار می‌رود و به شدت به نفت وارداتی وابسته است. ۸۰ درصد نیازهای هند به نفت خام از طریق واردات تامین می‌شود.

مهمترین کشور تامین‌کننده نفت هند، عربستان سعودی است. اما هند به مدت چند دهه، بخش قابل ملاحظه‌ای از نیازهای نفتی خود را از طریق معاملات نفتی با ایران تامین کرده است. ایران تا قبل از تحریم‌ها ۱۰ درصد از نیاز این کشور در حوزه انرژی را تامین می‌کرد.

پیش‌تر، واندانا هاری، موسس پورتال بازار جهانی انرژی “واندا” به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفته بود که قطع واردات نفت از ایران موجب افزایش هزینه واردات هند می‌شود و نیاز به داد و ستد با ارزهای خارجی را افزایش می‌دهد.

واردات نفت هند از ایران از زمان شروع تحریم‌های نفتی آمریکا روندی نزولی داشت و در ژانویه ۲۰۱۹ با ۴۵درصد کاهش همراه شد. ایران امیدوار بود که میزان صادرات نفتی خود با هند را در حدود ۵۰۰هزار بشکه در روز نگاه دارد.

کمپانی بزرگ “ایندین اویل کورپ” پیشتر گفته بود که تصمیم دارد میزان واردات نفت خود از ایران را از پنج میلیون به دو میلیون بشکه در روز تقلیل دهد.  “پترولیوم کورپ” و پالایشگاه “منگالور و پترولیوم کورپ” نیز اوایل سال جاری میلادی خبر داده بودند که واردات نفتی از ایران را به یک میلیون بشکه در ماه محدود خواهند کرد.

کارشناسان اقتصادی قبلا گفته‌اند که افزایش وابستگی هند برای واردات نفت به دلار، فشار بر روپیه را افزایش خواهد داد و از ارزش آن خواهد کاست

قدردانی از ترکیه

دونالد ترامپ سال گذشته از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد ودر دوم ماه مه نیز معافیت هشت کشور از تحریم‌های نفتی ایران را نیز تمدید نکرد.

ترکیه در شمار این هشت کشور بود اما با وجود مخالفت با تحریم نفتی ایران، واردات نفت از این کشور را به منظور “احترام به متحد استراتژیک خود” قطع کرد. آنکارا می‌گوید به خلاف میل خود و تنها به خاطر رعایت سیاست‌های تحریم نفتی ایران این تصمیم را گرفته است.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با استقبال از این اقدام ترکیه گفته است: «ما از همه متحدان و شرکایمان که تحریم‌ها را رعایت می‌کنند، سپاسگزاریم.»


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مایک پمپئو: رژیم ایران هیچکدام از ۱۲شرط را عملی نکرده؛ اختلاف من با بولتون داستان سرگرم‌کننده است

cafeliberal

دبیرکل اوپک تعرض پهپادهای ساخت ایران به تاسیسات نفت عربستان سعودی را محکوم دانست

cafeliberal

سالمندآزاری رتبه سوم خشونت‌های خانگی در ایران

cafeliberal

٣١ اوت آخرین هشدار فیفا به ایران 

cafeliberal

شام افطاری اوزیل و اردوغان

cafeliberal

سپاسگزاری از هموطنانی که از بیانیه‌های ۱۴ کنشگر مدنی و سیاسی داخل کشور حمایت می‌کنند

cafeliberal