ویروس‎های روسی در پژوهشگاه‌‏های علمی- امنیتی جمهوری اسلامی

(+ویدئو) علی شمخانی دبیر شورای‎عالی امنیت ملی از کشف و نابودی یکی از «پیچیده‌ترین شبکه‌های سایبری سازمان سیا» توسط دستگاه‎های اطلاعاتی خبر داده که اقدام به «جاسوسی سایبری» می‎کرده است.

علی شمخانی دبیر شورای‏عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی

این مقام امنیتی، دوشنبه ۲۷ خرداد، در آستانه سفر به روسیه گفته «بخش مهمی از ظرفیت‌های عملیاتی سیا در کشورهای هدف آمریکا با کشف این شبکه از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی ایران کاملاً نابود شد.»

به گزارش فارس شمخانی در ادامه عنوان کرده، «با توجه به همکاری جاری میان ایران و بسیاری از کشورهای جهان در قالب ایجاد شبکه ضد جاسوسی بین‌المللی علیه آمریکا، ما اطلاعات شبکه کشف‌شده را که در چند کشور دیگر نیز فعال بود در اختیار شرکای‌مان قرار دادیم که منجر به شناسایی و فروپاشی شبکه افسران اطلاعاتی سیا و دستگیری تعدادی از جاسوسان و مجازات آنها در کشورهای مختلف شد.»

وی اظهار داشت: «آمریکایی‌ها با اعتراف به پیروزی ایران، این اقدام ایران را  شکست مفتضحانه اطلاعاتی نامگذاری کردند. مستندات این پروژه نیز تماماً موجود است. مستندات قابل انتشار این عملیات گسترده و کم‌سابقه بزودی در اختیار رسانه‌های گروهی قرار می‌گیرد.»

شمخانی نگفته شبکه جاسوسی که مدعی کشف آن شده در کدام حوزه‎ها جاسوسی می‎کردند اما یکی از مخاطبان خبرگزاری فارس در بخش «نظرات خوانندگان» در واکنش به این خبر خطاب به شمخانی نوشته، «مگه دُری اصفهانی که در تیم هسته‎ای بود و به جرم جاسوسی دستگیر شود، توسط ظریف “مسئول خدوم” نامیده نشد؟ شما از کشف کدام شبکه حرف می‎زنید!… در یک اقدام مضحک ظریف از یک جاسوس هسته‎ای دفاع می‌کند و با کمال تعجب می‎گوید من غیر از خدمت چیزی از او ندیدم!»

۳۰ فروردین ۱۳۹۸، محمود علوی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز خبر از بازداشت ۲۹۰ نفر از جاسوسان سیا در کشورهای مختلف داده بود.

بازداشت جاسوسان آمریکایی در شرایطی مجدد مطرح شده که شمخانی عازم شهر اوفا در جنوب روسیه است و از ۲۸ خرداد برای دو روز در اجلاسی شرکت می‎کند که مقام‎های امنیتی کشورهای متحد و دوست روسیه در آن حاضرند و گفته می‎شود یکی از موضوعات مورد بحث مقابله با حملات سایبری از سوی غربی‎هاست.

شنیده شده یکی از مسائلی که شمخانی در این جلسه به دنبال است بحث برجام و حضور نظامی ایران در سوریه است. البته شمخانی یکی از آن‎هایی است که از سمت گروهی از دلواپسان و حزب‎اللهی‎ها به خصوص جریان احمدی‎نژاد متهم می‎شود که در امضاء توافق اتمی نقش داشته است.

اواخر ماه ژوئن نیکلای پاتروشییف دبیر شورای امنیت روسیه با جان بولتون مشاور امنیتی رئیس جمهوری آمریکا و میر بن‌ شابات رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل در اورشلیم یک نشست مهم در مورد وضعیت سوریه و حضور نظامی رژیم ایران در سوریه برگزار خواهند کرد و جمهوری اسلامی تلاش می‎کند تا از طریق برخی مقام‎های روس دست‌کم از نتایج احتمالی توافقات سه طرف علیه خود بکاهد.

الکساندر ونه‌دیکتوف معاون دبیر شورای امنیت روسیه در مصاحبه با روزنامه «راسیسکایا گازیتا» توصیه کرده منافع نقش آفرینان در سوریه از جمله جمهوری اسلامی ایران در نشست سه جانبه اورشلیم در نظر گرفته شود.

به گزارش روزنامه جوان نزدیک به سپاه، این مقام امنیتی روس گفت: «ما بر این عقیده هستیم که برجام درباره برنامه هسته‌ای ایران هیچ جایگزینی ندارد و نباید به موضوعی برای چانه‌زنی در مسائل پیرامون جمهوری اسلامی ایران تبدیل شود. روسیه بطور کامل به تعهدات خویش در چارچوب این توافقنامه پایبند است و توقع دارد تا دیگر طرف‌های شرکت‌کننده در آن نیز تعهدات خویش را به‌طور کامل اجرا کنند».

چهره پنهان روابط رژیم ایران و روسیه سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری است. او فرزند منصور ستاری فرمانده پیشین نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی که در یک سانحه هوایی مشکوک در سال ۱۳۷۳ کشته شد.

ستاری یکی از مهمانان مراسم سفارت روسیه در تهران بود که ۱۸ خرداد برگزار شد. اتفاقاً او یکی از سخنرانان این مراسم نیز بود. او در بخشی از سخنانش روابط ایران با روسیه را تاریخی، دوستانه و «بر پایه تعاملات فرهنگی خیلی دیرینه» خواند و گفت، «این روابط برای خانواده من هم به نوعی یک رابطه خانوادگی محسوب می‌شود، چرا که بزرگترین تعاملات نظامی تاریخ ایران و روسیه در سالیان اخیر در زمان پدر من صورت گرفته است.»

