11.3 C
تهران
پنج شنبه, ۸ اسفند , ۱۳۹۸

چند مأمور پایگاه هوایی محمودآباد پس از درگیری اخیر بازداشت شده‌اند

رحیم رحیمی میلاشی، دادستان نظامی مازندران، امروز یکشنبه ۲۰ مرداد (۱۱ اوت) ضمن ابراز تأسف از کشته شدن دو نفر و مجروح شدن چهار نفر بر اثر تیراندازی در پادگان نیروی هوایی ارتش در محمودآباد به مردم و ضابطان قضایی، گفت که “چند تن” از مأموران پادگان “بیشه کلا” بازداشت شده‌اند.

در جریان درگیری دیروز شنبه میان مردم و ضابطان قضایی از یک‌سو و مأموران پادگان نیروی هوایی ارتش ایران در بخش سرخرود شهرستان محمودآباد مازندران از سوی دیگر، مأموران این پادگان به روی مردم آتش گشودند که در نتیجه آن دو نفر کشته و چهار نفر دیگر مجروح شدند. به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا: «درگیری هنگامی رخ داد که ضابطان قضایی در حال اجرای حکم دادگاه مبنی بر واگذاری بخشی از اراضی پایگاه هوایی بیشه کلا واقع در این منطقه بودند.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دادستان نظامی مازندران نیز در سخنان امروزش روایت خود را از حادثه ارائه کرده است. به گزارش سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران، رحیم رحیمی میلاشی گفت: «روز گذشته ماموران انتظامی در معیت نماینده دادگاه جهت جانمایی و چگونگی اجرای حکم قاضی دادگاه عمومی و انقلاب محمودآباد درباره آزادسازی بخشی از زمین‌های پایگاه هوایی ارتش در روستای بیشه کلا بخش سرخرود که به نفع یکی از اهالی روستا صادر شده بود، ضمن ابلاغ موضوع به فرمانده پایگاه، در محل حاضر می‌شوند.»

رحیمی میلاشی ادامه داد: «به دنبال ممانعت از انجام جانمایی، صاحب ملک در اقدامی خودسرانه و تحریک‌آمیز به همراه کارگران خود در محل حاضر و مبادرت به سنگ‌پرانی به سمت عوامل پایگاه می‌نمایند که مأموران نیز اقدام به تیراندازی هوایی نموده و با توجه به ادامه تعرض مبادرت به تیراندازی می‌کنند.»

نیروی هوایی ارتش نیز در اطلاعیه‌ای به توضیح این درگیری پرداخته و درباره کشتن شدن دو نفر می‌نویسد: «در پی این هجوم و در مرحله نخست، مسئولان و کارکنان پادگان در تلاش بودند تا در آرامش و با مذاکره مسالمت آمیز مهاجمان را آرام کنند، لیکن بدنبال تشدید التهاب‌ها و پس از تعرض به منطقه نظامی، تعدادی اقدام به درگیری‌های نزدیک با عناصر تأمین حفاظت فیزیکی نموده  و کارکنان و سربازان برای ممانعت از ادامه این تعرض به پادگان با وجود تجهیزات حساس هوایی و جلوگیری از خلع سلاح و احتمال تسخیر پادگان، پس از مجروحیت ناشی از ضرب و شتم، اقدام به شلیک هوایی هشدار کردند که با توجه به وجود زمین‌های غیر همسطح، متأسفانه بر حسب اتفاق دو تن از افراد حاضر در صحنه درگیری بر اثر اصابت گلوله فوت کردند.»

این مقام قضایی نیروهای مسلح ایران سپس ضمن تأیید “دو کشته و چهار مجروح” بر اثر این تیراندازی افزود: «به دنبال وقوع این حادثه، تیمی از سازمان قضایی نیروهای مسلح مازندران به سرپرستی این‌جانب در محل حضور یافته و معاینه و تحقیقات محلی را آغاز می‌کنند.»

دادستان نظامی مازندران همچنین تصریح کرد: «پس از بررسی‌های مقدماتی، چند تن از کارکنان پایگاه دستگیر و به سازمان قضایی نیروهای مسلح مازندران منتقل و قاضی کشیک پس از انجام تحقیقات اولیه جهت بررسی بیشتر، متهمان را با قرار مناسب بازداشت کرده است که به محض حصول نتیجه، اخبار تکمیلی متعاقبا به اطلاع خواهد رسید.»

وعده “برخورد قاطع” با عوامل حادثه

این مقام قضایی سپس ضمن اشاره به “کسانی” که “مطالب کذبی” را در رابطه با درگیری روز گذشته در فضای مجازی منتشر می‌کنند، عاملان انتشار چنین اخباری را که به گفته او “به دنبال ایجاد جو بدبینی نسبت به کل نیروهای مسلح هستند”، تهدید به “برخورد قانونی” کرد.

همچنین اعلام شده که دادستان نظامی مازندران با حضور در بیمارستان و “دلجویی از آسیب دیدگان” با اولیای دم کشته‌شدگان تیراندازی روز گذشته نیز به گفت‌وگو پرداخته، خواستار “آرامش” آنها شده و “قول برخورد قاطع و قانونی با عوامل این حادثه” را داده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

حسین حسن‌نژاد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران نیز شامگاه گذشته از دستگیری “هشت نفر” در این حادثه خبر داده، اما روشن نکرده بود که آیا آنها از نیروهای نظامی بوده‌اند یا از مردم. معاون استاندار مازندران با اشاره به دستگیری “عوامل و خاطیان حادثه” گفته بود: «دستگیرشدگان پس از تشکیل پرونده در نیروی انتظامی برای برخورد قانونی در اختیار قوه قضائیه قرار می‌گیرند.».

این مقام استانداری مازندران همچنین تأکید کرده بود که درگیری مزبور “هیچ ارتباطی با مسایل سیاسی و زمین‌خواری” نداشته و “تنها در پی اجرای حکم قضایی” اتفاق افتاده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

روحانی خودش را به‌خواب‌زده و مشکلات اقتصادی را نمی‌بیند

cafeliberal

تورم ٩٧ درصدی بخش تولید در دامداری‌های سنتی

cafeliberal

بررسی چالش‌ها و فرصت‌ها در ایرانِ امروز در اولین کنفراس پژوهشی – علمی پروژه ققنوس ایران

cafeliberal

اعدام یک زندانی در زندان بابل

cafeliberal

آمریکا بدون بیمه درمانی به مهاجران ویزا نمی‌دهد

cafeliberal

پایان اولتیماتوم فیفا در حمایت از زنان ایرانی؛ پرونده روی میز وزیر کشور و شورای عالی امنیت ملی!

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader