وزیر کشور آلمان بازگرداندن دسته‌جمعی اعضای پیشین داعش به آلمان را رد می‌کند

هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان در مصاحبه‌ای با شبکه یک تلویزیون آلمان “بازگرداندن دسته‌جمعی افراد خطرناک” به آلمان را منتفی دانسته است. به گفته وزیر کشور آلمان، بازگرداندن شهروندان آلمانی که پیش‌تر به داعش پیوسته بوده‌اند، “باید مورد به مورد بررسی شود”. زهوفر در این مصاحبه گفت: «با کسانی سر و کار داریم که کشورشان را برای جنگیدن با دنیای آزاد ترک کرده‌اند و به همین خاطر من به عنوان وزیر کشور آلمان که مسوولیت حفاظت از شهروندان کشور با اوست، باید در چنین مسائلی بسیار محتاط باشم.»

مقایسه نتایج تحقیقات احتمالی در کشورهای دیگر علیه اعضای سابق داعش

وزیر کشور آلمان مسئله “چندملیتی” بودن را یکی از مشکلاتی می‌داند که دولت آلمان همواره با آن درگیر بوده است. به گفته او، در برنامه‌هایی که برای بازگرداندن اعضای سابق داعش در نظر گرفته می‌شود، ابتدا پاسخ به این پرسش که آیا موضوع بر سر شهروندان آلمانی است یا خیر، الزامی است. به گفته‌ی هورست زهوفر در بازگرداندن این افراد ابتدا باید روشن شود که آیا افراد در کشورهای دیگر احتمالا تحت پیگرد قانونی هستند یا خیر. وزیر کشور آلمان خواستار مقایسه نتایج تحقیقات احتمالی در کشورهای دیگر علیه اعضای سابق داعش شد و گفت:«تنها مورد به مورد می‌توان این مسئله را بررسی کرد و نه اینکه گفت، همه‌شان را به آلمان بازمی‌گردانیم.»

“پیش از پذیرش، روند مسئله روشن شود”

گفته‌های وزیر کشور آلمان اشاره‌ای است به درخواست‌ کردهای سوریه. زهوفر اما معتقد است، به دلیل اینکه آلمان دسترسی کنسولی به بازداشت‌شدگان در مناطق کردنشین سوریه ندارد، بررسی مورد به مورد دشوار است و به این ترتیب دستگاه‌های آلمان به اطلاعات مربوط به سرویس‌های اطلاعاتی ملی و بین‌المللی نیازمندند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

وزیر کشور آلمان می‌گوید، اصل الزام اثبات صریح هویت در مورد زنان و کودکان هم صادق است. چرا که به گفته زهوفر در مناطق تحت نفوذ داعش، زنان و کودکان برای اهداف سیاسی به کار گرفته می‌شوند.

وزیر کشور آلمان معتقد است، کردها در این مورد که می‌گویند، آلمان باید شهروندان آلمانی را که در خارج از این کشور جرمی مرتکب شده‌اند بازپس‌گیرد، حق دارند. زهوفر با اشاره به اینکه بحثی بر سر آمادگی برای این پذیرش نیست، تأکید می‌کند: «اما من می‌خواهم که پیش از اینکه ما کسی را بپذیریم، چگونگی و روند این مسئله روشن شود.»

ده‌ها عضو پیشین داعش در بازداشت کردهای سوریه

بر پایه گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها و اطلاعات ناظر حقوق بشر سوریه، در حال حاضر ۶۰ عضو پیشین داعش که دارای تابعیت آلمان هستند در بازداشت کردها هستند. به این افراد باید ۴۵ زن آلمانی را با تقریبا ۸۰ کودک افزود.

کابینه آلمان روز چهارشنبه ۱۴ فروردین (۳ آوریل) لایحه‌ای در باره سلب تابعیت از کسانی که با گروه‌های شبه‌نظامی تروریستی مانند “دولت اسلامی” (داعش) همکاری کنند را تصویب کرد.

طبق این لایحه جدید در آینده افراد دوتابعیتی که به صف گروه‌های تروریستی مانند داعش بپیوندند باید حساب کنند که تابعیت آلمانی خود را از دست خواهند داد.

در آغاز ماه مه دولت آلمان نخستین اعضای داعش را به آلمان بازگرداند.

آمریکا هم از جمله‌ کشورهایی است که خواستار بازپس‌گیری پیکارجویان و اعضای بازداشتی داعش توسط کشورهای اروپایی شده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

وزیر دفاع آمریکا: ما خواهان شروع جنگ با ایران نیستیم

cafeliberal

مصرف ماری‌جوانا در کانادا افزایش یافته است

cafeliberal

آمریکا: هدف کنفرانس ورشو اهریمن جلوه دادن ایران نیست

cafeliberal

هوک: حکومت ایران عامل محدودیت سفر ایرانیان به آمریکا است

cafeliberal

فرانکو زفیرلی کارگردان مشهور ایتالیایی درگذشت

cafeliberal

سپاه پاسداران در سوریه کارخانه تولید موشک ایجاد کرده

Jahan