6.1 C
Tehran
دوشنبه, ۲۷ اسفند , ۱۳۹۷

وظایف شهروندان در برابر افراد دارای معلولیت

دولت موظف است امکانات اقتصادی و توانبخشی–پزشکی را در اختیار افراد دارای معلولیت قرار دهد تا بتوانند در جامعه، زندگی و مشارکتی همچون سایر افراد داشته باشند. بر اساس آخرین آمار منتشرشده توسط مرکز آمار ایران، مربوط به سرشماری سال ۱۳۹۰، یک میلیون و ۱۷ هزار و ۶۵۹ نفر در ایران به عنوان افراد دارای معلولیت سرشماری شده‌اند.

همایون هاشمی، نماینده مجلس، در شهریور ۱۳۹۷ گفت: «در شرایط کنونی ۱۰ میلیون نفر جمعیت معلول در کشور وجود دارد که از این تعداد ۴ میلیون نفر دارای معلولیت خیلی شدید و شدید هستند.» رئیس سازمان بهزیستی نیز می‌گوید: «حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار معلول تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند که از این تعداد ۱۴ درصد ناشنوا یا کم‌شنوا، ۱۰ درصد نابینا یا کم‌بینا، ۴۲ درصد معلول جسمی حرکتی، ۲۰ درصد معلول ذهنی و ۵ تا ۶ درصد هم معلول روانی هستند.» این یعنی حتی آمار درستی از این افراد در جامعه وجود ندارد. اما مهمترین نشانه‌ی عدم توجه و رسیدگی دولت به این افراد، عدم حضور آنها در سطح شهر و در میان کارکنان مشاغل مختلف است.

وقتی شرایط برای حضور و تردد آنها در جامعه مهیا نیست و دولت هیچ تلاشی در این راستا نمی‌کند، این افراد موقعیت‌های مُحتَمل گوناگون را از دست می‌دهند و کم‌کم دایره ارتباطاتشان کوچک می‌شود یا حتی به خانه‌شان محدود می‌شود.

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

جمهوری اسلامی در آمریکای لاتین: کوکائین، پولشوئی، تروریسم و مراکز اسلامی

Jahan

دروغ و ایدئولوژی در غوغاسالاری

Jahan

درس‌های مقاومت مدنی از الف تا ی (قسمت اول)

Jahan

افتضاح مرجان شیخ الاسلامی و روح الله زم – اهداف رژیم و نقش اپوزیسیون

Jahan

آمریکا در ورشو به دنبال همگرایی جهانی علیه جمهوری اسلامی است

cafeliberal

فیلمی دیده نشده از تعطیلات خانواده پهلوی

Jahan