5.1 C
Tehran
پنج شنبه, 21 آذر , 1398

پایان ضرب‌الاجل دو ماهه؛ ایران چه تصمیمی خواهد گرفت؟

امروز ۱۶ تیرماه (یکشنبه ۷ ژوئیه ۲۰۱۹) پایان ضرب‌الاجل دوماهه دولت ایران به اروپایی‌هاست. هفته گذشته حسن روحانی اعلام کرد ایران از همین روز (۱۶ تیر) محدودیت مندرج در برجام در مورد غنی‌سازی اورانیوم را کنار خواهد گذاشت.

روحانی هم‌چنین گفت: چنانچه طرف‌های مقابل به تمامی تعهدات خود طبق زمان‌بندی عمل نکنند، از ۱۶ تیر رآکتور اراک به شرایط سابق یعنی شرایطی که آنها ادعا می‌کردند خطرناک بوده و می‌تواند پلوتونیوم تولید کند، بازخواهد گشت؛ مگر اینکه در مورد رآکتور اراک آنها به تمامی تعهدات خود عمل کنند.

ایران هفته گذشته ذخایر اورانیوم خود را به بیش از ۳۰۰ کیلوگرم (مرز تعیین‌شده در برجام برای ذخیره‌سازی اورانیوم) افزایش داد و قرار است امروز یکشنبه، گام دوم را که عبور از مرز غنی‌سازی  ۳/۶۷ درصد است بردارد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

پایگاه اطلاع رسانی دولت در این رابطه اعلام کرد: همزمان با پایان یافتن مهلت ۶۰ روزه ایران به کشورهای اروپایی، تصمیمات جدید جمهوری اسلامی در خصوص کاهش تعهدات برجامی در نشست خبری سخنگوی دولت با همراهی عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه و کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی، اعلام می‌شود.

یک مقام رسمی جمهوری اسلامی شامگاه شنبه ۱۵ تیرماه به خبرگزاری رویترز گفته است که مقامات ایران روز یکشنبه ۱۶ تیر (۷ ژوئیه) اعلام خواهند کرد که غلظت غنی‌سازی اورانیوم را به ۵ درصد خواهند رساند. این مقام رسمی گفته است: «مضمون اصلی اعلام فردا افزایش سطح غنیسازی از ۳،۶۷ درصد که در برجام قید شده، به ۵ درصد است.»

روز گذشته علی‌اکبر ولایتی مشاور خامنه‌ای در امور بینالمللی گفت: «گام دوم نیز از شانزدهم تیرماه ۱۳۹۸ آغاز می‌شود و میزان غنی‌سازی اورانیوم از حد ۳/۶۷ درصد  بیشتر خواهد شد و تا هر جایی که مورد نیاز فعالیت‌های صلح‌آمیز ما باشد، خواهد رسید. مثلا برای این که ما بتوانیم از اورانیوم در رآکتور بوشهر استفاده کنیم، باید غلظتش حدود ۵ درصد باشد و این کاملا یک هدف صلح‌آمیز است که ما از رآکتور ساخته‌شده‌ی مشترک ایران و روسیه برق استحصال کنیم. همچنین برای دیگر نیازمندی‌های عادی، صنعتی و انرژی کشور که کاملا برای ما حیاتی است. لذا این کار را انشاءالله خواهیم کرد تا آن حدی که مصلحت بدانیم و برای کارهای صلح‌آمیز نیاز داشته باشیم.»

 گفت‌وگوی تلفنی امانوئل مکرون با حسن روحانی

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت نوشته است که حسن روحانی شامگاه شنبه در تماس تلفنی با امانوئل مکرون، ضمن اشاره به تاکید همتای فرانسوی خود بر حفظ برجام گفت که ایران طی ۱۴ ماه گذشته و به رغم همه فشارها و تحریم‌های آمریکا کوشیده است در چارچوب یک صبر راهبردی، این توافق را حفظ کند.

روحانی تحریم‌های اقتصادی آمریکا را  “یک حرکت تروریستی و جنگ اقتصادی تمام‌عیار” دانسته و گفته است: «تداوم این جنگ اقتصادی می‌تواند به تهدیدات دیگری در منطقه و جهان منجر شود.»

روحانی از مکرون خواسته اتحادیه اروپا به مسئولیت‌های خود در برابر معاهدات بین‌المللی و قطعنامه سازمان ملل متحد عمل کند و با دست زدن به اقداماتی، بیش از پیش برای حفظ برجام تلاش کند. به گفته او: «توقف کلیه تحریم‌ها می‌تواند آغازی برای یک حرکت بین ایران و ۱+۵ باشد.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

امانوئل مکرون نیز گفته: اتحادیه اروپا خواهان حفظ برجام است و تمام تلاش خود را در این مسیر به کار گرفته است.

رئیس جمهور فرانسه گفته است: «می‌پذیریم که اقدامات اروپا برای جبران تحریم‌های آمریکا موفق و کارآمد نبوده است اما همه تلاش خود را برای جبران این موضوع به کار می‌گیریم».

مکرون در عین‌حال تاکید کرده: «پایان برجام به معنای اقرار به شکست دسته‌جمعی و اقدامی تاسف‌بار خواهد بود و بنابرین مسیر دوم را باید انتخاب کرد تا برجام حفظ و به تنش‌زدایی کمک شود و فرانسه آماده است در این مسیر تلاش‌هایش را به ویژه در مسیر خواست ایران که آتش‌بس در این جنگ اقتصادی است، دوچندان کند.»

دفتر امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که در پی تماس تلفنی مکرون با همتای ایرانی خود، حسن روحانی، آن دو توافق کرده‌اند که تا روز ۱۵ ژوئیه (۲۴ تیر) “شرایط از سرگیری مذاکرات برای حفظ برجام” را بررسی کنند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

آفریقا، بازار جدید روسیه برای فروش تسلیحات جنگی

cafeliberal

فرهاد میثمی: در اعتراض به نداشتن حق وکیل در دادگاه شرکت نکردم

cafeliberal

بصیرت رهبری به ۴ هفته هم نکشید

Jahan

رهبران اسرائیل دستاورد آمریکا را در هلاکت البغدادی ستودند و تحلیلگران، به حکومت تروریست پرور ایران هشدار دادند

cafeliberal

کناره‌گیری یکی دیگر از اعضای فرشگرد برای فعالیت مستقل

cafeliberal

ورود مقامات ارشد جمهوری اسلامی و خانواده‌هایشان به آمریکا محدود و تعلیق شد

cafeliberal