7.7 C
تهران
جمعه, ۹ اسفند , ۱۳۹۸

پاسخ صریح اردوغان به درخواست آمریکا مبنی بر آتش‌بس در سوریه

به‌رغم درخواست آمریکا از ترکیه و تحریم وزیران این کشور، رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه اعلام کرده است که این کشور به عملیات نظامی خود در شمال و شرق سوریه ادامه می‌دهد. این در حالی است که گفته می‌شود نیروهای وابسته به ارتش سوریه با پشتیبانی روسیه وارد منبج شده‌اند. پیش از آن، نیروهای نظامی آمریکایی از منبج عقب‌نشینی کرده بودند.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۴ مهر (۱۶ اکتبر) با انتشار گزارشی از منبج، خبر از ادامه عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه داده است.

اردوغان پس از سفر خود به باکو به خبرنگاران گفته است: «آن‌ها از ما خواسته‌اند آتش‌بس اعلام کنیم. ما هرگز آتش‌بس اعلام نخواهیم کرد.»

اردوغان همچنین گفته است: «آن‌ها ما را تحت فشار قرار داده‌اند تا به عملیات خود پایان دهیم. آن‌ها اعلام تحریم علیه ما کرده‌اند. هدف ما روشن است. ما نگران تحریم‌ها نیستیم.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرده است که این کشور تا ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه به عملیات نظامی خود ادامه خواهد داد.

لازم به یادآوری است که آمریکا روز دوشنبه ۱۴ اکتبر رسما مجازات‌هایی علیه برخی از مسئولان ترکیه پیشبینی کرده بود و دونالد ترامپ بار دیگر از “ویران کردن اقتصاد ترکیه” سخن گفته بود.

سفر مایک پنس به ترکیه

در ارتباط با تقاضای آمریکا از ترکیه مبنی بر پایان دادن به عملیات نظامی این کشور در شمال سوریه، گفته می‌شود که مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور برای گفت‌وگو با مقامات ترکیه روز چهارشنبه ۱۶ اکتبر به این کشور سفر خواهند کرد.

قرار است روز پنجشنبه ۱۷ اکتبر مایک پنس با رجب طیب اردوغان دیدار و گفت‌وگو کند. عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه سه روز پس از تماس تلفنی دونالد ترامپ و اردوغان آغاز شد. ترامپ پس از تماس تلفنی خود در روز یکشنبه ششم اکتبر، خبر از عقبنشینی نیروهای نظامی آمریکا از شمال سوریه داده بود. به این ترتیب، سیاست آمریکا در سوریه پس از پنج‌سال تداوم ناگهان تغییر کرد.

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود نوشته است که خروج نیروهای نظامی آمریکا از شمال سوریه، در عین حال باعث افزایش قدرت دولت بشار اسد و افزایش نفوذ روسیه و ایران در این کشور خواهد شد.

حضور نظامی ارتش سوریه در شمال این کشور و در منبج جلوه‌ای از افزایش قدرت اسد در این بخش از خاک سوریه است.

در چارچوب تحریم‌ها و اعمال فشار آمریکا به ترکیه، دولت این کشور “هالک‌بانک” ترکیه را به متهم به دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران کرده است.

یکی از مقامات دولت ترکیه در واکنش به این اتهام گفت تحریم “هالک‌بانک” از سوی دولت آمریکا کمکی به بهبود مناسبات دو کشور آمریکا و ترکیه نیست. لازم به یادآوری است که مقامات دو کشور آمریکا و ترکیه گفت‌وگو بر سر پرونده “هالک بانک” را سال پیش آغاز کرده بودند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

اعتراف دولت چین به "خطاها و دشواری‌ها" در مبارزه با ویروس کرونا

cafeliberal

آزادی چهار نفر از «دختران آزادی» با قرار وثیقه؛ درهای «آزادی» همچنان بسته به روی زنان – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

ویروس کرونا بدون هیچ‌گونه شناسایی وارد ایران شده و ممکن است بدتر از این شود

cafeliberal

تحریم نفتکش‌های شرکت چینی «کاسکو» به اتهام نقض تحریم‌های ایران

cafeliberal

رضا پهلوی در گفتگو با روزنامه آلمانی «دی وِلت»: کشته شدن سلیمانی مانند پایان «دارث ویدر» بود!

cafeliberal

در کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ادعاهای تخیّلی فرماندهان در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی رد شد

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader