15 C
تهران
شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۳۹۸

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از کسری بودجه هنگفت ایران در سال آینده

جمهوری اسلامی ایران برای تراز کردن بودجه سال آینده (جبران کسری بودجه) به نفت بشکه‌‌ای ۱۹۴.۶ دلار نیاز دارد.

جمهوری اسلامی برای فروش نفت خود مجبور به ارزان فروشی است اما تحریم‌‌های آمریکا آن را هم با دشواری روبرو کرده است

به گزارش خبرگزاری رویترز صندوق بین‌المللی پول، دوشنبه ۲۸ اکتبر (۶ آبان)، در گزارشی اعلام کرد، رژیم ایران به‌ عنوان عضو کلیدی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به‌دلیل صدماتی که از تحریم‌های شدید آمریکا دیده است، احتمالاً امسال ۴.۴ درصد کسری بودجه داشته باشد که این میزان سال آینده به ۵.۱ درصد می‌رسد.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند صادرات کالا و خدمات رژیم ایران در سال جاری به ۶۰.۳ میلیارد دلار از ۱۰۳.۲میلیارد دلار در سال گذشته افت کند و در سال ۲۰۲۰ بیشتر کاهش یافته و به ۵۵.۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

جهاد آذور مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین‌المللی پول به رویترز می‌‌گوید، «تخمین زده می‌شود تحریم‌هایی که در سال گذشته اعمال و در سال جاری سخت‌تر شد، سال آینده تأثیر اضافه‌ای بر اقتصاد ایران نداشته باشد».

طبق شاخص بین‌المللی نفت خام برنت روز دوشنبه ۲۸ اکتبر تنها ۶۱.۵ دلار در هر بشکه معامله ش و. نفت سنگین ایران ۵۲.۷۲ دلار قیمت‌‌گذاری شده است.

صندوق بین‌المللی پول می‌گوید کسری بودجه عمومی ایران در سال جاری خورشیدی برابر ۸ درصد کل اقتصاد کشور (تولید ناخالص داخلی) و برای سال آینده نیز برابر ۸٫۱ درصد اقتصاد خواهد بود.

بودجه عمومی سال جاری خورشیدی ایران حدود ۱۷۴۴ تریلیون تومان در نظر گرفته شده که با احتساب نرخ رسمی ارز (۴۲۰۰ تومان) معادل ۴۱۵ میلیارد دلار است.

بر اساس برآورد صندوق، تولید ناخالص داخلی ایران به دلار آمریکا در سال جاری، حدود ۴۵۸٫۵ میلیارد دلار خواهد بود. عمده‌ترین مشکل ایران کاهش چشمگیر صادرات نفت است.

کاهش ارزش ریال پس از وضع دوباره تحریم‌ها تجارت خارجی ایران را مختل کرده و تورم سالانه آن را افزایش داده است. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند تورم ایران در سال جاری میلادی ۳۵.۷ درصد و در سال آینده ۳۱ درصد باشد.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند صادرات کالاها و خدمات ایران در سال جاری میلادی تا ۶۰.۳ میلیارد دلار کاهش یابد در حالی که این رقم در سال گذشته ۱۰۳.۲ میلیارد دلار بود و احتمالاً در ۲۰۲۰ هم تا ۵۵.۴ میلیارد دلار کاهش پیدا می‌‌کند.

کارزار فشار حداکثری آمریکا برای به «صفر» رساندن فروش نفت ایران اکنون صادرات نفت جمهوری اسلامی را به حدود ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسانده که در چهل سال گذشته بی‌‌سابقه است.

یکی از راه‌‌های نه چندان موفق حکومت ایران برای فروش حداقلی نفت عرضه آن در بورس و دور زدن تحریم‌‌ها توسط بخش خصوصی است. هدایت‌الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس گفته باید از هر روشی برای فروش نفت در بورس استفاده کنیم و بر این اساس خوب است که تخفیف‌های ۱۰ دلاری یا بیشتر از آن با توجه به شرایط بازار منطقه به خریداران داده شود.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

گفتگوی رادیو فردا با شهبانو فرح پهلوی:هم میهنان شجاع و باهوش من، در آینده نزدیک شاهد شکوفایی سرزمین ایران خواهیم بود

cafeliberal

عفو بین‌الملل: فعالان حقوق کارگران و معلمان را آزاد کنید

cafeliberal

دختر بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت، با سوارکار مشهور مصری نامزد کرد

cafeliberal

نبرد «افسانه‌ای» حاج قاسم با داعش

cafeliberal

عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه؛ انتقادهای بین‌المللی

cafeliberal

۴۶۷ عراقی در تظاهرات ضددولتی کشته شده‌اند

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader