27.3 C
Tehran
چهارشنبه, ۳۰ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

وزارت اطلاعات فردی را به جرم نشر کتاب‌های ممنوعه بازداشت کرد

(+عکس) رئیس کارگروه صیانت از حقوق ناشران از دستگیری «ع. خ.» متهم اصلی نشر و توزیع کتاب «قاچاق» و غیرقانونی توسط وزارت اطلاعات خبر داد.

کتاب‌های کشف شده محتوای ضد رهبران و تفکرات جمهوری اسلامی و دین و مذهب دارند

محمود آموزگار رئیس کارگروه صیانت از حقوق ناشران امروز چهارشنبه ۲۲ اسفندماه ۹۷ از دستگیری فردی با نام اختصاری «ع.خ.» توسط وزارت اطلاعات خبر داد که به گفته او جریان نشر و توزیع کتاب به صورت غیرقانونی را در ایران مدیریت می‌کرده است.

به گفته آموزگار، این فرد شش ماه تحت تعقیب وزارت اطلاعات بوده و روز گذشته در مهرآباد جنوبی در منزل خواهرش دستگیر و به زندان اوین منتقل شده است.

آموزگار گفته که «سرنخ‌های خوبی در جریان بازجویی از وی درباره انبارهای نگهداری کتاب‌های قاچاق به دست آمده است!»

رئیس کارگروه صیانت از حقوق ناشران اتهامات این فرد را «انتشار کتاب‌هایی فاقد مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد»، «چاپ بدون مجوز کتاب‌های پرفروش ناشران» و «انتشار کتاب‌هایی که خارج از کشور منتشر می‌شدند» دانسته است.

آنگونه که محمود آموزگار گفته، «در بسیاری از انبارهای کتاب‌های قاچاق کشف شده اخیر نیز آثار تخلفات وی مشهود بود.»

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، این فرد به همراه پسرانش چند سال است که قاچاق کتاب می‌کنند و نیمی از نسخه‌های قاچاق موجود در سراسر کشور توسط این خانواده منتشر و توزیع می‌شده است.

وی پیشتر توسط دادگاه فرهنگ و رسانه بازداشت و به قید وثیقه ۸۰ میلیون تومانی آزاد شده و سپس فرار کرده بود.

انتشار و فروش کتاب‌های «مسئله‌دار» که رو به رشد گذاشته، از سوی نهادهای حکومتی چون نیروی انتظامی، قوه قضاییه و وزارت ارشاد با واکنش شدید مواجه شده و انتشاردهندگان این کتاب‌ها، تحت عناوینی چون انتشار کتاب‌های حاوی «تطهیر خاندان پهلوی»، «کتاب‌های سیاسی خاص ضد حکومت» و کتاب‌های «زیرزمینی» مورد پیگرد قانونی و بازداشت قرار می‌گیرند.

خردادماه امسال بود که تعدادی از کتابفروشی‌های خیابان انقلاب (شاهرضا) و چاپخانه‌ها و منتشرکنندگان این کتاب‌ها بازداشت شدند و کتاب‌های آنان نیز ضبط شد.

پیشتر رئیس پلیس اطلاعات و امنیت نیروی انتظامی دلایل اقدام به جمع‌آوری این کتاب‌ها را «پیرو اعتراضات امت حزب‌الله، ناشران، مؤلفان و نویسندگان» نسبت به عرضه «کتاب‌های ضاله، غیرمجاز و خلاف موازین شرعی و قانونی در کتاب فروشی‌های محدوده انقلاب» اعلام کرده بود.

جمع‌آوری کتاب‌های «مسئله‌دار» در حالی در پایتخت صورت می‌گیرد که قبلا همزمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، آیت‌الله موحدی کرمانی در نماز جمعه تهران گفته بود: «حفظ کتاب‌های گمراه‌کننده حرام است!»

اواخر دی‌ماه ۹۷ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته بود در طول دو ماه بیش از یک میلیون کتاب ممنوعه کشف و ضبط شده است.

اتحادیه ناشران استان تهران با همکاری پلیس امنیت قضایی از اسفندماه سال گذشته شروع به پیگیری و بررسی کتاب‌های ممنوعه و قاچاق کرده‌اند که اخباری از کشف سوله‌های کتاب نیز پیرو آن منتشر شد.

طبق اعلام پلیس تهران، در این سوله که حدودا یک هزار و ۳۵۰ متر مربع وسعت داشت، حدود ۷۰۰ هزار جلد کتاب پیدا شد که ارزش مالی‌ آنها ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان بود.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مردى دختران برادرش را کشت

cafeliberal

جمهوری اسلامی؛ تنشی برای تمام فصول

cafeliberal

رستم قاسمی؛ سردار دور زدن تحریم‌ها؛ مردی که جیب‌هایش بوی نفت می‌دهد

Jahan

واکنش کشورهای عربی به حملات علیه کشتی‌های تجاری در خلیج فارس

cafeliberal

پایان اعتصاب غذای حمزه درویش زندانی عقیدتی سیاسی اهل سنت زندان رجایی شهر کرج

cafeliberal

عربستان سعودی، رهبران کشورهای عرب را به یک نشست اضطراری علیه تعرضات حکومت اسلامی ایران فراخواند

cafeliberal