13.2 C
Tehran
چهارشنبه, 24 مهر , 1398

چرا رحیم صفوی در مورد نهادهای انقلاب اسلامی دروغ می‌گوید؟

امیر فرشاد ابراهیمی / بخش فارسی ایران بریفینگ

سپاه پاسداران از اولین نهادهای انقلاب اسلامی است، اولین ضرورت انقلاب اسلامی پس از پیروزی بر نظام پهلوی ایجاد نظم و امنیت درشهرها بود؛ کمیته‌های انقلاب اسلامی برای همین منظور در ابتدای ترین روزهای پس از پیروزی تشکیل شد تا در کنار شهربانی مضمحل شده به برقراری نظم و امنیت بپردازد و کار محافظت فیزیکی از انقلاب را برعهده بگیرد اما رفته‌رفته موضوع برقراری نظم و امنیت برای انقلابیون کلیدی‌تر شد بخشی از اقوام و مرزها در غرب کشور نیز دچار تهدید بودند و ماهیت انقلاب نیز تهدید می‌شد اینجا بود که سپاه پاسداران نیز با ایده محافظت معنوی از انقلاب اسلامی تأسیس شد، هسته اولیه سپاه پاسداران واحد اطلاعات بود، سپاه در این مقطع هم کار ارتش مضمحل شده را انجام می‌داد هم کار ساواک را، برجسته‌ترین چهره سپاه پاسداران در آن مقطع محسن رضایی مسئول واحد اطلاعات سپاه بود.

مهم‌ترین بخش پس از برقراری نظم و امنیت برای انقلابیون، آبادانی بود آن‌ها از گذر همین آبادانی در اقصی نقاط ایران می‌توانستند هم رضایت عمومی بیافرینند و هم اطلس جامعی از اطلاعات برای توسعه و قوام انقلاب داشته باشند، ایجاد بود که رهبر انقلاب نوپای ایران فرمان تأسیس جهاد سازندگی را می‌دهد، جهاد پا به‌پای سپاه پاسداران در تمامی نقاط بحران‌خیز و محروم ایران حضور داشت و به سازندگی می‌پرداخت.

پس بی‌جهت نیست که سومین نهاد انقلاب اسلامی را هم یک‌نهاد امنیتی – سازندگی بنامیم. همچنان که محمدتقی امانپور یکی از ۴ عضو هیات مؤسس جهاد سازندگی نیز چندی پیش به‌درستی توضیح دادند که: «تأسیس جهاد سازندگی عمرانی نبود، امنیتی بود»

او می‌گوید جهاد اصلاً برای کار عمرانی طراحی نشد، بلکه «نیازهای امنیتیِ» آن روزهای انقلاب موجب شده سازواره امنیتی‌ای طراحی کنند که بر پایهٔ متد «خدمت‌رسانی»، امنیت را بومی‌سازی کند.

انقلابیون در سال‌های ابتدایی انقلاب به زیبایی دریافته بودند که برای حفظ انقلاب اسلامی باید سه عنصر کلیدی اطلاعات، امنیت و آبادانی را فراموش نکنند و بر پایه همین سه عنصر سه نهاد انقلابی را تأسیس کرده بودند.

بلافاصله با شروع تجاوز صدام به ایران همین سه نهاد خدمات بی‌نظیری انجام دادند که اگر پیش‌تر تأسیس نشده بودند بدون شک جنگ مسیر دیگری می‌رفت.

کمیته‌ها مسئولیت حفظ نظم و امنیت و مبارزه با جریان‌هایی همچون سازمان مجاهدین خلق و بمب گذاری و ترورهای پی در پی در داخل کشور را برعهده گرفتند و سپاه پاسداران با بسیج مردمی وزنه اصلی جنگ گردید و جهاد سازندگی هم کار مهندسی رزم و پشتیبانی جبهه‌ها را برعهده داشت.

با پایان جنگ و درحالی‌که همچنان انقلاب ایران به این سه نهاد احتیاج مبرم داشت اما راه دیگری طی شد.

یک سال بعد و با آغاز رهبری خامنه‌ای در ابتدایی‌ترین اقدام حذف نهادهای انقلاب اسلامی در سال ۱۳۷۰ کمیته‌های انقلاب اسلامی منحل و نیروی انتظامی تشکیل شد.

چند سال بعد نیز در دوران مجلس ششم با موافقت آقای خامنه‌ای مجلس طرح انحلال جهاد سازندگی را عملی کرد و وزارت جهاد کشاورزی تأسیس شد.

