13.6 C
Tehran
سه شنبه, 23 مهر , 1398

چهار صفر از پول ملی ایران حذف می‌شود

عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی از ارائه لایحه حذف چهار صفر از پول ملی ایران به دولت خبر داده است. پیش از این بانک مرکزی ۴ صفر در رقم ایران‌ چک‌های جدید ۵۰هزار تومانی که به تازگی رونمایی شده را به صورت محو طراحی کرده بود.

عبدالناصر همتی روز یکشنبه ۱۶ دی‌ماه اعلام کرد در نظر داریم ۴ صفر را از پول را حذف کنیم، که باید هر چه زودتر این تصمیم گرفته و انجام شود، حذف ۴ صفر به این معنا است که به جای ۱۰ هزار تومان گفته شود ۱۰ تومان!

همتی همچنین تأکید کرده است که دیروز لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی از سوی بانک مرکزی تقدیم دولت شده  و ابراز امیدواری کرده این موضوع به زودی در دولت بررسی شود.

به نظر می‌رسد این اقدام بانک مرکزی پیرو تصمیم دولت برای تغییر واحد پول ملی صورت گرفته باشد. دولت روحانی در یکی از نشست‌های هیئت دولت در آذرماه ۹۵ و در ادامه بررسی پیشنهادهای کارگروه منتخب درباره «لایحه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» ‏موادی از این لایحه را به تصویب رساند که بر اساس یکی از مصوبات واحد پول ایران، تومان و برابر با ۱۰ ریال ‏تعیین شد.

همزمان ولی‌الله سیف رئیس کل وقت بانک مرکزی هم از رفرم پولی (حذف صفر از واحد پول) خبر داده و گفته بود: «جمع‌بندی‌ها این بود که پیشنهاد مستقلی از سوی دولت و بانک مرکزی به مجلس ارسال شود که اگر به‌ تصویب برسد منجر به حذف ۴ صفر از پول ملی می‌شود.»

ولی‌الله سیف افزوده بود که «جمع‌بندی دولت این است که فعلاً رفورم پولی انجام نشود و آنچه در حال حاضر در این مرحله مدنظر قرار گرفته این است که فعلاً تومان را به‌ عنوان واحد پول ملی کشور در نظر بگیریم و در یکی دو سال آینده و پس از استمرار و پایداری تورم تک‌رقمی، صفرها از پول ملی حذف شود، بنابراین اجرای این طرح به آینده موکول شده است.»

اکنون با گذشت دو سال از مصوبه هیئت دولت و توضیحات رئیس وقت بانک مرکزی در شرایطی که واحد پول ملی هنوز به تومان تغییر نکرده اما اکنون قرار شده است که ۴ صفر از مقابل ارقام پول ملی برداشته شود.

کارشناسان معتقدند طرح حذف صفرهای پول ملی بدون بسترسازی اقتصادی تورم را مهار نخواهد کرد. این نکته‌ای است که شش سال پیش در گزارش سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان درباره حذف صفر از پول ملی نیز آمده بود. در این گزارش تأکید شده بود که حذف صفر از پول ملی تأثیر چندانی بر تورم ندارد مگر اینکه اصلاحات اقتصادی قبل از حذف صفر صورت گرفته باشد.

این گزارش افزوده بود که وقتی صفرها از پول حذف می شود مردم از لحاظ روانی احساس می‌کنند که پول کمتری را در معاملات روزمره هزینه می‌کنند همچنین در مقایسه میان ارزهای رایج و پول ملی با توجه به کاهش صفرهای پول ملی، به نظر می‌رسد اختلاف میان ریال و دلار چندان زیاد نیست و به معنای دیگر اُفت ارزش پول ملی کمتر در نظر می‌آید.

این در حالیست که حذف صفر و تغییر واحد پول ملی از زیال به تومان هزینه هنگفتی را برای جایگزینی اسکناس و سکه به کشور تحمیل خواهد کرد. در این شرایط عده‌ای تلاش خواهند کرد تا در طول این فرآیند، قیمت کالای خود را افزایش داده و به این ترتیب بر مبنای پول جدید کالاهای خود را با قیمت بالاتری ارزش‌گذاری کنند. عدم امکان نظارت بر بازارها در چنین شرایطی با توجه به پیچیدگی اجرای این تصمیم، باعث افزایش سطح عمومی قیمت‌ها می‌شود. یکی از دلایل این موضوع اینست که به دلیل بالا بودن قدرت قیمت‌گذاری عوامل اقتصادی در ایران با حذف صفرها بسیاری از قیمت‌ها مضربی از این تعداد صفرها نیستند، مثلا به هنگام حذف سه صفر از پول ملی، عمده قیمت‌ها مضربی از ۱۰۰۰ نیستند و لذا کالاهای ۲۵۰۰ یا ۳۷۵۰ ریالی که باید ۲٫۵و ۳٫۷۵ریال قیمت‌گذاری شوند با مشکل گرد کردن اعداد مواجه می‌شوند که با توجه به قدرت اقتصادی در قیمت‌گذاری، قیمت‌ها به سمت بالا گرد خواهند شد.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

افزایش چند برابری قیمت دام، رمق عید را گرفت

cafeliberal

پرش همزمان دلار و یوان

cafeliberal

کاهش ۳۰درصدی قیمت انواع میوه در بازار

cafeliberal

حمایت از صادرکنندگان افزایش یافته است

cafeliberal

وزیر راه: سازمان هواپیمایی باید توبه کند

cafeliberal

چرا بگیروببندهای جدید متهمان فساد کم‌اثرند؟

cafeliberal