پیشنهاد ظریف در کنفرانس مونیخ: بهبود روابط بجای «تغییر رژیم»

مواضع وزیر خارجه جمهوری اسلامی در کنفرانس امنیتی مونیخ و نشست‎های جانبی او علیه آمریکا و اسرائیل و همچنین در دفاع از توانایی‎های موشکی رژیم در کنفرانس امنیتی مونیخ با استقبال تندروها در ایران قرار گرفته در حالی که اروپایی‎ها این سخنان را نوعی تهدید تفسیر می‌کنند.

ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ ۲۰۱۹؛ لحن تند و عصبی او سوژه رسانه‎ها شد

محمدجواد ظریف، روز یکشنبه ۲۸ بهمن، در پنجاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ طبق معمول با قرار دادن ایران بجای نظام جمهوری اسلامی گفت که دولت آمریکا «از کشور من یک شیطان ساخته‌اند و هفت رییس‌جمهور در آمریکا تلاش کرده‌اند کشورم را یک کشور اهریمنی نشان دهند. به نفع آمریکا و منطقه است که روابط با ایران را بهبود ببخشد. آمریکا در دو سال گذشته، دشمنی با ایران را به سطح بی‌سابقه‌ای برده است.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود در این نشست توضیح داد، «این تمرکز بیمارگونه و وسواس فکری بدخیم نسبت به ایران هزینه‌های زیادی را بر بقیه و به ویژه منطقه، که برای ۴۰ سال از پیامدهای ناشی از اصرار آمریکا بر انتخاب‎های غلط آن آسیب دیده، تحمیل کرده است.»

وی در واکنش به تهدید فرانسه در مورد اعمال تحریم‌های موشکی علیه جمهوری اسلامی عنوان کرد: «ما با جنگنده‌های فرانسوی، تسلیحات شیمیایی آلمانی،‌ تانک‌های انگلیسی و آواکس‌های آمریکایی و تسلیحات روسی تحت حمله بودیم، زمانی که ما را موشک‌باران می‌کردند، هیچ‌کس کوچکترین ابزار دفاعی به ما نمی‌داد، نه پدافند و نه موشکی برای پاسخ.»

ظریف در ادامه گفت: «همین امروز آیا کسی به ما سلاح می‌فروشد؟ آیا کسی به ما جنگنده‌ای برای دفاع از خود می‌فروشد؟ اگر مورد حمله قرار بگیریم قرار است با شمشیر از خود دفاع کنیم؟» و در ادامه افزود «۵۱ درصد مردم ما همچنان معتقد هستند که ما باید در برجام بمانیم.»

ایران را بی‌دفاع نمی‌کنیم

محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در یک پرسش و پاسخ مطبوعاتی نیز شرکت کرد. وی در پاسخ به این پرسش که «برخی از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه معتقدند که ایران باید در ارتباط با فعالیت‌های موشکی خود به صورت جداگانه با اروپایی‌ها مذاکره کند و این فعالیت‌ها را متوقف کند» گفت: «آیا ایران باید مثل مرده دراز بکشد و به همه خواسته‌ها تن بدهد؟ من برای راضی‌کردن آقای لودریان (وزیر خارجه فرانسه) کشورم را بی‌دفاع نمی‌کنم، تا کسانی در منطقه بیایند و مردم ما را بکشند و به آنها آسیب برسانند. هنوز مردم زیادی در کشور ما هستند که به‌ خاطر سلاح‌های شیمیایی که اروپایی‌ها در اختیار صدام قرار دادند آسیب دیده‌اند. اگر اروپایی‌ها می‌خواهند با ما مذاکره کنند نمی‌توانند در نقش بازجو عمل کرده و ما را محاکمه کنند.»

ظریف در این نشست همچنین تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا به دنبال «تغییر رژیم ایران» است و این کشور با همین هدف از برجام خارج شد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا خطر جنگ را جدی می‎داند گفت، «قطعاً. بعضی از کشورها دنبال جنگ هستند» و در پاسخ به این پرسش که کدام کشور؟ گفت «اسرائیل!»

بخشی از حرف‎های ظریف در جریان سخنرانی‌اش در پنجاهمین کنفرانس امنیتی مونیخ و حواشی آن سوژه رسانه‎ها و شبکه‎های اجتماعی شده است. از جمله اینکه در جلسه پرسش و پاسخ مدعی شده: «من خودم پروفسور حقوق بشر هستم!»

توییت ظریف بعد از کنفرانس نیز با حاشیه‎های زیادی روبرو شد. او نوشت، «ایران نمی‎تواند برای همیشه همه هزینه‎های حیاتی امنیت جهانی را بپردازد؛ خواه برجام باشد، خواه مبارزه با قاچاق مواد مخدر یا قاچاق انسان. وقت آن است اروپا برای شنا کردن خیس شود وقتی می‏‌خواهد در مقابل یکجانبه‌گرایی آمریکا بایستد.»

مذاکره‎های کم‎رونق در مونیخ

از برنامه‎های ظریف در مونیخ دیدار با دیپلمات‎ها و مقام‎های سیاسی کشورهای مختلف بود که با توجه به حضور بسیاری از آنها در کنفرانس ورشو که فقط دو روز پیش از نشست مونیخ برگزار شده بود، توفیق زیادی نداشت. آخرین خبرها حاکیست که ظریف با یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان، بورگه برَنده رئیس‌مجمع جهانی اقتصاد و وزیر خارجه پیشین نروژ، پاتریاک ایگناتیوس آفرم دوم رئیس‌کلیسای ارتدوکس سوریه دیدار کرده است.

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ایران از اتحادیه اروپا چه می‌خواهد؟

cafeliberal

احضار خواننده زن ویدئوی آوازخوانی در روستای ابیانه

cafeliberal

سحن کوتاه

cafeliberal

چهار میلیون نفر ونزوئلا را ترک کرده‌اند

cafeliberal

علی افشاری | بزرگ‌نمائی خطر جنگ و ناهوارسازی گذار به دمکراسی

cafeliberal

تجمع بازنشستگان در میدان فاطمی تهران در اعتراض به حقوق پایین و اجرایی نشدن قانون خدمات کشوری

cafeliberal