چهل سال قبل این روزها در روزنامه آیندگان

چهل سال قبل این روزها: مقاله مهشید امیرشاهی در روزنامه آیندگان در دفاع از شاپور بختیار و پاسخ دو روز بعد محمد شمس لنگرودی

مهشید امیرشاهی (نامه‌ای به آیندگان: کسی نیست که از بختیار حمایت کند؟ – ۱۷ بهمن ۱۳۵۷): «من تا امروز به هیچ روزنامه و نشریه ای مطلبی نداده‌ام كه حال و هوای سیاسی داشته باشد. شاید به این دلیل كه تا امروز در مملكتم به سیاستمداری چون شاپور بختیار بر نخورده بودم كه بدانم سیاست الزاماً مغایر شرافت، صمیمیت و وطن‌پرستی نیست. من تمام این صفات، شرافت، صمیمیت، وطن‌پرستی را در آقای شاپور بختیار سراغ كرده‌ام. به علاوه به سرافرازی و آزادگی او مؤمنم. من ایمان دارم كه اگر امروز او را از صحنه سیاست مملكت‌مان برانیم خطایی كرده‌ایم جبران‌ناپذیر و نابخشودنی. من معتقدم كه این مرد عزیز این مرد عمل دارد فدای هیجان و غلیان عده‌ای و فرصت‌طلبی های عده‌ای دیگر می‌شود و اگر فدا شود اسف‌انگیزترین شهید حوادث اخیر خواهد بود. من صدایم را به پشتیبانی از آقای شاپور بختیار با سربلندی هر چه تمامتر بلند می‌كنم، حتی اگر این صدا در فضا تنها بماند. من از تنها ماندن هرگز هراسی به دل راه نداده‌ام. ولی این بار می‌ترسم نه به خاطر خودم، بلكه به خاطر آینده این مُلک و سرنوشت همه آنها كه دوست‌شان دارم.»

محمد شمس لنگرودی (دو راه بیشتر نداریم: ویتنام یا شیلی – ۱۹ بهمن ۱۳۵۷): «خانم امیرشاهی شما از چه حیرت کرده‌اید؟ اصلا می‌دانید ایران چه خبر است؟ اصلا می‌دانید ملت علیه اختناق، ترور، خفقان و دیکتاتوری بی چون و چرا قیام کرده است و تا کنون بیش از ۶۰هزار شهید داده است؟… و شما می‌فرمایید حالا برای دولتی که فرمایش صادر نمی‌کند، لب ورچیده‌اند و ناز می‌کنند. خانم محترم کجای کاری؟ نخست‌وزیر سوگلی شما را چه کسی انتخاب کرده است. این هم‌پالکی شما چه چیزی از امامی و ازهاری بیشتر آورده است؟ روزنامه‌ها را که در زمان همان‌ها بر اثر فشار و مقاومت دلیرانه مردم آزادتر شد؟ زندان‌های سیاسی را هم که در زمان همان‌ها مردم باز کردند. خانم امیرشاهی کوتاه کنیم؛ تاریخ نشان می‌دهد که الان با همه این اوصاف دو راه بیشتر پیش روی ما قرار نگرفته است؛ دو راه: یا شیلی یا ویتنام. و متاسفانه راه ميانه‌ای نيست و شما و همه آنها كه به سنگر پتوی گرم و قوانينی از اين دست چسبيده‌ايد می‌بينيد كه راه شيلی را انتخاب كرده‌ايد كه البته ناگفته نماند هيچ‌گاه منجلاب شيلی به ضرر حاميان اين سنگر نخواهد بود چرا كه روزی‌شان كرم‌وار از اين روده تغذيه می‌كند.»

@Taghato_News

(https://t.me/Taghato_Media/441)

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

توضیحات جدید دادستان تهران در مورد جزئیات پرونده مرجان شیخ‌الاسلامی

Jahan

حکم جلب ۲۴۹ تن از کارکنان وزارت خارجه ترکیه صادر شد

cafeliberal

رسانه‌های اجتماعی کارآتر از رسانه‌های سنّتی

cafeliberal

ادعای تخریب ۶۰۰ سازه غیرمجاز بر بستر رودخانه جاجرود: اجرای قانون یا نمایش اجرای قانون!

cafeliberal

محکومیت سه وکیل حقوق بشر به احکام زندان طولانی‌ مدت در کمتر از یک‌ سال – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

وزارت مهاجرین افغانستان به قصد رژیم ایران برای اخراج مهاجران افعان اعتراض کرد

cafeliberal