عبدالمجید شیخی کارشناس اقتصادی چندی پیش در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، فاش ساخت: با توصیه صندوق بین‌المللی پول و توسط مجلس ششم سازمان جهاد سازندگی منحل اعلام شد و هنوز کسی نمی‌داند چرا ایران در برابر این خواسته آنان کوتاه آمد؟!

اکنون مدتی است که سپاه پاسداران از متن در حال به حاشیه رانده شدن است از حذف ناگهانی محمدعلی جعفری فرمانده سابق سپاه پاسداران گرفته تا ایجاد قرارگاه پدافند خاتم‌الانبیاء و فرماندهی یک امیر ارتشی در رأس آن و در اختیار گرفتن اصلی‌ترین قدرت سپاه پاسداران یعنی هوا و فضا و قدرت موشکی، عدم دعوت از فرماندهان سپاهی و حتی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در دیدار روز ارتش (امری که هرسال اتفاق می‌افتاد) و برگزار نشدن دیدار نوروزی آیت‌الله خامنه‌ای با فرماندهان نیروهای مسلح.

حذف سپاه پاسداران کلید خورده و سپاه نیز این را به‌درستی دریافته و باظرافت در حال مقاومت و هشدار آن به رهبر ایران است.

در سی‌امین سالگرد فوت بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران سپاه پاسداران در بیانیه‌ای بی‌سابقه اعلام کرد: «نهادسازی و معماری ساختار و ظرفیت‌های پاسداری از انقلاب و تضمین پیش‌روندگی و تکامل آن از دستاوردهای راهبردی و نگاه نافذ و فرازمانی آن حضرت (آیت‌الله خمینی) به آینده انقلاب و نظام اسلامی است. درایت و هوشمندی حضرت امام در مدیریت انقلاب اسلامی و صیانت از آن برابر خطرات و آسیب‌های طبیعی فراروی انقلاب‌ها و اشاره به نهادسازی و معماری ساختارهای موردنیاز برای پاسداری از انقلاب و دستاوردهای آن تصریح کرده است: بر اساس ضرورت‌های فراروی انقلاب، حضرت امام با تدابیر نورانی و راهبردی که حتی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در اندیشه او شکل‌گرفته بود، «نهادسازی» برای حفظ و تداوم انقلاب را در دستور کار قرار داده بود که با درخشش و نقش‌آفرینی‌های افتخارآمیز نهادهای انقلابی مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کمیته انقلاب اسلامی، دادگاه‌های انقلاب اسلامی، بنیادهای مستضعفان و مسکن انقلاب اسلامی، جهاد سازندگی، نهضت سوادآموزی، بنیادهای شهید و ۱۵ خرداد، سازمان تبلیغات اسلامی و… بقا، دوام و ماندگاری انقلاب و پیش‌روندگی نظام مقدس جمهوری اسلامی تضمین گردید»

گفتنی است دست‌کم سه نهاد از موارد یادشده در بیانیه سپاه پاسداران همچون کمیته‌های انقلاب اسلامی، سازمان جهاد سازندگی و بنیاد شهید در دوران رهبری آیت‌الله خامنه‌ای حذف‌شده‌اند و مابقی نهادهای انقلابی هم همچون دادگاه‌های انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان و بنیاد ۱۵ خرداد هرکدام راه‌های دیگری را رفته‌اند.

سپاه پاسداران در این بیانیه با صراحت به حذف‌کنندگان سپاه پاسداران هشدار می‌دهد: «بقای نظام با درخشش سپاه تضمین شد» و تلویحاً می‌گوید نظام بدون سپاه نمی‌تواند بماند!

روز گذشته رحیم صفوی دستیار عالی آیت‌الله خامنه‌ای با خبرگزاری فارس مصاحبه‌ای انجام داد و ایده ادغام سپاه و ارتش را ایده هاشمی رفسنجانی دانست که موافقت آیت‌الله خمینی را هم در «حکمی قوی‌تر» کسب نموده بود.

صفوی رسماً در این مصاحبه پر از اشتباهات فاحش تاریخی می‌خواهد اعلام کند که آیت‌الله خمینی با ادغام سپاه پاسداران با ارتش موافق بوده و این‌گونه راه را برای آیت‌الله خامنه‌ای هموار نماید که ایده وی را ایجاد کند.

