پایه‌های «آزادی» زیرِ آب!

-محمدرضا احمدنسب قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران هرگونه نشت آب به زیر پایه برج «آزادی» را تکذیب کرده و گفته که زیر پایه برج «آزادی» شبکه آب وجود ندارد بنابراین اگر نشت آب هم رخ داده باشد مربوط به لوله آب نیست. – ۲۵ مهرماه امسال، زهرا نژادبهرام عضو شورای شهر تهران از تمایل شهرداری تهران به بازسازی برج «آزادی» (شهیاد) خبر داد و گفت که «مرمت برج آزادی مدت‌هاست که مد نظر مدیران بوده و هست.»

شهردار منطقه ۹ تهران می‌گوید آب به زیرپایه‌های برج «آزادی» (شهیاد) به عنوان نماد پایتخت ایران نشت کرده است. این ادعا ولی توسط شرکت آب و فاضلاب تهران و مدیرعامل بنیاد رودکی تکذیب شده است. این برج تلفیقی از معماری هخامنشی، ساسانی و هنر ایرانی یکی از جاذبه‌های توریستی تهران است.


علی مفاخریان شهردار منطقه ۹ تهران از وضعیت برج «آزادی» که در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، انتقاد کرده و گفته که آب به زیرپایه‌های این برج نشت کرده و اگر به‌موقع آب‌بندی نشود، به سازه آسیب می‌رسد.

وی گفته که نگهداری از برج آزادی که در اختیار بنیاد رودکی است، به فراموشی سپرده شده و «اقدامات نامناسب سال‌های گذشته در میدان آزادی موجب شده بود که این میدان و برج با مشکل مواجه شود.»

مفاخریان شهردار منطقه ۹ تهران هشدار داده که اگر این برج به موقع آب‌بندی نشود به سازه آسیب خواهد رساند و موجب می‌‌شود که برنامه‌های آمفی‌تئاتر این سالن نیز با مشکل برگزار شود.

به گفته وی، در گذشته زهکشی و عایق‌کاری با دقت انجام نشد و موجب شده که همچنان نشت آب در پایه‌های برج «آزادی» ادامه پیدا کند.

شهردار منطقه ۹ تهران از تشکیل کمیته رسیدگی خبر داده و گفته که برنامه‌هایی چون ایجاد پیاده‌رو و محلی برای تجمعات و طرحی برای احداث پارکینگ در میدان «آزادی» در دست است.

علی مفاخریان شهردار منطقه ۹ تهران بارها از وزارت ارشاد درخواست کرده که مدیریت این برج را در اختیار شهرداری تهران قرار دهند، «تا با توجه به کمبودهای بودجه‌ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بازسازی و نگهداشت این برج تسریع پیدا کند.»

با این وجود، محمدرضا احمدنسب قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران هرگونه نشت آب به زیر پایه برج «آزادی» را تکذیب کرده و گفته که زیر پایه برج «آزادی»، شبکه آب وجود ندارد بنابراین اگر نشت آب هم رخ داده باشد مربوط به لوله آب نیست.

علی‌اکبر صفی‌پور مدیرعامل بنیاد رودکی به عنوان مسئول برج «آزادی» تهران نیز به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: خبر نشت آب زیر این برج صحت ندارد.

علی‌اکبر صفی‌پور مشکل نشت آب را مربوط به دو سال پیش دانسته و گفته که «با همکاری شهرداری تهران برطرف شد و اکنون هیج جای برج نشت آب ندارد.»

مدیرعامل بنیاد رودکی، حالت «خشک‌زدگی» این برج را ناشی از نشتی‌های سابق دانسته است.

این درحالیست که ۲۵ مهرماه امسال، زهرا نژادبهرام عضو شورای شهر تهران از تمایل شهرداری تهران به بازسازی برج «آزادی» (شهیاد) خبر داد و گفت که «مرمت برج آزادی مدت‌هاست که مد نظر مدیران بوده و هست.»

برج شهیاد در سال ۱۳۴۹ خورشیدی توسط حسین امانت معمار معروف ایران ساخته شد و در طول ۴۰ سال پس از انقلاب تلاش شد تا این بنای شاخص از اذهان عمومی مردم به عنوان نماد پایتخت ایران از دوران پهلوی پاک شود و بناهایی چون «برج میلاد» بجای آن بنشیند. جمهوری اسلامی با بی‌توجهی و عدم رسیدگی باعث شد تا صدمات غیرقابل جبرانی به برج «آزادی» وارد شود و رطوبت به چنان مشکلی در این بنا تبدیل شود که مدیران شهرداری بازسازی آن را دست به دست کنند!

هرچند بازسازی و مرمت غیراستاندارد و سطحی نیز خود عامل تخریب شدید این بنا شده زیرا چندی پیش رطوبت ناشی از تعویض غیراستاندارد کاشی‌های میدان شهیاد به زیرزمین این بنا رسید.

برج شهیاد نمادی از ایرانِ مدرن و یادبودی از جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران در میانه یکی از میدان‌های اصلی غرب تهران به نام «میدان شهیاد» قرار گرفته که دروازه ورودی پایتخت از سوی غرب نیز به شمار می‌رود. در این بنای فاخر تلفیقی از معماری هخامنشی، معماری ساسانی و هنر ایرانی به کار گرفته شده است. در محوطه زیرین برج، چندین تالار نمایش، نگارخانه، کتابخانه و موزه قرار دارد که می‌تواند به عنوان یک جاذبه‌ی توریستی محلی برای کسب درآمد جهت نگهداری آن تبدیل شود.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

حضور بچه‌های اوین در جشنواره فیلم برلین

cafeliberal

نابودی حیات وحش ایران به دلیل بی‌آبی؛ آب آشامیدنی حیوانات وحشی نیز با تانکر تأمین می‌شود!

cafeliberal

ویرانی فرهنگ‌ها و نوسازی قبرستان‌ها، شکوه میرزادگی

cafeliberal

هشدار کارشناسان: طاق کسری به مرمت فوری نیازمند است

cafeliberal

تپه‌ سیَلک؛ از قدیمی‌ترین خاستگاه‌های تمدن بشری

cafeliberal

پیام ویدئویی یک شهروند گیلانی از خشک شدن تالاب_انزلی

Jahan