12.4 C
Tehran
شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۳۹۸

(+ویدئو)کاظم سجاد پور نماینده جمهوری اسلامی وطرح دو سوال از موگرینی در نشست مونیخ

در سخنرانی و گفت و گوی موگرینی با حضار در نشست مونیخ که ۲۸ دقیقه طول کشید, مسائل گوناگونی طرح شد و تا دقیقه ۲۴ هیچ صحبتی از برجام به میان نیامد. اما در پایان به کاظم سجاد پور نماینده جمهوری اسلامی که در ردیف آخر نشسته بود, اجازه داده شد سوالی از موگرینی طرح کند. سجاد پور گفت من دو پرسش دارم, اول اینکه شما به اقتدار اتحادیه اروپا اشاره کردید, پس چرا اتحادیه اروپا در اجرای برجام با ایران ضعیف عمل میکند و آمریکا اتحادیه اروپا را تحقیر کرده است؟ و پرسش دوم این است, حال که آمریکا در منطقه بدنبال درگیری است, آیا اتحادیه اروپا برنامه ای برای جلوگیری از آمریکا را دارد؟

موگرینی گفت من به دو سوال جواب نمی دهم. سوال دوم شما را وزیر خارجه لهستان که اینجا حضور دارند, پاسخ خواهند داد. سوال اول شما را نیز پاسخ نمی دهم, بلکه از شما پرسش میکنم که اگر اتحادیه اروپا در برجام باقی نمانده بود آیا برجامی باقی می ماند؟ موگرینی کمی صبر کرد ولی نماینده جمهوری اسلامی سرش را پایین انداخت و پاسخی نداشت.

موگیرینی ادامه داد که اگر اتحادیه اروپا علیرغم فشار سنگین آمریکا در برجام باقی مانده, به دلیل جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ایست که به نفع منافع اتحادیه اروپاست. و آژانس بین المللی گزارش داده است که ایران فعالیتهای اتمی انجام نمیدهد. وی اضافه کرد که چون صلح در راستای منافع اروپا میباشد, اتحادیه اروپا پایبند به اجرای تمام و کمال قطعنامه سازمان ملل است.

رفتار تحقیر آمیز نسبت به نماینده جمهوی اسلامی بگونه ای بود که وی شرمسار بود. در یک کلام, نماینده اتحادیه اروپا به جمهوری اسلامی گفت ما در برجام هستیم چون منافع ما اقتضا میکند شما بروید خدا را شکر کنید که منافع ملی فرانسه, آلمان و انگلستان حکم میکند که جمهوری اسلامی در برجام باشد.

موگرینی بدون نام بردن از امریکا بسیار دیپلماتیک به سجادپور گفت اتحادیه اروپا با آمریکا, انهم بر سر برجام, سر جنگ ندارد. مواظب باشید که برجام را تمام و کمال اجرا کنید, جنگ در منطقه راه نیاندازید, موشک پرانی نکنید و حواستان باشد که اگر آژانس گزارش منفی دهد, همین تکه استخوان برجام را هم جلوی جمهوری اسلامی نمی اندازیم.

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

روزنامه قانون به دلیل تیتر «مهمان‌ناخوانده» توقیف شد

cafeliberal

مرگ مشکوک شاکی پرونده تجاوز نماینده مجلس و مستنداتی که دیده نمی‌شود

cafeliberal

دعوت امانوئل ماکرون از نسرین ستوده برای عضویت در هیات مشورتی زنان کشورهای گروه هفت

cafeliberal

زیرنویس جنجالی در شبکه دو تلویزیون

cafeliberal

ایرانشهری غرق خون است و نمی‌میرد

Jahan

بخشی از مناظره شروان فشندی عضو فرشگرد و رضا انصاری‌راد، از جناح اصلاح‌طلب جمهوری اسلامی در تلویزیون ایران‌اینترنشنال

Jahan