پتروشیمی آبادان هم به احتضار رفت

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفته است پتروشیمی آبادان در حالت احتضار است چون صنایع آن به‌روز نشده است.

غلامرضا شرفی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر گفته است: «زمانی شهر آبادان ۶۰۰ هزار نفر جمعیت را به لحاظ اقتصادی پاسخگو بود اما امروز به سختی از پس تامین معیشت ۳۰۰ هزار جمعیت رو به مهاجرت خود بر می‌آید چرا صنعت به‌ویژه صنعت نفت و پتروشیمی در این شهر به نابودی کشیده شده است.»

وی با اشاره به گفته کارشناسان مبنی بر اینکه آبادان ظرفیت احداث ۶ پتروشیمی به‌روز را دارد و می‌توان از این طریق ارزش‌افزوده بسیاری را ایجاد کرد، افزوده که «آبادان زیرساخت‌های لازم را برای احداث پتروشیمی‌های جدید دارد در حالی که فقط با به‌روزرسانی پالایشگاه‌ها و صنایع پتروشیمی موجود می‌توان بسیاری از مشکلات اقتصادی را حل کرد.»

پتروشیمی آبادان با ۱۲۰ سال عمر نخستین پتروشیمی ساخته شده در ایران پس از کشف نفت در شهر مسجد سیلمان خوزستان است. با کشف نفت، ایران نیازمند پالایشگاه شد و با توجه به موقعیت ویژه آبادان از جمله نزدیکی به چاه‌های نفت، دسترسی به آب شیرین با توجه به روخانه اروند و نزدیکی به بنادر مهم، این شهر برای احداث پالایشگاه انتخاب شد.

پروژه ساخت این پالایشگاه ۱۳۴۶ آغاز و تنها دو سال بعد در سال ۱۳۴۸ رسماً به بهره‌برداری رسید. هرچند این پالایشگاه طی کمتر از یک دهه فعالیت توانست ظرفیت کار خود را به حدود سه برابر افزایش دهد و تولید ۲۰ تن پی‌وی‌سی را به ۶۰ هزار تن افزایش داد.

با این وجود پس از انقلاب سال ۵۷ با شروع جنگ ایران و عراق آسیب دید و با گذشت دو دهه دوباره به ظرفیت تولید پیش از انقلاب خود رسید. اکنون آنطور که از گفته‌های غلامرضا شرفی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی مشخص است، جمهوری اسلامی و وزارت عریض و طویل نفت، نتوانسته است از پالایشگاه آبادان به خوبی نگهداری کند و این پالایشگاه رو به زوال است.

جدا از مشکلاتی که به‌روز نشدن تجهیزات این پالایشگاه ایجاد کرده، کارگران آن نیز از شیوه پرداخت حقوق رضایت ندارند. این کارگران که در ماه‌های گذشته بارها در اعتراض به شیوه پرداخت حقوق و مزایا تجمع کرده‌اند، آخرین بار روز  یکشنبه ۳۰ تیرماه گذشته اعتراض کردند. کارگران واحد تعمیرات پالایشگاه نفت آبادان برای چندمین‌ بار طی ماه‌های گذشته در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و همچنین اجرا نشدن کامل مصوبات قانونی کار در مورد کارگران پیمانکاری، مقابل ساختمان مرکزی پالایشگاه نفت آبادان، دست به تجمع زدند.

این پالایشگاه همچنین ابتدای تیرماه گذشته ۱۰۰ نفر از کارگران واحد آب و برق، بخار و تعمیرات را اخراج کرد! این کارگران چند روز پیاپی در اعتراض به اخراج خود در مقابل فرمانداری آبادان و در برابر پالایشگاه تجمع کردند اما به کار بازگردانده نشدند.

این خبرهای تلخ نیز بیانگر اینست که این پالایشگاه به عنوان یکی از نمادهای توسعه پیش از انقلاب در ایران حال و روز خوشی ندارد و آنطور که غلامرضا شرفی گفته به حال احتضار فرو رفته است.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

«لاریجانی‌زدایی» یا «دعوای زودهنگام رهبری»؟

cafeliberal

از افزایش تهدید و بازداشت تا اجبار به واگذاری رمز عبور افراد بانفوذ در اینستاگرام توسط نهادهای امنیتی – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

گرامیداشت دختر آبی در تورنتو با حضور فعالین حقوق بشری و نماینده پارلمان

cafeliberal

پیام ها و شبنامه ها در تهران: مردم نگذارند ماموران انتظامی، زنان و مردان را در خیابان بازداشت کنند

cafeliberal

روحانی از حساب مردم ایران مایه میگذارد و ادعا می کند که آن ها آماده “جهاد و شهادت” علیه آمریکا هستند

cafeliberal

پشت پرده اعزام ناو هواپیمابر آمریکا به خاورمیانه چیست؟

cafeliberal