صفوی می‌گوید: «حضرت امام حکم بسیار قوی‌تری را به مرحوم هاشمی رفسنجانی دادند که ایشان با آن حکم به دنبال ادغام ارتش و سپاه بود» او به واضح تصریح می‌کند که آیت‌الله خمینی در آن حکم «قوی‌تر» یکی از مأموریت‌های هاشمی را ادغام ارتش و سپاه ذکر نموده بودند و در آنجا که می‌فرمایید «از رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای چند روز بیشتر نگذشته بود که ایشان دستور دادند جلسات طرح ادغام ارتش و سپاه متوقف شود» از این گزاره دو برداشت می‌شود کرد یا آیت‌الله خامنه‌ای با آنچه در حکم آیت‌الله خمینی به هاشمی درباره ادغام آمده بود مخالفت کرده‌اند و درنتیجه مخالف آیت‌الله خمینی عمل کرده‌اند یا آیت‌الله خمینی با ادغام سپاه موافق بوده‌اند.

دروغ بودن این سخنان اینجا مشخص می‌شود که صفوی می‌گوید حکم هاشمی در ۱۲ خرداد ۱۳۶۷ صادر شد و تجربیات عبدالله نوری در ادغام شهربانی، کمیته و ژاندارمری را علت ارجاع طرح ادغام از سوی هاشمی به عبدالله نوری بوده است، این در حالی است که تجربه ادغام کمیته‌های انقلاب اسلامی، ژاندارمری و شهربانی و تشکیل نیروی انتظامی سال ۱۳۷۰ رقم خورد و حکم اولین فرمانده نیروی انتظامی در تاریخ ۱۲/۱/۱۳۷۰ توسط آیت‌الله خامنه‌ای صادرشده است.

صفوی موذیانه در این مصاحبه می‌خواهد انحلال کمیته‌های انقلاب اسلامی را هم بر دوش آیت‌الله خمینی بیاندازد.

اگر حرف‌های رحیم صفوی واقعیت داشت و در آن زمان آیت‌الله خمینی با انحلال و ادغام سپاه پاسداران موافق بود دلیلی نداشت تا در نامه ۲۶ شهریور ۱۳۶۷ به فرماندهان سپاه که خود او نیز مخاطب آن بوده است بنویسد «چه‌بسا از خود بپرسید که در شرایط صلح چه نیازی به وجود ما است که این هم از برکات معنویت و تحول در کشور ماست که پس از هشت سال دفاع مقدس خود احساس خستگی نمی‌کنیم، ولی من به‌طور جد و اکید می‌گویم که انقلاب و جمهوری اسلامی و نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که به‌حق از بزرگ‌ترین سنگرهای دفاع از ارزش‌های الهی نظام ما بوده است و خواهد بود به وجود یکایک شما نیازمند است چه صلح باشد و چه جنگ.»

رحیم صفوی با این مصاحبه سراسر دروغ و تحریف دو نکته را از آیت‌الله خامنه‌ای فرمان گرفته است: اول آنکه زمینه‌سازی کند برای ادغام سپاه پاسداران که آن‌هم با موافقت آیت‌الله خمینی بوده و دیگر اینکه انحلال و ادغام نهاد قدرتمند دیگر انقلاب یعنی کمیته‌ها را هم بر دوش آیت‌الله خمینی بیندازد.

رحیم صفوی و آیت‌الله خامنه‌ای ظاهراً فراموشی ملت را بیش از اینی که هست جدی گرفته‌اند و یا باور دارند به‌طور کل همه گذشته را از یاد برده‌اند!

نوشته چرا رحیم صفوی در مورد نهادهای انقلاب اسلامی دروغ می‌گوید؟ اولین بار در Iran Briefing – Human Rights Violation by IRGC – نقض حقوق بشر توسط سپاه پاسداران پدیدار شد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

افتضاح تیم نیروهای مسلح ایران در مسابقات بیاتلون تانکی روسیه

Jahan

حمله‌هوایی به اردوگاه پناهجویان در لیبی ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت

cafeliberal

رهبر حزب کارگر بریتانیا: ترامپ حق دخالت در امور ما را ندارد

cafeliberal

حزب دموکرات کردستان: مسئولیت حمله مسلحانه پیرانشهر را به عهده نمی‌گیریم

cafeliberal

چرا با پیشنهاد تست "بسندگی زبان فارسی" در ایران مخالفت می‌شود؟

cafeliberal

گزارش وزیر نیرو از "توافقات مهم" تجاری ایران و روسیه

cafeliberal