39.9 C
Tehran
جمعه, ۲۸ تیر , ۱۳۹۸
اقتصاد

چرا قیمت گوشت در ایران دو برابر شد؟

default

علی‌اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی روز سه‌شنبه نهم بهمن (۲۹ ژانویه)  به خبرگزاری ایلنا گفت که قیمت گوشت به ۱۱۰ هزار تومان رسیده و واردات دام زنده از رومانی به‌زودی آغاز می‌شود.

به گفته رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی “شقه گوسفندی بدون دنبه از ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزار تومان قیمت گذاری شده” است و گوشتی که خرده‌فروشی‌ها می‌خرند هم حدود ۹۰ هزار تومان است که با ۱۰ درصد سود به همان مبلغ می‌رسد.

گوشت کیلویی ۱۱۰ هزار تومانی نرخی نبوده که مقامات دولتی انتظارش را داشتند. به گفته ملکی دولت قرار است روزانه ۵۰ هزار راس گوسفند زنده از رومانی وارد کند تا جلوی گرانی گوشت را بگیرد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تاکید کرد که با ورود گوسفندان از رومانی گوشت ۴۰ هزار تومانی در بازار عرضه خواهد شد اما واردات گوسفند زنده از رومانی فعلا عملی نشده و با افزایش قیمت گوشت صف گوشت و مرغ نیز در بازارهای ایران طولانیتر می‌شود.

اما علت کمبود و یا گرانی گوشت چه می‌تواند باشد و کدام نهاد مسئول آن است؟ مسئولین و کارشناسان اقتصادی برای دوبرابر شدن قیمت گوشت عوامل متعددی را عنوان کرده‌اند.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر روز سه‌شنبه نهم بهمن (۲۹ ژانویه) در نطق میان دستور مجلس به قاچاق گوشت اشاره کرد که دولت جلوی آن را نمی‌گیرد. او ضمن انتقاد از عملکرد دولت گفت: «نوع عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در مواجهه با قیمت گوشت اشتباه بوده و باید جلوی قاچاق دام مولد گرفته شود.»

این نماینده مجلس تاکید کرد که مردم از نوع مواجهه دولت با قیمت گوشت ناراحت هستند. او همچنین گفت که دولت “برای جلوگیری از قاچاق دام به خارج از کشور به خصوص قاچاق دام مولد اقدامی نکرده” و در جهت شکستن انحصار واردات خوراک دام نیز گامی بر نداشته‌ است.

گوشت گوسفند به ۱۱۰ هزار تومان رسید

گوشت گوسفند به ۱۱۰ هزار تومان رسید

“نبود فرماندهی واحد سبب گرانی گوشت شد”

یحیی آل اسحاق، عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است تا زمانی که یک “فرماندهی واحد” برای مدیریت بازار کالاهای اساسی شکل نگیرد نمی‌توان انتظار داشت آنچه در طول ماه‌های گذشته اتفاق افتاده، متوقف شود و نرخ‌ها به رقم واقعی خود نزدیک شوند.

این مقام اتاق بازرگانی تهران  تاکید کرد: «تنها برای تأمین گوشت مورد نیاز جامعه، دولت از ابتدای امسال تاکنون حدود یک میلیارد دلار ارز رسمی تزریق کرده اما در شرایطی که باید با توجه به پیش‌بینی‌ها، نرخ این کالا در مرز ۴۰ هزار تومان تعیین می‌شد، امروز در بازار نرخ‌های ۱۰۰ هزار تومانی نیز مشاهده می‌شود.»

آل اسحاق  خاطرنشان کرد اصلی‌ترین عامل بر هم خوردن شرایط بازار، نبود یک فرماندهی واحد است. او انتقاد کرده است که وزارتخانه‌های مسئول، از خود سلب مسئولیت می‌کنند و مشکل به وجود آمده را به گردن بخش دیگری می‌اندازند و نتیجه آن چیزی شده که اکنون در بازار گوشت مشاهده می‌شود.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ماه آینده قیمت خودرو سقوط می‌کند؟

cafeliberal

ریشه فرار مالیاتی کجاست؟

cafeliberal

خاستگاه خصوصی‌سازی در ایران: کمونیسم یا لیبرالیسم؟

cafeliberal

دولت به صاحبخانه‌های منصف امتیاز می‌دهد

cafeliberal

رویترز: سقوط صادرت نفت ایران به حدود یک میلیون بشکه در روز

cafeliberal

قیمت‌ها در بورس سرازیر شد

cafeliberal