وصیت‌نامه مصدق و اسنادی از کاشانی در آتش‌سوزی حسن‌آباد سوخت

در حالی‌ که شهرداری تهران بدون مشاوره کارشناسان میراث فرهنگی مرمت ضلع سوخته میدان حسن‌آباد را آغاز کرده، یک سردفتر اعلام کرد که در آتش‌سوزی روز چهارشنبه اسنادی تاریخی شامل وصیت‌نامه دکتر محمد مصدق و اسنادی متعلق به آیت‌الله کاشانی در این دفتر سوخت و نابود شد!

منابع داخلی نوشتند شهرداری تهران در یک مهلت ۴۸ ساعته اقدام به مرمت بنای سوخته میدان حسن‌آباد تهران کرده که درآتش‌سوزی روز چهارشنبه ۲۶ تیر در میدان حسن‌آباد آسیب دید. شهرداری داربست‌های مرمت و بازسازی را در محل نصب کرده ولی هنوز کارشناسی بر روی این بناهای سوخته صورت نگرفته است!

از قرار معلوم این اقدام شهرداری منطقه ۱۱ تهران بدون هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی و کسب مجوز از این نهاد مسئول صورت گرفته و حتی از مشاوره کارشناسی مرمتگران هم استفاده نشده است.

پرهام جانفشان مدیرکل میراث‌فرهنگی تهران،‌ روز گذشته گفته بود که کمیته میراث فرهنگی برای بررسی صدمات آتش سوزی در میدان حسن‌آباد تشکیل شده و تا چند روز آینده گزارش فنی و کارشناسی از خسارت‌ها آماده و بعد از آن طرح و برنامه مرمت تهیه می‌شود.

حالا در این بین که هنوز مشخص نیست روند بازسازی باید با چه اصولی و استانداردی پیش برود، یک سردفتردار که دفترخانه‌اش در این حادثه طعمه آتش شده، به رسانه‌ها گفته اسناد تاریخی مهمی از دکتر محمد مصدق نخست‌وزیر و آیت‌الله کاشانی موجود در دفترخانه‌اش، سوخته و نابود شده است. منابع داخلی نوشتند وصیت‌نامه مصدق در بین اسناد سوخته بوده است.

آنگونه که علیرضا پناهی سردفتر ۳۹ تهران به خبرگزاری مهر اعلام کرده، اسناد ارزشمندی شامل بیش از ۷۰۰ دفتر در این آتش‌سوزی نابود شده که سندهای مربوط به دکتر مصدق و آیت‌الله کاشانی نیز جزو آنها بوده است.

این سردفتردار از اجرای ناقص طرح الکترونیک کردن اسناد انتقاد کرده که با توجه به شمار بالای دفاتر قدیمی در تهران و در کل کشور، خطر آتش‌سوزی و نابودی‌ تهدیدشان می‌کند.

پناهی از سازمان ثبت درخواست کرد تا اسکن دفاتر ثبت اسناد رسمی را در دستور کار این سازمان قرار دهد. معلوم نیست چرا این اسناد تاریخی در موزه و یا آرشیو‌های دولتی نگهداری نمی‌شده است!

در این بین، هیچ طرح مرمتی به میراث فرهنگی ارائه نشده و از شواهد مشخص است که شهرداری تهران همچنان علاقه‌ای به در نظر گرفتن نظرات کارشناسی سازمان میراث فرهنگی ندارد و گویا کارگروه‌های ایجاد شده در سازمان میراث فرهنگی برای بررسی حادثه حسن‌آباد بیشتر کاربرد تبلیغاتی دارد. از سوی دیگر نیز این سوال مطرح است که شهرداری تهران در این مدت کم چطور توانسته با کسبه و مالکان ذینفع در این بنای تاریخی به توافق برای مرمت برسد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ماچوئیسم، بلای جان محیط زیست

cafeliberal

مرتضی قربانی مشاور فرمانده سپاه: ناوهای آمریکا را می‌توانیم با دو سلاح به کلی سّری به قعر دریا بفرستیم!

cafeliberal

نماینده مجلس رژیم: کارگران در ایران بسیار فقیرتر شده اند و دولت و کارفرمایان می گویند کاری از دستشان ساخته نیست

cafeliberal

زنگنه: استفاده سیاسی از نفت موجب فروپاشی اوپک می‌شود

cafeliberal

جمهوری اسلامی به دستور علی خامنه‌ای از برجام خارج شد

Jahan

سرنگونی پهپاد آمریکایی در آیینه رسانه‌های اروپا

cafeliberal