37 C
Tehran
دوشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه یوتیوب ویدئو

ویدئو: ایران برای اولین بار با پهپاد «مهاجر6» مواضع کُردها را در عراق بمباران کرد

سپاه پاسداران ایران روز جمعه 12 ژوئیه 2019 اعلام کرد یگان‌های موشکی، توپخانه و پهپادی نیروی زمینی سپاه مواضع نیروهای کُرد در اقلیم کردستان عراق را بمباران کرده و «شمار زیادی» از آنها را کشت.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران با مطلبی تحت عنوان «اولین عملیات برون‌مرزی مهاجر6 با بمب‌های قائم» گزارش کرد که سپاه پاسداران مواضع و پایگاه‌های نیروی‌های کُرد در اقلیم کردستان عراق را بمباران کرد. براساس اطلاعیه‌ای که نیروی زمینی سپاه منتشر کرده، ایران در پاسخ به درگیری‌های روزهای گذشته و کشته شدن چند نیروی سپاه در «در مناطق غرب و شمال‌غرب کشور، مواضع این گروهک‌ها در جدار مرزی با اقلیم کردستان عراق را گلوله باران کرده است.»

در ادبیات جمهوری اسلامی ایران احزاب و سازمان‌های مخالف «گروهک» توصیف می‌شوند.

در روزهای گذشته شمال و شمال‌غرب ایران شاهد درگیری‌های متعددی میان افراد مسلح کُرد و نیروهای نظامی ایران بود. ابتدا روز سه‌شنبه 9 ژوئیه یک گروه مسلح کُرد روز سه‌شنبه 9 ژوئیه 2019 یک افسر عالی‌رتبه و دو عضو سپاه پاسداران را کشت. خبرگزاری ایرنا درباره این درگیری گزارش کرد که در پی حمله یک گروه مسلح در پیرانشهر در غرب ایران، سرهنگ حاصل احمدی و دو نفر دیگر به نام‌های ستار پیروتی و امید ملازاده کشته شده و فرد دیگری به نام شورش قادری زخمی و به بیمارستان منتقل شد.

در روز پنج‌شنبه 11 ژوئیه نیز سپاه پاسداران اعلام کرد نیروهایش 5 فرد مسلح را که از کردستان عراق وارد خاک ایران شده‌اند را کشته‌اند.

گفته شده که در این حملات روز جمعه سپاه به اقلیم کردستان از پهپادهای نوع «مهاجر 6» استفاده شده است. خبرگزاری تسنیم در توصیف این پهپادها نوشت: «پهپاد مهاجر M-6 که جدید ترین عضو خانواده پهپادهای مهاجر است، یک پهپاد رزمی- شناسایی با برد عملیاتی 2000 کیلومتر است که توانمندی انجام مأموریت‌های شناسایی، مراقبت و رزمی با شعاع عملیاتی گسترده و مداومت پروازی بالا را با قابلیت اطمینان مناسب، فراهم می‌سازد تا بتوانند عملیات مراقبت، شناسایی و انهدام اهداف مورد نظر را انجام دهند. این پهپاد از بمب‌های هوشمند و نقطه زن قائم استفاده می‌کند که در دو نوع با جستجوگرهای اپتیکی و حرارتی تجهیز شده‌اند و مهاجر 6 می‌تواند تا 2 بمب قائم را زیر بال‌های خود حمل کند.»

به نظر می‌رسد میان بمباران مواضع کُردها در اقلیم کردستان و مذاکرات نروژ ارتباطی وجود داشته باشد. در روزهای گذشته مخالفان کُرد در ایران گزارش کردند که نمایندگانی از حکومت ایران در اسلو، پایتخت نروژ با کُردهای مخالف رژیم دیدار کرده تا مقدمات گفتگو با چهار حزب کرد ایرانی، حزب دمکرات کردستان، حزب دمکرات کردستان ایران، حزب کومله کردستان ایران و حزب کومله زحمتکشان کردستان، به عنوان اعضای «مرکز همکاری احزاب کردستان ایران» را مهیا کنند.

منابع کُردی «العربیه.نت» گزارش کردند که این مذاکرات در سه مرحله بین احزاب فوق‌الذکر و مقامات ایرانی از جمله یک افسر اطلاعاتی ایران در آلمان و نروژ صورت گرفت. این منابع که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند که ایران تهدید کرد در صورت حمله آمریکا به ایران و پیوستن کُردها به آمریکا، پایگاه‌های این احزاب در کردستان عراق را بمباران کند.

ایران از این حزب‌های کُرد خواسته که سلاح خود را بر زمین گذاشته و با ایران توافقنامه‌ای امضاء کنند که براساس آن، در کنار هیچ نیروی مخالف ایران نایستند، در مقابل ایران نیز به آنها اجازه خواهد داد فعالیت‌های خود در داخل خاک این کشور را تحت عنوان سازمان‌های سیاسی مسالمت‌آمیز ادامه دهند. ایران همچنین به دولت اقلیم کردستان فشار می‌آورد که حضور و فعالیت این احزاب در خاک کردستان را ممنوع اعلام کند و سلاح آنها را ضبط کند، یا آنکه با آنها به مثابه نیروی دشمن برخورد شود. این موضوع سبب شد که دولت اقلیم کردستان رهبران این احزاب را برای مذاکره با ایران تحت فشار قرار دهد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

چشم امید جمهوری اسلامی به تصمیمات آمریکاست

cafeliberal

سخن کوتاه

cafeliberal

گزارش “رادیو پیام اسرائیل”: بسیاری از ایرانیان در داخل کشور از سخنان ترامپ ناخرسند هستند و حتی ابراز ناامیدی می کنند

cafeliberal

جلوگیری از فیلمبرداری گزارشگر از صف خریدن مرغ دولتی در کرج توسط یک شخص.

Jahan

در سکوت و بی‌خبری پیمانکار و وزارت کار؛ سه کارگر دیگر انفجار تونل آزادراه تهران-شمال جان باختند

cafeliberal

نخستين و جوان‌ترين فضانورد زن آمريكا

cafeliberal