سورنا ستاری در کنار سفیر و کارمند سفارت روسیه در تهران، و علی‎اکبر صالحی

او همچنین افزود، «از حدود ۵ سال پیش یک کمیته مشترک فناوری را با روسیه ایجاد کردیم که این کمیته را با هیچ کشور دیگری در دنیا نداریم و خیلی خوشحالم از اینکه در دوره جدید مجدداً این کمیته احیا شده و همکاری نزدیکی در حوزه فناوری با روسیه خواهیم داشت.»

ستاری در این سخنان خبر داد که من به زودی سفر مفصلی به روسیه خواهم داشت و تعداد زیادی از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در نمایشگاه صنعت روسیه شرکت می‌کنند و جلسه کمیته فناوری ما نیز برگزار خواهد شد و خوشحالم که روابط ما به خصوص در حوزه تجارت برای شرکت‌های دانش بنیان و نسل جدید شرکت‌هایی که در ایران ایجاد می‌شود، در حال گسترش است.

تجربه نشان داده ارتباط علمی و دانش‎بنیان میان رژیم ایران و روسیه اغلب در حوزه نظامی بوده است چنانکه خود او نیز در این سخنرانی به این مسئله اشاره کرده است.

کیهان لندن مطلع است که ستاری با همکاری مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی در مسکو از طریق شرکت‎های ویژه که متعلق به سرداران سپاه و امنیتی‎ها یا بازرگانان وابسته به نظام هستند به صورت محدود فناوری‎های چند منظوره در حوزه نظامی، تسلیحاتی، مخابرات، الکترونیک، رادار، تجهیزات فرودگاهی و دانشگاهی از جمله دانشگاه نیروهای هوایی ارتش و سپاه، صنایع نیروگاهی و هسته‎ای به ایران وارد کرده است.

سفر نمایندگان شرکت‎های به اصطلاح دانش‌بنیان به روسیه همزمان با نمایشگاه اینوپروم روسیه صورت می‎گیرد و نمایندگان این شرکت‎ها از جمله سورنا ستاری در شهرهای مسکو و یکاترینبورگ با شرکت‎های متناظر خود دیدار خواهند کرد.

۲۰ بهمن ۱۳۹۲، حسن روحانی در حکمی مشترک شمخانی و ستاری را به عنوان اعضای هیأت امنای موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی منصوب کرد.

نشست مشترک سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در پارک فناوری پردیس معاونت علمی برگزار شد؛ ۲۶ خرداد ۱۳۹۴

مرکز اصلی این مؤسسه در تهران و مدت فعالیت آن نامحدود بوده و وزرای دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، فرهنگ و آموزش عالی و ۲ نفر به انتخاب‌رئیس جمهور (‌ترجیحاً از بین وزرای صنعتی، مشاورین ریاست جمهوری یا اعضای شورای عالی امنیت ملی کشور) و یک نفر نماینده رئیس ستاد‌ فرماندهی کل نیروهای مسلح و رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و رئیس ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، هیأت امناء مؤسسه را شکل می‌دهند. البته ریاست‌ هیأت امناء با وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است.

از جمله محورهای پژوهشی این قبیل شرکت‎ها «جنگ‎های هیبریدی»، «دفاع سایبری»، «جنگ الکترونیکی و مخابراتی»، «امنیت شبکه»، «جنگ‎های انتحاری»، «آنالیز و ارزیابی ریسک انواع درگیری‎های نظامی»، «روش‌های پنهان‎کاری نظامی»، «جاسوسی»، «ژنتیک» و «دستکاری‎های ژنتیکی دامی و کشاورزی و غلات» است. در عین حال این موسسه در حوزه‎های امنیتی پژوهش و بازاریابی می‌کند، پروژه‎ها را برای نهادهای امنیتی تفهیم و بودجه یا مجوز خرید و واردات تجهیزات را می‎گیرد و نفع آن برای همان شرکت‎ها و تجار خاص است و عمده ارتباط آن با روسیه و گاهی چین است.

فرزندان بسیاری از آنها در دانشگاه‌های روسیه تحصیل کرده‌اند و پس از پایان تحصیل در همین موسسات و شرکت‎ها مشغول به کار می‎شوند.

به عنوان مثال نیروی دریایی ارتش و سپاه در سال‎های اخیر مین‎های دریایی را تولید کرده‌اند که فناوری برخی از آنها روسی است و شرکت‎های دانش‌بنیان سهم عمده‎ای در پیشبرد صنایع نظامی جمهوری اسلامی دارند و بسیاری از آنها تحت نظارت موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی فعال‌اند برای ارتقاء آنها همایش برگزار می‎کنند و سرمایه تزریق می‎کنند و از سوی دیگر دست روی فناوری‎های مربوط به پزشکی و پالایشگاه‎های غلات و اصلاحات ژنتیک می‎گذارند، چیزی شبیه به فعالیت‎های پنهان در همین زمینه‌ها توسط کمونیست‌ها در رژیم شوروی سابق.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تاوان پیشنهاد «تشکیل میز قرمز»؛ چرا امنیتی‎ها یقه حشمت‎الله فلاحت‌پیشه را گرفته‌اند؟

cafeliberal

قهرمان جودوی ایران در آلمان درخواست پناهندگی داد

cafeliberal

حملات هوایی نیروهای ائتلاف عربی به پایتخت یمن

cafeliberal

گزارشی از افشای فساد دولتی و یک فقره دزدی ۱۴ میلیارد دلاری توسط نمایندگان مجلس

cafeliberal

بنيانگذار پرستاری نوين و نمودارهای مارپيچ

cafeliberal

زن‌هایی که از دست حاکم دبی فرار می‌کنند

cafeliberal