25 C
Tehran
سه شنبه, ۲۹ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

کارشناسان مرکز پژوهش های راهبردی در اسرائیل: رژیم ایران و مزدوران آن مانند حزب الله و حماس، بزرگترین خطر امنیتی برای اسرائیل است

در این گزارش آمده است که اگر رژیم ایران قصد رویارویی نظامی با اسرائیل را داشته باشد، از مزدوران نظامی خود در منطقه مانند حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی آزادی فلسطین استفاده خواهد کرد

در یک گزارش پژوهشی پیرامون خطراتی که در سال میلادی جاری (۲۰۱۹) امنیت اسرائیل را تهدید می کند آمده است که از دیدگاه تنظیم کنندگان این گزارش، حکومت اسلامی ایران همچنان بزرگترین چالش امنیتی اسرائیل محسوب می شود و تلاش برای مهار کردن این رژیم باید همچنان ادامه یابد.

این ارزیابی توسط کارشناسان “مرکز تحقیقات امنیت ملی اسرائیل” صورت گرفته که همگی از امیران پیشین ارتش اسرائیل می باشند که اکنون در شمار نیروهای ذخیره محسوب می شوند و به کارهای پژوهشی و آکادمیک می پردازند.

در این گزارش آمده است که اگر رژیم ایران قصد رویارویی نظامی با اسرائیل را داشته باشد، از مزدوران نظامی خود در منطقه مانند حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی آزادی فلسطین استفاده خواهد کرد. بنابراین اسلامی باید برای رویارویی با جنگی که از سوی حکومت ایران در شرق، و از جمله از خاک سوریه، و همچنین از شمال، از طریق حزب الله لبنان و از غرب توسط حماس و جهاد اسلامی ممکن است آغاز شود، آمادگی کامل داشته باشد.

فرماندهان ارتش اسرائیل نیز پیش تر به این احتمال اشاره کرده و آن را به حساب آورده اند. دست کم در دو رزمایش ارتش اسرائیل که در سال های اخیر برگزار گردیده، شیوه های رویارویی با این احتمال سه گانه تمرین شده است.

این احتمال که اسرائیل از سه جهت و به طور همزمان، مورد حمله نیروهای وابسته به حکومت ایران قرار گیرد، توسط سرکردگان سپاه پاسداران ایران و از جمله حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه مطرح شده است.

محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران نیز، خود دیروز (چهارشنبه) گفته بود که اگر اسرائیل بخواهد به عملیاتی علیه حضور سپاه قدس در سوریه دست بزند، سپاه پاسداران یک رشته عملیات موشکی نقطه زن علیه اسرائیل انجام خواهد داد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و وزیر دفاع، روز یکشنبه این هفته به حکومت ایران توصیه کرده بود که هرچه زودتر نیروهای مستقیم و واحدهای نظامی مزدور خود را از سوریه بیرون برد.

فرمانده کل سپاه، این سخنان را “مضحک” خواند و آن را به مسخره گرفت و این در حالی که به گفته فرمانده پیشین ارتش اسرائیل، “هزاران” هدف نظامی رژیم ایران در سوریه، توسط نیروی هوایی اسرائیل در هم کوبیده شده است.

تهیه کنندگان گزارش سالیانه، به هدف ارزیابی اوضاع امنیتی اسرائیل در سالی که دو هفته پیش آغاز گردید، روز گذشته (چهارشنبه) به پرزیدنت روبی ریولین رئیس جمهوری اسرائیل ارائه گردید.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که رژیم ایران هم اکنون در بدترین موقعیت نظامی و سیاسی و اقتصادی به سر می برد و مقامات حکومت می دانند که اگر وارد جنگ شوند، حکم پایان عمر رژیم را صادر کرده اند. با این همه، در شرایطی ممکن است که نیروی دریایی سپاه پاسداران، در حوزه خلیج فارس با ناوگان آمریکایی درگیر شود و جنگ به راه اندازد. همچنین این احتمال وجود دارد که سپاه پاسداران در جریان واکنش نسبت به حملات هوایی اسرائیل علیه موضع سپاه قدس در سوریه، موجب بروز جنگ شود.

در گزارش کارشناسان امور نظامی، عملیات تعرضی حماس و دیگر سازمان های ترور از غزه نیز یک خطر امنیتی محسوب می شود. در این ارزیابی آمده است که قدرت بازدارنده ارتش اسرائیل نتوانسته است حماس را از ادامه عملیات تعرضی بدور سازد و از این رو بعید نیست که در سال پیش رو، بحران جنگی بالا گیرد.

در گزارش گفته شده که سرکردگان حماس، همانند سران حکومت اسلامی ایران مایل به جنگ نیستند، ولی در وضع پیش بینی نشده ای ممکن است طرفین به یک درگیری جدید جنگی کشانده شوند.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

انقلاب اسلامی، مارکسیسم فرهنگی و «شرق‌شناسی وارونه»

Jahan

توصیه به شهروندان آلمان: روز قدس کیپا بر سر بگذارید

cafeliberal

صادرات نفت ایران به آسیا به پایین‌ترین حد در پنج سال گذشته رسید

cafeliberal

«دوام می‌آورند»: بی‌شرمی و بی‌مسئولیتی چپ آمریکایی

cafeliberal

وال‌استریت‌ژورنال: اضطراب در برابر موشک‌های ایران، اتحادیه اروپا برای غلبه بر تهران

cafeliberal

دستگیری برادر رئیس جمهور و دو مدیر پیشین دستگاه اطلاعاتی الجزایر

cafeliberal