پمپئو: ایالات متحده آماده مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران است

مایک پمپئو، وزیر خارجه ‌آمریکا روز یکشنبه دوم تیرماه (۲۳ ژوئن) پیش از سفر به عربستان سعودی و امارات متحده عربی در واشنگتن گفت، هدف از این سفر اطمینان بخشیدن به “هماهنگی راهبردی” آمریکا و این کشورها در مقابله با ایران است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پمپئو عربستان و امارات را “دو متحد فوق‌العاده در چالشی” نامید که توسط ایران به وجود آمده است.

وزیر خارجه آمریکا همزمان به پیشنهاد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به ایران برای مذاکره تأکید کرد و گفت، آمریکا آماده مذاکره “بدون پیش‌شرط” با ایران است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تنش میان ایران و آمریکا اخیرا به شدت بالا گرفته و بنا بر اظهارات ترامپ، حتی ممکن بود به حملات آمریکا علیه مواضعی در ایران بیانجامد.

دونالد ترامپ می‌گوید، در جلسه‌ای بعد از حمله ایران به پهپاد تجسسی آمریکایی تصمیم به حمله به ایران در همان شب گرفته شد. اما دقایقی پیش از حمله او این حمله را با در نظر گرفتن تلفات احتمالی ایرانیان لغو کرده است. ترامپ در این باره گفت، حمله ‌آمریکا به مواضع تعیین‌شده می‌توانست حدود ۱۵۰ ایرانی را به کشتن دهد در حالی که حمله ایران به پهپاد آمریکا تلفات جانی در بر نداشت. 

پهپاد “گلوبال هاواک” ارتش آمریکا صبح روز پنج‌شنبه ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن) با شلیک موشکی از سوی نیروهای سپاه پاسداران ایران بر فراز آب‌های خلیج فارس سرنگون شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

تأکید ترامپ بر “مذاکره بدون پیش‌شرط”

دونالد ترامپ نیز در گفت‌وگویی که یکشنبه دوم تیرماه (۲۳ ژوئن) با شبکه تلویزیونی “ان‌بی‌سی” کرد از آمادگی کشور خود برای “مذاکره بدون پیش‌شرط” با ایران خبر داد. او همزمان اعلام کرد، تحریم‌های جدیدی علیه جمهوری اسلامی اعمال خواهد شد.

ترامپ گفت، در پی جنگ با ایران نیست، اما بر این باور است که ایران مایل به مذاکره است و می‌خواهد “معامله” کند. رئیس‌جمهور آمریکا افزود، “وضعیتی که ایران دچار آن شده خوشایند رهبران آن‌ها نیست. اقتصاد ایران واقعا درهم شکسته است”.

محمدجواد ظریف‌، وزیر خارجه ایران از تحریم‌های آمریکا به عنوان “تروریسم اقتصادی” نام برده و ترامپ نیز پیش از این در توییتی اعلام کرده بود، از دوشنبه سوم تیرماه تحریم‌های جدید علیه ایران اعمال خواهد شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا پیش از سفر به عربستان و امارات به خبرنگاران گفت، هدف از این تحریم‌ها جلوگیری از دسترسی ایران به منابع مالی مورد نیاز برای ادامه فعالیت‌هایش در منطقه است.

او همچنین تصریح کرد، ایرانی‌ها اگر خواستار مذاکره باشند “دقیقا می‌دانند ما را کجا می‌توانند پیدا کنند.”


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

فدراسیون فوتبال منتظر پاسخ آدوکات؟

cafeliberal

شماری از اعضای شبکه #فرشگرد در نخستین مذاکرات بین المللی خود در اروپا

Jahan

ده ها هزار نفر در نیویورک، در سالرزو آزادی اورشلیم، در رژه باشکوه، با ملت اسرائیل ابراز همبستگی کردند

cafeliberal

سانسور کراوات و سبیل «شهید» در تصویری برجای مانده از ارتشِ پیش از انقلاب

cafeliberal

جمهوری اسلامی، منبع فساد

cafeliberal

نشست نجات برجام در وین، تلاشی دیپلماتیک در "دقیقه آخر"

cafeliberal