وزیر دفاع آمریکا در پی ازسرگیری مذاکرات صلح با طالبان است

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، به طور غیرمترقبه به افغانستان سفر کرده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، سپتامبر گذشته مذاکرات با طالبان را بی‌مقدمه ناتمام گذاشت. اما اینک دولت آمریکا می‌کوشد تا گفت‌وگو با این گروه اسلام‌گرای افراطی را از سر گیرد.

به گزارش رویترز، اسپر خطاب به خبرنگاران گفت که هدف آمریکا همچنان دستیابی به آرامش و صلح است. وزیر دفاع آمریکا قرار است با اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، ملاقات و نیز از نیروهای آمریکایی مستقر در این کشور دیدن کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ترامپ در آغاز سپتامبر مذاکرات صلح با طالبان را ناگهان متوقف ساخت. رئیس جمهور آمریکا دلیل تصمیم خود را حمله‌ تروریستی‌ای عنوان کرد که در کابل انجام گرفته و باعث مرگ ۱۲ نفر، از جمله یک سرباز آمریکایی شده بود.

دولت افغانستان در واکنش به قطع مذاکرات صلح اعلام کرد که عامل اصلی متوقف شدن مذاکرات ادامه خشونت از سوی طالبان است.

در آن زمان گروه طالبان با صدور بیانیه‌ای به توقف مذاکرات صلح از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، واکنش نشان داد. در بیانیه طالبان در این باره آمده بود: «طالبان در ۱۸سال گذشته ثابت کردند که به کمتر از خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان راضی نمی‌شوند و برای رسیدن به این هدف، به نبردشان ادامه خواهند داد.»

دیدار اسپر از افغانستان در شرایطی دشوار صورت می‌گیرد. آمریکا نیروهای نظامی‌ خود را از شمال سوریه خارج کرده و به دنبال آن معضلات تازه‌ای در خاورمیانه پدید آمده است.

ترکیه عملیاتی نظامی‌ را علیه شبهنظامیان کرد در منطقه شمال سوریه آغاز کرد. این شبه‌نظامیان تا پیش از این متحدان آمریکا در جنگ با داعش بودند.

حال از جمله این نگرانی وجود دارد که شبهنظامیان وابسته به “خلافت اسلامی” (داعش) که در این منطقه در زندان به سر می‌بردند آزاد شوند و از بند فرار کنند. این امر امنیت اروپا را نیز تهدید خواهد کرد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

اسپر پیش از سفر به افغانستان تصریح کرد که تقریبا همه سربازان آمریکایی که از سوریه خارج میشوند به عراق انتقال خواهند یافت. سپس قرار است این سربازان که شمارشان به یکهزار نفر می‌رسد به نبرد با داعش ادامه دهند. اسپر گفت که انتقال سربازان چند هفته طول خواهد کشید.

قبلا گمان می‌رفت که برخی از این سربازان که بیشترشان نیروهای ویژه هستند به اردن انتقال یابند یا به وطن‌شان برگردند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

اطلاعیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی آموزگاران درباره حمله به تجمع روز معلم

cafeliberal

ارتش اسرائیل بر این باور است که سرکردگان گروه تروریستی جهاد اسلامی، به دستور حکومت اسلامی ایران می کوشند از کاهش بحران نظامی با اسراییل جلوگیری کنند

cafeliberal

توییتر جلوی زیاده‎روی اکانت خامنه‎ای ایستاد؛ ادمین «آقا» توییتر را با «بیت» اشتباه گرفت!

cafeliberal

جمهوری اسلامی، نکبت دوست‌داشتنی قدرت‌های شرق و غرب                                      

cafeliberal

خداوندگار خاطره‌نویسی

cafeliberal

گزارش نقض حقوق بشر در ایران در هفته ای که گذشت

cafeliberal