4.7 C
تهران
دوشنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۸

وزارت دفاع روسیه: پدافند هوایی سوریه نزدیک بود به یک هواپیمای مسافربری شلیک کند!

روز پنجشنبه سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن گزارش داد دست‌‌کم ۲۳ شبه‌نظامی وابسته به جمهوری اسلامی ایران در یک حمله هوایی نزدیک دمشق کشته شدند.

شلیک پدافند هوایی سوریه (آرشیوی) عکس: رویترز

روزنامه اسرائیلی یدیعوت اخرونوت، جمعه ۷ فوریه (۱۸ بهمن)،  به نقل از وزارت دفاع روسیه می‌‌نویسد نیروی هوایی اسرائیل در عملیات‌های نظامی خود در سوریه برای اینکه عملکرد سیستم پدافند هوایی سوریه به خطا افتد، پشت یک هواپیمای مسافربری ایرانی پرواز کرده‌‌اند.

مسکو ادعا کرده جنگنده‌‌های اسرائیلی از آن هواپیما به عنوان سپر در برابر پدافند سوریه استفاده کردند.

روزنامه اورشلیم پست نیز در گزارشی نوشت دست‌‌کم سه پایگاه وابسته به رژیم ایران در نزدیکی دمشق و غرب پایتخت هدف قرار گرفتند. این روزنامه نیز می‌‌نویسد روسیه مدعی شده جنگنده‌‌های اسرائیلی از آن هواپیما به عنوان سپر در برابر پدافند سوریه استفاده کردند.

خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» به نقل از یک منبع نظامی گزارش داد: «موج اول حمله ساعت ۰۱:۱۲ صبح بود. برخی از مواضع نظامی ما در حومه دمشق هدف قرار گرفت. موج دوم ساعت ۰۱:۴۱ به وقت محلی بود که حومه دمشق هدف قرار گرفته شد و تعدادی موشک توسط هواپیماهای جنگنده اسرائیلی از فضای هوایی در جنوب لبنان و بلندی‌‌های جولان شلیک شد.»

بر اساس بیانیه وزارت دفاع روسیه هشت موشک هوا به زمین از فضای بیرون سوریه شلیک شده است اما وزارت دفاع سوریه ادعا کرد که پدافند هوایی سوریه موشک‌‌های اسرائیلی را بر فراز دمشق که به سمت اهداف شلیک شده هدف قرار دادند.

آثار حمله اسرائیل به حوالی دمشق

خبرگزاری ریانووستی روسیه می‌‌نویسد ایگور کوناشینکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌‌ای اعلام کرد، ساعت دو بامداد پنجشنبه تاریخ ۶ فوریه، چهار جنگنده F-16 نیروی هوایی اسرائیل بدون ورود به حریم هوایی سوریه حملاتی را با هشت موشک هوا به زمین به مناطق اطراف دمشق آغاز کردند و سیستم پدافند هوایی سوریه واکنش نشان داد.

منابع روسیه می‌‌گویند جنگنده‌های اسرائیلی زمانی بمباران اهدافی اطراف دمشق و نزدیک فرودگاه بین‌المللی این شهر را آغاز کردند که یک فروند هواپیمای مسافربری ایرباس ۳۲۰ از مبدأ تهران با ۱۷۲ مسافر آماده فرود در فرودگاه دمشق بود.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه توضیح داده عملکرد مسئولان برج مراقبت فرودگاه دمشق و عملکرد موثر سیستم خودکار کنترل ترافیک هوایی، باعث شد این هواپیمای مسافربری از منطقه شلیک موشک‌های ضدهوایی‌ دور شود و بدون حادثه‌ در باند یک فرودگاه جایگزین در پایگاه هوایی حمیمیم روسیه به زمین بنشیند.

کوناشنکوف تأکید کرد که حرکت پروازهای مسافربری در سرتاسر جهان در ارتفاعات شناخته شده انجام می‌‌شود  که سیستم راداری اسرائیلی به وضوح آنها را می‌‌بینند و رادارهای اسرائیلی به همین اندازه واضح وضعیت هوایی را در حوالی فرودگاه دمشق مشاهده می‌‌کنند.

سخنگوی  وزارت دفاع روسیه افزود: «بنابراین، عملیات جنگی هوایی ستاد مشترک ارتش اسرائیل که در آنها از هواپیماهای غیرنظامی مسافربری  برای پوشاندن یا مسدود کردن اقدامات تلافی‌جویانه نیروهای پدافند هوایی سوریه استفاده می‌‌شود، به یک ویژگی بارز عملیات نیروی هوایی اسرائیل تبدیل شده. چنین عملیاتی از سوی تاکتیک‌پردازان نظامی اسرائیلی، متأسفانه جان صدها نفر از غیرنظامیان بی‌گناه را به خطر انداخته و این نکته را به هیچ وجه در نظر نمی‌‌گیرد.»

جمهوری اسلامی نیز که برخلاف قوانین بین‌‌المللی با هواپیماهای تجاری و مسافربری تسلیحات و نیروی نظامی به سوریه و عراق منتقل می‌‌کند ریسک بزرگی برای امنیت هواپیماهای غیرنظامی است. اغلب شرکت‌‌های هواپیمایی ایران به دلیل مشارکت با سپاه در تروریسم در لیست تحریم‌‌های آمریکا قرار دارند.

حالا رویداد اخیر در سوریه به نوعی سرنگونی هواپیمای اوکراینی در جنوب تهران پس از اصابت دو موشک پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را یادآوری می‌کند.اکنون این ابهام تقویت شده که چقدر احتمال دارد هواپیمای اوکراینی در عملیاتی مشابه سرنگون شده باشد؟ پرسشی که تعلل مقامات جمهوری اسلامی و تحویل ندادن جعبه‌های سیاه پرواز ۷۵۲ بیشترین تردیدها را متوجه علل مبهم و دستوردهندگان شلیک مرگبار به آن می‌کند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

متهم شدن پنج نفر در نیویورک و تگزاس به نقض تحریم نفتی ایران

cafeliberal

همسر روح الله زم تائید کرد که او رهسپار بغداد بود و تنها بود. شیرین نجفی که فراری است افشاگری کرد

cafeliberal

پیامد تحریم‌های آمریکا علیه مقامات ارشد جمهوری اسلامی چیست؟

cafeliberal

سپاسگزاری از هموطنانی که از بیانیه‌های ۱۴ کنشگر مدنی و سیاسی داخل کشور حمایت می‌کنند

cafeliberal

حسن نصرالله می‌گوید، در تابستان با اسرائیل جنگ خواهد بود و او کشته خواهد شد

cafeliberal

پزشک معالج کیارستمی: در ایران چهارچشمی مراقب ایشان بودیم!

cafeliberal
ajax-loader