واردات نفت هند از ایران در ژانویه ۴۵ درصد کاهش یافت

Iran Erdölindustrie bei Teheran (picture-alliance/AP Photo/V. Salemi)

میزان واردات نفت خام هند از جمهوری اسلامی ایران در ماه ژانویه سال جاری ۴۵ درصد کاهش یافته است. از زمان شروع تحریم‌های نفتی ایران، هند نیز تلاش داشته تا برای نیازهای خود به انرژی از امکان‌های دیگری بهره گیرد.

روزنامه “تایمز آف  ایندیا” روز شنبه ۲۷ بهمن (۱۶ فوریه) با انتشار گزارشی از کاهش واردات نفت هند از ایران خبر داده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی خبرگزاری رویترز، میزان واردات نفت هند از ایران در ماه ژانویه حدود ۲۷۵ هزار بشکه در روز بوده است.

هند و تحریم نفتی ایران

به این ترتیب، میزان  واردات نفت خام هند در ماه ژانویه در قیاس با پیش از شروع مرحله دوم تحریم‌های  ایران از سوی دولت آمریکا حدودا به نصف کاهش داشته است.

دولت آمریکا در ماه نوامبر به  هشت کشور برای مدت شش ماه فرصت داده بود، برای تامین  نیازهای خود به نفت، جایگزین‌های دیگری بیابند.

برایان هوک، رئيس گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا اخیرا اعلام کرده است که دوره شش ماهه معافیت از مجازات‌ها تمدید نخواهد شد.

واردات نفت هند از ایران در ماه ژانویه نسبت به ماه دسامبر از کاهشی بیش از ۱۰ درصد برخوردار بوده است.

روزنامه  یاد  شده  در  ادامه گزارش خود نوشته است که ایران به آن امید بسته بود که میزان صادرات نفتی خود به هند را حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز نگاه دارد.

شرکت بزرگ نفتی هند “ایندین اویل کورپ” تصمیم دارد میزان واردات نفت خود از ایران را در ماه فوریه سال جاری از ۵ میلیون بشکه به ۲ میلیون بشکه تنزل دهد. دو شرکت دیگر، یعنی “هندوستان پترولیوم کورپ” و “پالایشگاه منگالور و پترولیوم کورپ” نیز بر آنند تا میزان واردات نفت خود از ایران را به یک میلیون بشکه در ماه جاری محدود کنند.

لازم به یادآوری است که میزان کل واردات  نفت هند در ماه ژانویه بالغ بر چهار میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز بوده که در قیاس با  مدت زمان  مشابه سال گذشته، کاهشی ۱۰ درصدی داشته است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

افزایش قیمت ارز و طلا در آخرین روز‌های بهمن‌ماه؛ تکرار سناریوهای نخ‌نمای حکومتی!

cafeliberal

چرا قیمت گوشت در ایران دو برابر شد؟

cafeliberal

توقف چهار ماهه‎ی پنج هزار تُن گوشت منجمد برزیلی در بندرعباس

cafeliberal

تئوری اقتصادی یک انقلاب

Jahan

رویترز: ایران مخفیانه در پی خرید نفت‌کش‌ دست دوم است

cafeliberal

با پول پراید در آمریکا چه ماشین‌های می‌توان خرید

cafeliberal