13.7 C
Tehran
دوشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۳۹۸

چهل سال قبل این روزها در روزنامه آیندگان

چهل سال قبل این روزها: مقاله مهشید امیرشاهی در روزنامه آیندگان در دفاع از شاپور بختیار و پاسخ دو روز بعد محمد شمس لنگرودی

مهشید امیرشاهی (نامه‌ای به آیندگان: کسی نیست که از بختیار حمایت کند؟ – ۱۷ بهمن ۱۳۵۷): «من تا امروز به هیچ روزنامه و نشریه ای مطلبی نداده‌ام كه حال و هوای سیاسی داشته باشد. شاید به این دلیل كه تا امروز در مملكتم به سیاستمداری چون شاپور بختیار بر نخورده بودم كه بدانم سیاست الزاماً مغایر شرافت، صمیمیت و وطن‌پرستی نیست. من تمام این صفات، شرافت، صمیمیت، وطن‌پرستی را در آقای شاپور بختیار سراغ كرده‌ام. به علاوه به سرافرازی و آزادگی او مؤمنم. من ایمان دارم كه اگر امروز او را از صحنه سیاست مملكت‌مان برانیم خطایی كرده‌ایم جبران‌ناپذیر و نابخشودنی. من معتقدم كه این مرد عزیز این مرد عمل دارد فدای هیجان و غلیان عده‌ای و فرصت‌طلبی های عده‌ای دیگر می‌شود و اگر فدا شود اسف‌انگیزترین شهید حوادث اخیر خواهد بود. من صدایم را به پشتیبانی از آقای شاپور بختیار با سربلندی هر چه تمامتر بلند می‌كنم، حتی اگر این صدا در فضا تنها بماند. من از تنها ماندن هرگز هراسی به دل راه نداده‌ام. ولی این بار می‌ترسم نه به خاطر خودم، بلكه به خاطر آینده این مُلک و سرنوشت همه آنها كه دوست‌شان دارم.»

محمد شمس لنگرودی (دو راه بیشتر نداریم: ویتنام یا شیلی – ۱۹ بهمن ۱۳۵۷): «خانم امیرشاهی شما از چه حیرت کرده‌اید؟ اصلا می‌دانید ایران چه خبر است؟ اصلا می‌دانید ملت علیه اختناق، ترور، خفقان و دیکتاتوری بی چون و چرا قیام کرده است و تا کنون بیش از ۶۰هزار شهید داده است؟… و شما می‌فرمایید حالا برای دولتی که فرمایش صادر نمی‌کند، لب ورچیده‌اند و ناز می‌کنند. خانم محترم کجای کاری؟ نخست‌وزیر سوگلی شما را چه کسی انتخاب کرده است. این هم‌پالکی شما چه چیزی از امامی و ازهاری بیشتر آورده است؟ روزنامه‌ها را که در زمان همان‌ها بر اثر فشار و مقاومت دلیرانه مردم آزادتر شد؟ زندان‌های سیاسی را هم که در زمان همان‌ها مردم باز کردند. خانم امیرشاهی کوتاه کنیم؛ تاریخ نشان می‌دهد که الان با همه این اوصاف دو راه بیشتر پیش روی ما قرار نگرفته است؛ دو راه: یا شیلی یا ویتنام. و متاسفانه راه ميانه‌ای نيست و شما و همه آنها كه به سنگر پتوی گرم و قوانينی از اين دست چسبيده‌ايد می‌بينيد كه راه شيلی را انتخاب كرده‌ايد كه البته ناگفته نماند هيچ‌گاه منجلاب شيلی به ضرر حاميان اين سنگر نخواهد بود چرا كه روزی‌شان كرم‌وار از اين روده تغذيه می‌كند.»

@Taghato_News

(https://t.me/Taghato_Media/441)

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

حکومت ایران با انتشار اخبار دروغین و اتهامات بی اساس و ساختگی، می کوشد مانع دوستی مردم ایران و اسرائیل شود

cafeliberal

آقای تاج‌زاده شما که سنگ مردم را به سینه می‌زنید!

Jahan

احضار وریا غفوری به حراست وزارت ورزش به خاطر انتقاد از «پروفسور ظریف» (+ویدئو)

cafeliberal

فشار آمریکا بر اروپا: از برجام خارج شوید

cafeliberal

معضل بزرگ طلاق‌های صوری برای تامین اجتماعی/ سازمان تامین اجتماعی در مرز نابودی

root_d7p3qva9

به بهانه انقلاب 57 (4)، ارتجاع سرخ و سیاه

Jahan