پرونده اتهام تجاوز جنسی جولیان آسانژ مجددا به جریان افتاد

اتهام تجاوز جنسی علیه جولیان آسانژ پس از ده سال از اقامه آن، همچنان از منظر حقوقی موضوعیت دارد. این رای دادستانی سوئد برای بازگشایی این پرونده علیه جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت (۱۳ مه) با انتشار گزارشی از استکهلم، پایتخت سوئد، از به جریان افتادن مجدد پرونده اتهام تجاوز جنسی علیه جولیان آسانژ خبر داده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

سوئد از بریتانیا درخواست کرده است تا آسانژ را به آن کشور تحویل دهد. از سوی دیگر، آمریکا نیز خواستار تحویل جولیان آسانژ شده است. آسانژ با هک کردن سایت پنتاگون، اطلاعات سری و محرمانه وزارت دفاع آمریکا را منتشر کرده بود. اتهامی که در صورت اثبات می‌تواند سال‌ها زندان برای او در پی داشته باشد.

موقعیتی برای اثبات بی‌گناهی

کریستین هرافن‌سون، سردبیر سایت ویکی‌لیکس گفته است که رای دادگاه مبنی بر بازگشایی پرونده اتهام تجاوز جنسی به جولیان آسانژ امکان می‌دهد تا با دفاع از خود، بی‌گناهی خود را ثابت کند.

سردبیر ویکی‌لیکس همچنین گفته است که اوا ماری پرسون، دادستان این پرونده “تحت فشارهای شدید سیاسی” بوده و این پرونده در چنین شرایطی بازگشایی شده است.

سردبیر ویکی‌لیکس در عین حال مدعی شده است که پرونده اتهام تجاوز جنسی علیه جولیان آسانژ از همان ابتدای طرح، دست‌آویزی برای کم‌رنگ کردن فعالیت بنیانگذار ویکی‌لیکس بوده است. آسانژ همواره اتهام تجاوز جنسی را رد کرده است.

اوا ماری پرسون، دادستان سوئدی یک ماه پس از انتقال آسانژ از سفارتخانه اکوادور در لندن پرونده اتهام تجاوز را بازگشایی کرده است.

پر ساموئلسون، وکیل سوئدی جولیان آسانژ تاکید کرده است که موکل او بی گناه است و همچنین گفته است که نمی‌تواند دلیل بازگشایی یک پرونده قدیمی پس از گذشت ۱۰ سال را متوجه شود.

ساموئلسون از انتشار خبر بازگشایی این پرونده ابراز تعجب کرده است. این در حالی است که بر اساس قوانین سوئد، تاریخ اعتبار حقوقی این پرونده عملا در ماه اوت سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد. لازم به یادآوری است که این پرونده به علت پناه گرفتن آسانژ در ساختمان سفارت اکوادور در لندن، دو سال پیش مختومه اعلام شده بود.

آسانژ در حال حاضر به علت نقض قانون وثیقه به ۵۰ هفته حبس محکوم شده است. هنوز روشن نیست که آیا آسانژ برای پیگیری پرونده اتهام تجاوز به سوئد تحویل داده خواهد شد یا در ارتباط با پرونده افشاگری اطلاعات محرمانه پنتاگون در اختیار مسئولان آمریکا قرار خواهد گرفت.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

فقط مردم می‌توانند به داد خود برسند!، الاهه بقراط

cafeliberal

مجتبی واحدی | از بلند پروازی‌های احمقانه تا تهدیدهای جاهلانه

cafeliberal

روشن شدن هزارن شمع به یاد جان‌باختگان سیل شیراز

cafeliberal

از هر سه نوزاد دختر یکی ۱۰۰ ساله می‌شود

cafeliberal

روحانی به سران حکومت توصیه می کند که در رفتارهای خود با سنجیدگی رفتار کنند و عواقب داخلی منطقه ای آن را بسنجند

cafeliberal

افشاگری یک مقام رژیم: سی درصد از پول دور زدن تحریم آمریکا، به جیب “خودی ها” و عوامل خارجی می رود

cafeliberal