9.9 C
تهران
یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹

پزشکان شیوه برخورد با آسانژ را مصداق شکنجه می‌دانند

حدود ۱۲۰ پزشک و روانشناس خواستار پایان “بی‌توجهی درمانی و شکنجه روحی” جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس شده‌اند.

آنان با انتشار نامه‌ای در نشریه پزشکی The Lancet تصریح کرده‌اند، آسانژ از پیامدهای اقامت [اجباری] در سفارت اکوادور و همچنین حبس در زندان امنیتی بلمارش رنج می‌برد.

در نامه این پزشکان و پژوهشگران همچنین آمده است، “اگر آسانژ در سلول زندان جان بسپرد، باید گفت که او تا به مرگ مورد شکنجه قرار گرفته است”.

در این نامه خواسته شده است که “شکنجه آسانژ پایان یابد و او به بهترین شکل ممکن مورد رسیدگی درمانی و پزشکی قرار گیرد، پیش از آنکه برداشتن چنین قدمی دیگر دیر شده باشد”.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

جولیان آسانژ از ماه آوریل سال ۲۰۱۹ میلادی در زندان امنیتی بلمارش در شرق لندن در حبس به سر می‌برد.

ایالات متحده به طور رسمی درخواست تحویل او از بریتانیا را کرده‌اند. نخستین جلسه شنود به منظور رسیدگی به این درخواست در روز ۲۴ فوریه برگزار خواهد شد.

آمریکا آسانژ ۴۸ ساله را متهم کرده که به چلسی منینگ (با نام پیشین بردلی منینگ)، سرباز پیشین ارتش آمریکا در انتشار اطلاعات محرمانه در باره عملیات نظامی ایالات متحده در عراق و افغانستان کمک کرده است. با انتشار این اطلاعات از طریق سایت ویکی لیکس بود که جنایات جنگی سربازان آمریکایی نیز برملا شد.

اتهام‌نامه آمریکا علیه آسانژ ۱۸ مورد اتهام را دربرمی‌گیرد و او اگر به خاطر تمامی این اتهامات مقصر شناخته شود، ممکن است که  به تا ۱۷۵ سال حبس محکوم شود.

تجمعی در لندن در ژانویه ۲۰۲۰ در حمایت از جولیان آسانژ

تجمعی در لندن در ژانویه ۲۰۲۰ در حمایت از جولیان آسانژ

آسانژ در سال ۲۰۱۲ از بیم تحویل داده شدن به آمریکا به سفارت اکوادور در لندن پناه برد. در آن زمان حکم بازداشت او به اتهام تجاوز در سوئد جریان داشت، اما بعدتر پرونده این ماجرا بسته شد.

در ماه آوریل ۲۰۱۹ بود که با موافقت دولت جدید اکوادور پلیس بریتانیا به محوطه سفارت این کشور در لندن شد و آسانژ را بازداشت کرد، چرا که او با گریز و پناه بردن به سفارت اکوادور “مقررات وثیقه را نقض کرده بود”. او به این اتهام به حدود یک سال زندان محکوم شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

درخور توجه آنکه نیلس ملتزر، گزارشگر ویژه سازمان ملل نیز به تازگی اتهامات سنگینی را علیه مقامات بریتانیا، سوئد، آمریکا و اکوادور در ارتباط با برخورد و رفتار با آسانژ مطرح کرده بود.

از دید این مأمور سازمان ملل سعی شده که با انگشت‌نما کردن آسانژ در بین خبرنگاران و روزنامه‌نگاران رعب و وحشت ایجاد شود. ملتزر اتهامات مطرح شده علیه جولیان آسانژ را ساختگی ارزیابی کرده است.

بیش از ۱۳۰ سیاستمدار، هنرمند و روزنامه‌نگار در آلمان نیز خواهان آزادی جولیان آسانژ شده‌اند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

چند تن از امضاکنندگان بیانیه ۱۴ نفربه عنوان «شبکه ضد انقلاب» دستگیر شدند

cafeliberal

امیر سالار داودی وکیل مدافع فعالان زندانی، در زندان اعتصاب غذا کرد

cafeliberal

ضرب و شتم کوروش باقری از بازداشت شدگان آبان توسط رئیس زندان پس از اعلام اعتصاب غذا

cafeliberal

اولتیماتوم‌‌ مجدد فیفا به فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی در مورد حضور زنان در استادیوم‌‌ها

cafeliberal

ادغام بزرگ در صنعت خودروسازی جهان

cafeliberal

دادستان کل کشور بررسی مجدد پرونده سعید طوسی را تکذیب کرد

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader