25 C
Tehran
سه شنبه, ۲۹ مرداد , ۱۳۹۸
فرهنگ و هنر-سبک زندگی

چرا مردان از وابستگی عاطفی می‌ترسند

این جمله حتما برای خیلی از مردها آشنا است: « من؟ من خوبم. همه چی میزونه. تو اگه کاری داشتی رو من حساب کن»

وابسته بودن این روزها بیشتر از همیشه به ویژه برای مردان، رفتاری ناخوشایند  به حساب می آید در حالی که مستقل بودن و اعلام بی نیازی، تحسین برانگیزتراز همیشه شده است.

می گویند درخواست کمک برای مردان دشوار است. آنها اگر درون خیابان برای یافتن یک آدرس گم شوند به یک دلیل بسیار مشخص دنبال کمک از دیگران نیستند. از کودکی به مردان تاکید می شود مبادا نشان دهند که نیاز به کمک دارند.

در تربیت پسران، وابستگی تعبیری جز ضعف ندارد. علاقمند بودن یک نوع آسیب پذیر بودن تعبیر شده است… فرهنگ سنتی که همه ما به ارث می بریم مدام تذکر می دهد که وابستگی عاطفی نوعی خصلت و رفتار زنانه است.

دنیای روانشناسی، ضمن آنکه وابستگی و دلبستگی بسیار شدید را به افسردگی، الکلی شدن و نگرانی مزمن ربط می دهد حس استقلال  شدید به خود و تکیه بیش از حد به خویش را نیز باعث انواع ناهنجاری های روحی و رفتاری می داند.

روانشناسان می گویند حس استقلال و بی نیازی، بهتر است همراه با یک حس وابستگی هم باشد. یعنی بلوغ شخصی آدمها از شناخت درست توانایی های فردی به وجود می آید. تحقیقات نشان داده است افراد در صورتی می فهمند چقدر قدرت دارند که متوجه شوند چقدر محدودیت و ضعف دارند.

مثال خیلی آشکار در این زمینه، شدت وابستگی یک زوج است وقتی که به تازگی به هم دل بسته اند. آنها در این مرحله، به شدت وابسته به همدیگر هستند و هر نوع تفاوت یا فاصله یا حتی اختلاف ایده  یا سلیقه را برای رابطه همدیگر تهدید کننده می یابند.

اما پس از مدتی که احساسات و عواطف فروکش کرد اگر به یک سطح از درک و بلوغ در رابطه با همدیگر برسند هم وابستگی عاطفی شان به همدیگر را حفظ خواهند کرد هم به مرور، محوطه شخصی و استقلال بیشتری برای همدیگر ایجاد می کنند.

ما مردان چاره ایی نداریم جز اینکه مرام و پرنسیپ های دوران خودمان را بسازیم. ما مردان از قوانین نامتعادل دوران سنتی و قدیمی سهمی نمی بریم ولی هنوز طوری تربیت مان می کنند که انگار زمانه عوض نشده است. برای همین، ما هم توسط قوانین و شرایط جدید در منگنه هستیم هم از طربق توقعاتی که از قدیم بر روی دوش ما مردان گذاشته اند.

ما لازم نیست اگر مشکل روحی یا افسردگی داریم  به خاطر احساس شرم یا نشان ندادن ضعف، بسوزیم و بسازیم. ما اگر لازم باشد بهتراست گریه کنیم. اگر نیازمند مشاوره روحی هستیم از دانش پزشکی بدون خجالت یا احساس گناه، استفاده کنیم و از همه مهمتر، نیازها و وابستگی عاطفی مان را انکار نکنیم.

 

Men’s Fears of Dependency in Relationships

https://www.psychologytoday.com/us/blog/fear-intimacy/201901/men-s-fears-dependency-in-relationships

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نخستین زن ایرانی‌تبار که جایزه اسکار برد

Jahan

ستاره «هایده» بانوی آواز ایران در بلوار لس‌آنجلس نصب شد ، (+عکس، ویدئو)

cafeliberal

حمله تند بهروز وثوقی به ۳ برادرش

Jahan

بهروز بوچانی نویسنده ایرانی برنده جایزه بیوگرافی استرالیا شد

cafeliberal

"متولد اوین" و "تتو" برنده جوایز بخش‌های جانبی برلیناله

cafeliberal

پستان مصنوعی برای پدران شیرده

Jahan