پیامد تحریم‌های آمریکا علیه مقامات ارشد جمهوری اسلامی چیست؟

هضم اقدام آمریکا برای خامنه‌ای آسان نیست

حسن شریعتمداری، فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی

تحریم‌های اخیر اعمال شده از سوی آقای ترامپ – این بار شخص رهبری جمهوری اسلامی و کلیه تاسیسات و موسسات مالی و دولت سایه او را نشانه گرفته است. هنوز دقیقا معلوم نیست که این تحریم‌ها از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا به‌یک باره و یا تدریجا اعمال خواهند شد.

ولی دامنه آن در صورت لزوم می‌تواند همه حوزه‌های نظام را شامل شود و حتی به حوزه‌های مذهبی مانند امامان جمعه و متصدیان مذهبی و حوزه‌های علمیه و شهریه ماهانه‌ای که رهبری در داخل و خارج از ایران به طلاب می‌پردازد نیز شامل شده و همه این گستره‌ها را  نشانه گرفته باشد و علاوه بر بدنه سیاسی و نظامی – بده بستان او را با بخش مذهبی نیز دشوار کند.

کمک به آنچه که نهضت‌های آزادی‌بخش خوانده می‌شوند ودرحقیقت شامل مواجب‌بگیران و عوامل جمهوری اسلامی و سپاه و رهبری در خارج از کشورند، عموما از سوی نهاد رهبری انجام می‌گیرد. علاوه بر آن، بودجه عظیمی که تحت عنوان تبلیغات مذهبی و فرهنگی به‌وسیله نهاد رهبری انجام می‌شود نیز می‌تواند شامل این تحریم‌ها شود. دستگاه بزرگ روحانیت شیعه در نجف و نمایندگان مذهبی خامنه‌ای در سراسر جهان هم می‌توانند هدف این تحریم‌ها باشند.

همه آنچه که گفته شد، ممکن است بنا بر سیاست تحریم – مذاکره آمریکا دفعتا و یا گام به گام صورت پذیرد. این تحریم‌ها در صورت اعمال،  نفوذ خامنه‌ای را در داخل و خارج از ایران و به‌خصوص در جهان اسلام و تشیع که بسیار مورد توجه و علاقه اوست با مساله جدی مواجه خواهد کرد و برای او بسیار عذاب دهنده و دردآور است.

احتمالا برای او هضم این اقدام تلافی‌جویانه آمریکا که نفوذ و رهبری او را نشانه گرفته است اصلا آسان نخواهد بود. واکنش خامنه‌ای در مقابل این اقدام سخت و تلافی‌جویانه ترامپ تا حدود زیادی نوع برخورد و تعامل دو کشور را رقم خواهد زد.

تاثیراتی نمادین اما به اهمیت تاثیرات واقعی

احمد علوی، استاد اقتصاد در سوئد

هر چند ممکن است تحریم رهبر جمهوری اسلامی بی‌اثر تلقی شود، اما خود نشانه بالاگرفتن تنش بین کاخ سفید و جمهوری اسلامی است. این تنش دارای جنبه های گوناگونی از قبیل جنبه نمادین و واقعی است. اما جنبه نمادین و واقعی در عرصه اقتصاد دارای هم‌پوشی است. بنابراین هر کنش نمادین به اثر واقعی می‌انجامد.

Wirtschaft Iran

واکنش واشنگتن با هر انگیزه‌ای صورت گرفته باشد، دارای پیامدهای قابل توجهی بر اقتصاد ایران خواهد بود. افزایش تنش سیاسی به معنای ناامنی بیشتر بوده و بنابراین، دارای تاثیر منفی بر نرخ سرمایه‌گذاری در ایران خواهد بود. سریع‌ترین اثر این تحریم بالا گرفتن تنش و کاهش انگیزه برای شرکای تجاری ایران برای صادرات به و واردات از ایران خواهد بود که این خود به معنای کوچک شدن بازرگانی خارجی ایران است.

فرار سرمایه مالی از ایران به‌شکل عدم بازگشت وجوه حاصله از صادرات غیر نفتی یا مهاجرت سرمایه و سرمایه‌گذار از ایران نیز از جمله دیگر پیامدهای بالاگرفتن تنش‌ها میان دولت‌های دو کشور است. چون اقتصاد ایران برون‌زا و درون‌گراست، تاثیر کاهش اندازه بازرگانی خارجی بر رشد اقتصادی منفی خواهد بود. کوچک شدن بازرگانی خارجی ایران به معنای کاهش سرمایه‌گذاری در کشور است و بنابراین، بر سطح فعالیت واحدهای تولیدی اثر منفی خواهد داشت و ارزش پول ملی را هم کاهش خواهد داد. در چنین شرایطی، افزایش رکود، بیکاری و تورم در میان‌مدت شگفت‌آور نخواهد بود.

* مطالب منتشر شده در این صفحه صرفا بازتاب دهنده نظر و دیدگاه نویسندگان آن است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

عامل ترور عبدالرحمان قاسملو در وین: «مصطفی مدبر» مدیر سایپا یا سردار حاج غفور درجزی؟!

cafeliberal

جنون سدسازی؛ بلای جان تفتیده ایران

cafeliberal

آفریننده عبارت‌های کوتاه در داستان‌های بلند

cafeliberal

مراکز دولتی در بندر عدن به تصرف جدایی‌طلبان یمن درآمد

cafeliberal

زندانی سیاسی فاطمه ضیایی آزاد کیست؟

cafeliberal

کافه‌های فرهنگی در کابل و تابوشکنی بانوان

cafeliberal