27.3 C
Tehran
جمعه, 29 شهریور , 1398

پیروزی احتمالی نخست‌وزیر فعلی در پایان ماراتن انتخاباتی هند

انتخابات پارلمانی هند که بزرگترین انتخابات جهان به شمار می‌رود در هفت مرحله برگزار شد و دور آخر آن پس از شش هفته، روز یک‌شنبه ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) به پایان رسید.

قرار است شمارش کامل و نهایی آرا روز سه‌شنبه خاتمه یابد و انتظار می‌رود نتایج رسمی انتخابات هند حداکثر روز پنج شنبه اعلام شود. این نتایج مشخص می‌کند که آیا نارندرا مودی می‌تواند برای یک دور دیگر نخست‌وزیر بماند یا نه.

رقیب اصلی رهبر حزب حاکم هند، راهول گاندی از حزب کنگره است. به گزارش خبرگزاری فرانسه به علت گستردگی و پیچیدگی انتخابات پارلمانی در هند، گمانه‌زنی‌ها و نظرسنجی‌ها در مورد نتیجه این انتخابات چندان قابل اطمینان نیستند. با این همه، گمان می‌رود که احزاب اپوزیسیون کرسی‌های بیشتری در پارلمان به دست آورند اما اکثریت همچنان در اختیار حزب حاکم بماند و مودی بار دیگر نخست‌وزیر شود.

پیشتازی مودی در اغلب نظرسنجی‌ها

خبرگزاری رویترز می‌گوید اغلب نظرسنجی‌ها، بر خلاف برآوردهای هفته‌های گذشته، از پیشتازی ملی‌گرایان به رهبری مودی (حزب بی‌جی‌پی) خبر می‌دهند.

مطابق یکی از این نظر سنجی‌ها که بر پایه پرسش از رای دهندگان در حوزه‌های رای‌گیری تنظیم شده، حزب حاکم می‌تواند ۲۸۷ کرسی از ۵۴۳ کرسی پارلمان را از آن خود کند و احتمال دارد حزب کنگره به ۱۲۷ کرسی دست یابد.

حزب کنگره در انتخابات قبلی در سال ۲۰۱۴ بدترین نتیجه تاریخ خود را به دست آورد و تنها موفق به کسب ۴۴ کرسی پارلمان شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

با آغاز رای‌گیری پارلمانی در هند، حزب حاکم با انتقادهای شدیدی روبرو بود. در دوره نخست‌وزیری مودی رشد اقتصادی در هند کاهش یافته و دولت در اشتغال‌زایی و اصلاح نظام آموزشی ناکام مانده است.

نارندرا مودی همچنین به داشتن تمایلات ملی‌گرایانه افراطی، اقتدارگرایی و بی‌توجهی به حقوق شهروندی متهم می‌شود. منتقدان می‌گویند سیاست “هندو نخست” حزب حاکم به معنای نادیده گرفتن حقوق دیگر ساکنان شبه جزیره است که به مذاهب دیگر اعتقاد دارند.

۹۰۰ میلیون دارنده حق رای

شمار دارندگان حق رای در هند به ۹۰۰ میلیون نفر می‌رسد، اما هنوز معلوم نیست که چند درصد این جمعیت به دعوت نارندرا مودی برای “حضور بی‌سابقه” در پای صندوق‌های رای پاسخ مثبت داده‌اند.

در مجموع هشت هزار نفر از حدود ۶۷۰ حزب و تشکل سیاسی نامزد راه یافتن به پارلمان هند بوده‌اند. راهول گاندی با توجه به نارضایتی‌های موجود، وضعیت اقتصادی و حقوق زنان را در مرکز مبارزات انتخاباتی خود قرار داده بود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در جریان مبارزات انتخاباتی دو رقیب اصلی حمله‌های تندی به یکدیگر کردند؛ مودی رقیب خود را “مجنون” خواند و راهول گاندی او را “دزد” خطاب کرد.

رای‌گیری انتخاباتی در سرزمین پهناور هند که یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد از ۱۱ آوریل آغاز شد. در آخرین روز از هفته ششم انتخابات، رای‌گیری در ایالت شمالی اوتارپرادش انجام شد که ۵۹ کرسی پارلمان به آن اختصاص دارد و حوزه انتخاباتی مودی محسوب می‌شود.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

حال بدِ نظام و وابستگان و دلبستگانش از تحریم محمدجواد ظریف 

cafeliberal

چرخه‌ی معیوب کودکان فقیر در آلمان

cafeliberal

کمک به قربانیان سیل گلستان بعد از سه ماه به کندی پیش می‌رود

cafeliberal

اتحاد نهادهای مدنی و مذهبی اروپا برای مقابله با تغییرات اقلیمی

cafeliberal

گسترش شبکه فرشگرد با انتشار رسمی‌ شورای مشاوران

cafeliberal

رئیس اتحادیه نان فانتزی تهران: قیمت‌ها افزایش نیابد وزن نان را کم‌ می‌کنیم!

cafeliberal