کارزار جمهوری اسلامی علیه سفیر آمریکا در عراق؛ از راکت و خمپاره تا اتهامات ضدامنیتی

یکی از سیاست‌های دولت آمریکا، نظارت و کنترل دقیق بر اجرای تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی است که موازی با کارزار فشار حداکثری علیه تهران به اجرا گذاشته شده است.

ماتیو تولر پیش از آنکه به بغداد ماموریت پیدا کند پنج سال سفیر آمریکا در یمن بود و تجربه‎ زیادی در رابطه به سیاست‎های کشورهای عربی، منطقه و تحولات نظامی دارد

با آغاز دور دوم تحریم‎ها علیه رژیم ایران از آبان ۱۳۹۷، تقریبا اغلب شرکای اقتصادی جمهوری اسلامی مجبور به تبعیت از تحریم‌ها شده‌اند با این حال اجرای سراسری آن از شرق و جنوب شرق آسیا تا خاورمیانه و اروپا به ویژه در حوزه نفتی زمان بُرد. اجرای تحریم‌ها علاوه بر موانع مختلف با مقاومت‎هایی نیز روبرو بود.

ریچارد گرنل سفیر آمریکا در برلین نقش عمده‎ای در پیشبرد سیاست فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی در اروپا داشت. گزارش‎های متعدد حاکی از آن بود که او مستقیم با مدیران بانک‎ها، صنایع و کارخانجات بخش خصوصی تماس می‎گرفت و برای اجرای تحریم‎ها مذاکره و چانه‎زنی می‌‏کرد.

حتی فشارهای سفیر آمریکا سبب شد که دولت آلمان ارسال بیش از ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به جمهوری اسلامی را متوقف کند.

این اقدامات گرنل علاوه بر اینکه به شدت علیه منافع جمهوری اسلامی و حامیان توافق اتمی بود، برای احزاب و جریان‎های سیاسی در آلمان به ویژه چپ‌های ضد ترامپ و تجّار لیبرال نیز گران تمام شد و آنها تلاش زیادی کردند تا با فشار به دولت آلمان موجب اخراج وی از این کشور شوند که تا کنون موفق نشده‌اند.

گرنل حتی در گام‎های بعدی با فعالین سیاسی مخالف جمهوری اسلامی هم دیدار کرد و آنها را تشویق کرد که از راه‎های مدنی فشار بر رژیم ایران را بیشتر کنند.

نقشی که ریچارد گرنل در آلمان برای دولت ترامپ ایفا می‎کند دولت آمریکا در عراق بر دوش ماتیو تولر گذاشته است. با این تفاوت که امنیت گرنل در برلین بسیار بیشتر از تولر در بغداد تامین است و با اقدامات خرابکارانه جمهوری اسلامی و عوامل آن در عراق از جمله راکت‎پرانی‎ها و بمب‎گذاری‎ها روبرو نیست. افزون بر آن نفوذ سیاسی و نظامی رژیم ایران در عراق به هیچ عنوان قابل مقایسه با آلمان و هیچ‎ کشور دیگر نیست.

ماتیو تولر اواخر اردیبهشت از سنا رای اعتماد گرفت و از ۲۰ خردادماه کارش در بغداد را آغاز کرد. پیش از سفر ماتیو تولر به بغداد چندین رسانه نوشتند او سفیر جنگ با ایران است و آمده تا سیاست‎های تحریمی را پیش ببرد.

وی پس از انتصاب در یک اظهار نظر گفته بود، «نزدیک است که عراق هیزم آتش جنگ میان آمریکا و ایران شود. ما باید مطمئن شویم که عراق می‌تواند تهدید‌های داخلی و خارجی را دفع کند که شامل تهدید‌هایی از ایران، به حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور است.»

آمدن او به عراق با سلسه عملیات خرابکارانه عوامل جمهوری اسلامی در عراق روبرو شد، حملات راکتی و خمپاره‎ای به پایگاه‎های نظامی آمریکا در عراق، اصابت راکت به حوالی ساختمان سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد و حمله به تاسیسات و دفاتر شرکت‎های نفتی در موصل و بغدا و بصره.

اکنون جمهوری اسلامی مستقیم و غیرمستقیم به‌خصوص از طریق جریان‎های مورد حمایت خود در عراق، دولت این کشور را به خاطر فعالیت‎های ماتیو تولر زیر فشار قرار داده است. این فشارها زمانی بیشتر شد که سفیر آمریکا در عراق از طرح صلح دولت فلسطینی و اسرائیل موسوم به «معامله قرن» دفاع کرد.

با اعلام مواضع تولر در مورد معامله قرن، فراکسیون پارلمانی «سائرون» عراق خواستار برکناری او شده است.

گروه شبه‌نظامی «نجباء» نیز اظهارات سفیر عراق در آمریکا درباره‎ی عادی‌سازی روابط با اسرائیل را خجالت‌آور و ذلت‌بار توصیف کرد.

در هفته‎های اخیر گزارش شد که فرمانده عملیات استان الانبار به اتهام جاسوسی برای نیروهای آمریکایی بازداشت شده است. شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران ادعا می‎کنند سفیر آمریکا در عراق نیز در جریان این ارتباط بوده و از همین رو علیه سفیر بیانیه صادر کرده‌اند.

در این بیانیه از جاسوسی مقام نظامی عراق برای آمریکایی‎ها به عنوان «رسوایی» نام برده‌ شده و بر نقش مخرب سفارتخانه آمریکا و همکاری واشنگتن با اسرائیل برای توطئه‌چینی علیه عراق و نیروهای مسلح تاکید شده است.

از متن بیانیه و مواضع مقام‎های بلندپایه شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم تهران آشکار است که جمهوری اسلامی می‌خواهد حضور ماتیو تولر در عراق را علیه منافع مردم این کشور قلمداد کند و این کار را  از طریق تبلیغات توسط وابستگان عراقی خود پیش می‌برد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

۲ هزار و ۱۱۵ نفر متأثر از زلزله مسجدسلیمان؛ زندگی مردم در روستاها زیر آوار رفته

cafeliberal

سخن کوتاه

cafeliberal

فشار آمریکا بر عراق برای کنترل "شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران"

cafeliberal

نمودار “انقلابی” عمل کردن

Jahan

رئیس سابق سازمان امور مالیاتی: فساد در ایران نهادینه شده است،ویدئو

cafeliberal

پنج دلیلی که سبب افزایش تنش میان ایران و آمریکا می‌شود

cafeliberal