10.1 C
تهران
یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹

چالش انتخابات، بحران اقتصادی و دولت روحانی

اعلام مواضع کنشگران سیاسی در خصوص انتخابات همچنان ادامه دارد. برخی از گروه‌های سیاسی در واکنش به رد صلاحیت‌ها همچنان بر عدم امکان مشارکت در انتخابات تاکید دارند، و در عین حال برخی نیز ضمن انتقاد از فضای سیاسی که امکان مشارکت سیاسی را تنها برای یک گروه سیاسی امکان‌پذیر کرده است، فضای سیاسی انتخاباتی را فضایی برای تسویه حساب‌های سیاسی عنوان کرده و چشم‌اندازهای بلندمدت این افراد برای حضور در عرصه ی سیاسی کشور را مورد تاکید قرار داده‌اند. در این میان محمود واعظی رئيس دفتر رئیس جمهور روز پنج‌شنبه در جلسه شورای اداری مازندران در واکنش به اقدامات انتخاباتی نامزدهای نمایندگی مجلس، به سوگیری برخی از کاندیداها برای انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرده و خاطرنشان کرده است که برخی از کاندیداها در تلاش هستند تا در قالب نمایندگی مجلس برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ برنامه‌ریزی کنند. واعظی اقدام ابن افراد را که برای دستیابی به قدرت سیاسی حاضر به قربانی کردن دیگر افراد هستند را تهدیدی برای اينده نظام عنوان کرده و با اشاره به اینکه امیدواری مردم کلید اداره کشور و حل مشکلات داخلی و خارجی کشور است تاکید کرده است ناامیدکردن مردم کارامدی نظام را نیز از آن سلب می‌کند.وی با اشاره به وجود کمبودها اظهار داشت با وجود این تحریم‌ها مردم باید در مقابل دشمن ایستادگی کنند و برای حفظ کلیت نظام جمهوری اسلامی از انتخابات حمایت کنند. اظهارات واعظی در خصوص شرکت در انتخابات برای حفظ کلیت نظام در حالی عنوان می‌شود که حسن روحانی رئیس جمهور در واکنش به نامه حزب اتحاد ملت در خصوص برگزاری رفراندوم درباره نظارت استصوابی، بی‌آنکه نامی از نظارت استصوابی ببرد، دستور تهیه‌ی لایحه‌ی اصلاح موضوع نظارت بر انتخابات را صادر کرده است. گرچه بعید است که مجلس و حاکمیت به همین مقدار تغییر نیز رضایت بدهد آن هم در شرایطی که شورای نگهبان و دیگر بخش‌های نظارتی و حاکمیتی خواستار نظارت بیشتر بر فرایند نظارت‌های انتخاباتی و تایید صلاحیت‌ها هستند.
وی همچنین در ادامه اظهاراتش با اقدامات مثبت دولت در خصوص کاهش تاثیر تحریم‌های اقتصادی اشاره کرده و با بیان ابنکه برخی در تلاش هستند تا تلاش‌های دولت را کم‌اهمیت جلوه دهند، فقدان رسانه دولتی برای معرفی دستاوردهای دولت را عاملی مهم در کم‌اهمیت جلوه کردن اقدامات دولت عنوان کرده است.
این در حالی است که ایجاد رسانه‌ی دولتی کارآمد در حیطه‌ی فعالیت‌ها و مسئولیت‌های خود دولت است و این خود دولت است که می ‌تواند و این امکانات را دارد که رسانه‌ای قوی برای معرفی و ارائه دستاوردهایش ایجاد کند؛ موضوعی که از همان ابتدای روی کارآمدن دولت یازدهم به عنوان یکی از انتقادات جدی به دولت مطرح شده و بسیاری از حامین دولت هواره فقدان این سیستم رسانه‌ای کارامد و موثر و حرفه‌ای را یکی از نقص‌های جدی دولت عنوان کرده‌اند. و با این وصف دولت همچنلان اقدامی برای رفع آن نکرده است.
اقدامی که سازماندهی آن احتمالا جزو وظایف دفتر ریاست جمهوری و به عنهده شخص واعظی است که ساختار رسانه‌ای قدرتنمدی در داخل ریاست جمهوری ایجاد کند .
رئيس دفتر روحانی در بخش دیگری از اظهاراتش و در حالی که کمی بیش از یک سال به پایان دولت باقی مانده است،‌ با اشاره به نقص‌های دولت قبلی عنوان کرده است که دولت در تلاش است تا اشکالات دولت قبلی را شناسایی و در رفع آنها بکوشد. وی بار دیگر بخشی از مشکلات را به عهده دولت قبلی قرار داد و تحریم‌ها و قطعنامه‌ها را به عنوان دستاوردهای دولت قبلی برای این دولت عنوان کرد که رفع آنها از عهده دولت فعلی خارج است. وی در عین حال ایجاد انسجام داخلی و همکاری، بها دادن به بخش خصوصی، تمرکز بر معیشت مردم را از دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم دانست و با اشاره به اقدام دولت برای کاهش تورم در دولت یازدهم مشکلات فعلی در جامعه را ناشی از روی کارامدن ترامپ عنوان کرد و خاطر نشان کرد این دولت هم همان دولت قبلی است که در دور یازدهم تورم را کاهش داده است.
این اظهارات واعظی در حالی عنوان می‌شود که بر خلاف اظهارات وی دولت دوازدهم در حوزه اقتصادی همان دولت یازدهم نیست و حتی پیش از روی کار امدن ترامپ و بازگرداندن تحریم‌های امریکا علیه ایران هم ساختار اقتصادی دولت تغییر کرده بود و با تغییر تیم اقتصادی دولت که به گفته برخی تیم واعظی – نوبخت تاثیر زیادی در این تغییر داشته است حتی اگر تحریم‌های امریکا هم رخ نمی‌داد ساختار اقتصادی دولت همان ساختار اقتصادی دولت یازدهم نبود.
در همان حال اظهارات واعظی در خصوص دستاورد مثبت دولت در حوزه انسجام داخلی در حالی عنوان می‌شود که دولت دوازدهم هم نتوانسته است اعتماد از دست رفته مردم را ترمیم کند و به ویژه در اقدامات خود در دو سال اخیر و در واکنش‌ها نسبت به اعتراض‌های اخیر در دوسال اخیر به این بی‌اعتمادی‌ها و عدم انسجام جامعه دامن زده و آن را تشدید کرده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تبارشناسی ادیانِ یکتاپرست سامی – بخش نخست ب. بی‌نیاز (داریوش)

cafeliberal

مدارس مانع ثبت‌نام کودکان دارای معلولیت می‌شوند – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

چطور حق قانونی مرخصی و تامین لوازم بهداشتی را از کارفرما پیگیری کنیم؟

cafeliberal

«آزادی بیان، ساخت چین!»

cafeliberal

بحران ویروس کرونا و آمار مرگ و میر در آستانه هزار

cafeliberal

سیامند رحمان قهرمان وزنه‌برداری و قویترین مرد پارالمپیک جهان درگذشت

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader