پایان عصر عکس‌های بی‌کیفیت: الگوریتم‌های هوش مصنوعی چهره افراد را از روی یک عکس ۱۶ در ۱۶ پیکسل تشخیص می‌دهند

کاربری با انتشار عکسی در سایت رددیت، مدعی شد داریم به پایان عصر و دورانی می‌رسیم که عکس بی‌کیفیت معنی داشت.

به گفته این کاربر، اکنون الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند چهره افراد را از روی یک عکس بی‌کیفیت ۱۶ در ۱۶ پیکسل تشخیص و بازسازی کنند. به این ترتیب، می‌توان هر عکس بی‌کیفیتی را به هوش مصنوعی داد و نسخه با کیفیت آن را دریافت کرد.

در عکسی که منتشر شده، ردیف نخست یک سری عکس‌های بی‌کیفیت ۱۶ در ۱۶ پیکسلی هستند که به هوش مصنوعی داده شده‌اند. در ردیف دوم، خروجی پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی نشان داده شده است و در ردیف سوم شاهد تصاویر واقعی افراد هستیم.

البته، هوش مصنوعی در چند عکسی که مربوط به چهره افراد نبوده است؛ دچار اشتباه شده و مثلا پرچم یک کشور را دستمال کاغذی توالت و یک بزغاله را چهره انسانی پیش‌بینی می‌کند.همان‌طور که مشاهده می‌کنید؛ عکس‌هایی که حاوی چهره افراد بودند؛ با دقت بالایی توسط هوش مصنوعی درست شناسایی و بازسازی شدند. مقایسه چهره‌های پیش‌بینی شده هوش مصنوعی با چهره‌های واقعی، اگرچه تفاوت‌های جزئی در کیفیت و اجزای صورت دارند ولی یک بازسازی بسیار سطح بالا است.

همین‌طور، با دقت در جزئیات برخی چهره‌های پیش‌بینی شده، متوجه می‌شویم که مثلا برای فردی سبیل در نظر گرفته در حالی‌که چهره واقعی او بدون سبیل است. همین‌طور، عینک روی چشم برخی چهره‌ها را درست تشخیص نداده و در نتیجه، چشم‌های چهره این افراد واضح نیستند.

جزئیات چشم‌ها، ابروها، خط‌های صورت و خال‌ها توسط هوش مصنوعی به خوبی پیاده‌سازی نشده است و مشخص است که این الگوریتم AI باید هنوز پیشرفت کند و برای تشخیص چهره بهتر آموزش ببینند.

آینده‌ای که قابل تصور نیست

کاربران زیادی روی این عکس کامنت گذاشته و نظر خودشان را بیان کردند. برخی از کاربران درباره قدرت الگوریتم‌های هوش مصنوعی اظهار تعجب کردند و می‌گویند نمی‌توانند آینده را پیش‌بینی کنند. برخی دیگر از کاربران به شباهت زیاد چهره‌ها پرداخته و از هوش مصنوعی ایراد گرفتند.

هنوز جزئیات فناوری و الگوریتم هوش مصنوعی استفاده شده در این عکس منتشر نشده است. احتمالا، این عکس یک خروجی آزمایشی یک تحقیق است که باید بعدا معرفی شود. هنوز درباره صحت و سقم این عکس و قدرت هوش مصنوعی نمی‌توان با قطعیت سخن گفت ولی با پیشرفت‌های اخیر در حوزه تشخیص چهره، رسیدن AI به این نقطه اصلا بعید نیست.

فعلا، آنچه که برای ما مسلم است؛ در آینده‌ای نزدیک دیگر عکس بی‌کیفیت بی‌معنی خواهد بود. حداقل، درباره تصاویر انسانی و چهره افراد می‌توان با کمک هوش مصنوعی هر عکسی بی‌کیفیتی را بازسازی و یک عکس با کیفیت منتشر کرد.

تصور کنید روزی بتوانید عکس‌های بی‌کیفیت پدربزرگ و مادربزرگ خود را به یک ابزار ساده و رایگان آنلاین هوش مصنوعی بدهید و عکس‌های با کیفیت قابل چاپ آن‌ها را دانلود کنید.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

دانشمند و هنرمندی که با سوژه قرار دادن ویروس‌های کشنده، آنها را تبدیل به تصاویر و پوسترهای زیبا می‌کند

cafeliberal

شاید خودتان هم نمی‌دانید که در «زبان بدن» خود این 4 اشتباه بسیار سمی را دارید!

cafeliberal

رضوانی تانک ایکس معرفی شد: شاسی بلندی با قلب دوج دیمون و بدنه جیپ رنجر

cafeliberal

اخترشناسان قدیمی‌ترین خوشۀ کهکشانی را کشف کردند

cafeliberal

خالق کفش‌های کتانی

cafeliberal

بزرگداشت باشکوه زنی که ما را به ماه برد! + ویدئو

cafeliberal