21.7 C
Tehran
سه شنبه, 26 شهریور , 1398

ولایت ننگرهار، قلمروی جدید داعش در افغانستان

در یک ایست کنترل خودروها در کنار پاسگاه نیروهای نظامی افغانستان در جلال‌آباد، پایتخت ولایت ننگرهار، واقع در شرق کابل، حمله‌ای روی می‌دهد. حمله‌ای که نوک پیکان آن متوجه ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی است.

برند موش‌بروفسکا، خبرنگار اخبار سیاسی، این گزارش را برای “تاگس‌شاو” سایت خبری شبکه یک تلویزیون آلمان ارسال کرده است. گزارشی که روز پنجشنبه ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) بر روی خروجی این سایت منتشر شده است.

در این گزارش آمده است که ولایت ننگرهار تبدیل به یکی از قلمروهای اصلی گروه تروریستی “دولت اسلامی” شده است. این خبرنگار از گسترش و توسعه دامنه فعالیت نیروهای داعش در این ولایت خبر داده است.

هزاران شهروند افغان در اثر وحشت از خشونت تروریست‌های اسلام‌گرای وابسته به داعش زادگاه خود را ترک کرده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

فرمان‌الله شیرزاد، که موفق شده است جان خود و خانواده‌اش را نجات دهد و به نقطه امنی پناه ببرد، به خبرنگار آسوشیتدپرس گفته است: «این‌ها افراد بسیار خطرناکی هستند.» اشاره او به جنگجویان داعش است.

شیرزاد به خبرنگار خبرگزاری یاد شده گفته است که جنگجویان داعش زنان و دختران را می‌ربایند و به آن‌ها تجاوز می‌کنند. او گفته است که حس ناامنی دلیل اصلی آن بوده که او همراه با خانواده خود از این ولایت بگریزد.

عضوگیری گسترده داعش

از سال ۲۰۱۴ به این سو، داعش در افغانستان فعالیت خود را شروع کرده است. در ابتدا، داعش یک گروه کوچک را شامل می‌شد. گروهی از جنگجویان که خود را به نوعی وابسته به “خلافت اسلامی” می‌دانستند که از سوی ابوبکر بغدادی در سوریه و عراق اعلام موجودیت کرده بود.

این افراد عمدتا شامل نیروهای طالبان پاکستان می‌شدند که ناگزیر سنگر خود در پاکستان را رها کرده و به افغانستان پناه آورده بودند. همچنین گروهی از نیروهای ناراضی طالبان افغانستان نیز به این گروه پیوسته بودند. در مجموع کسانی که در سایه “جهان‌بینی افراطی” خود به داعش احساس نزدیکی می‌کردند.

این گروه کوچک که چند ده نفر را شامل می‌شد، ظرف مدت کوتاهی به گروهی بدل شد با چندین هزار عضو. حتی شماری از جنگجویان از کشورهای دیگر و از جمله از هند و بنگلادش نیز به افغانستان آمده و به این گروه پیوسته‌اند.

دامنه نفوذ داعش در افغانستان

مناطق کوهستانی واقع در شمال افغانستان از مراکز اصلی استقرار نیروهای داعش به شمار می‌آید. حتی ولایت ننگرهار، واقع در شرق کابل نیز به طور عمده تحت کنترل نیروهای “دولت اسلامی” قرار دارد.

اجمل عمر، عضو شورای ولایتی در جلال‌آباد معتقد است که سکوت موقت نیروهای داعش را نمی‌بایست به حساب شکست آن‌ها گذاشت. او معتقد است که نیروهای داعش در حال حاضر سرگرم تجهیز دوباره خود هستند و بر آنند تا بر نفوذ خود در ولایات دیگر افغانستان نیز بیافزایند.

این عضو شورای ولایتی جلال‌آباد گفته است که پای نیروهای وابسته به داعش به ولایت کنر نیز باز شده است. اجمل عمر می‌گوید:

«آن‌ها دوربین‌های دید شبانه و همچنین سلاح‌های سنگین و تک‌تیرانداز در اختیار دارند. از این رو، مقابله با آن‌ها برای نیروهای وابسته به ارتش افغانستان بسیار دشوار است. ما حتی از یک نیروی هوایی قوی یا حتی از پهپاد برخوردار نیستیم.»

او معتقد است که به همین دلیل داعش می‌تواند افغانستان را به قلمرو جدید تروریست‌ها بدل کند.

گزارش‌های تایید نشده سازمان‌های اطلاعاتی حکایت از آن دارد که نیروهای داعش مستقر در افغانستان خود را برای انجام حملاتی در غرب آماده می‌کنند.

یکی از ماموران امنیتی آمریکایی در افغانستان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که حملات تروریستی اخیر در کابل صرفا جنبه تمرینی و آموزشی داشته و این نیروها خود را برای انجام حملات بزرگ‌تر در اروپا و آمریکا آماده می‌کنند.

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

طرح ناموفق نایاک

cafeliberal

وضع دنیا نه بدتر شده نه بهتر، نه همان است که بود

cafeliberal

علی خامنه‌اُف رهبر دوم داعش

cafeliberal

برقراری آتش‌بس بین اسرائیل و گروه‌های فلسطینی‌

cafeliberal

توافق معترضان و نظامیان سودان بر سر تشکیل شورای مشترک

cafeliberal

نیکلا باورز حقوقدان و تحلیلگر فرانسوی : رژیم ایران نه قابل دوام است نه قابل اصلاح

cafeliberal