32.8 C
Tehran
دوشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

کالا بجای پول نقد در مرحله دوم طرح بسته حمایتی به نیازمندان

سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرده مرحله دوم طرح ارائه بسته حمایتی به اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر با تغییراتی روبرو شده و مشمولان این طرح در مرحله بعدی به جای پول نقد، کالا دریافت خواهند کرد.

پس از گذشت چند روز از پایان طرح ارائه بسته حمایتی به اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر و در شرایطی که قرار بود این بسته به صورت پول نقد و کارت خرید کالا به اقشار نیازمند ارائه شود به نظر می‌رسد تصمیم دولت تغییر کرده و حالا اقشار نیازمند قرار است کالاهایی با سلیقه دولت دریافت کنند.

مژگان خانلو سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور با اعلام این خبر گفته است هنوز مشخص نیست در مرحله دوم این طرح قرار است چه کالاهایی به نیازمندان ارائه شود.

در شرایطی که تنها ۵۰ روز تا پایان سال فرصت باقی است و مرحله بعدی طرح بسته حمایتی دولت باید عملی شود مژگان خانلو از سخت و پیچیده بودن این روند گفته است: «توزیع کالا نسبت به پرداخت نقدی پیچیدگی‌ها و سختی‌های خاص خود را دارد و مقداری از اعتبار برای توزیع کالا نیز مصرف می‌شود.»

جالب اینکه حتی شیوه پرداخت این کالاها به شهروندان تنگدست نیز هنوز مشخص نشده است و سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور گفته است: «تصورم این است که به صورت بن کالا باشد که قابلیت نقدشوندگی ندارد و اعتبار آن همانند مرحله اول در نظر گرفته خواهد شد. هنوز جمع‌بندی صورت نگرفته امیدواریم تا پایان سال مرحله دوم عملیاتی و بابت تأمین اعتبار مشکلی وجود ندارد.»

مژگان خانلو درباره علت تصمیم دولت برای دادن کالا بجای پول نقد گفته است که «احتمالاً تصور بر این است که بسته اول صرف امور کالایی نشده و جور دیگر هزینه شد. نگرانی بابت کمبود مصرف کالایی خانوارهای واقعی است.»

از چند ماه پیش و پس از سونامی افزایش قیمت کالا و خدمات در ایران که از ابتدای فروردین‌ماه ۹۷ آغاز شد دولت اعلام کرد برای حمایت از اقشار ضعیف تا پایان سال جاری بسته‌ای حمایتی بطور نقدی به این افراد ارائه خواهد کرد. کارگران، بازنشستگان و بخشی از کارگران که حقوق آنها ماهیانه کمتر از ۳ میلیون تومان است مشمول این بسته می‌شدند.

دولت ماه گذشته مرحله نخست این طرح را با حواشی زیادی انجام داد. با وجود تبلیغات گسترده دولت درباره این طرح اما به تعداد زیادی از افراد واجد شرایط بسته حمایتی ارائه نشد. از جمله این افراد ۱۱۰ کارگر شهرداری سی سخت در استان کهکیلویه و بویراحمد بودند که به خبرگزاری ایلنا خبر داده‌اند هیچ بسته‌ای دریافت نکردند. این کارگران در شرایطی که حقوق اندکی دریافت می‌کنند دو ماه حقوق عقب‌افتاده هم دارند و با مشکلات زیادی برای تأمین معیشت خود روبرو هستند.

این در حالیست که پیشتر گزارش‌هایی از جاماندن میلیون‌ها نفر از بسته حمایتی دولت خبر دادند. ناصر چمنی نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران پیشتر بسته‌ حمایتی دولت را نیز فکاهی تلخی از سوی دولت خوانده و گفته بود: «ابتدا اعلام می‌کنند که به تمام بیمه‌شدگان تامین اجتماعی «سبد کالا» می‌دهیم. بعد می‌گویند بسته نیست پول نقد است و مبلغش ۲۰۰ هزار تومان است. بعد می‌گویند به تمام بیمه‌شدگان نمی‌رسد. فقط برخی می‌توانند دریافت کنند. چرا؟ چون «سازمان برنامه و بودجه» برای «جامعه» اعتباری قائل نیستند!»

ناصر چمنی همچنین گفته بود که چند میلیون‌ کارگر و افراد کم‌درآمدی که برای آنها بیمه رد نمی‌شود شامل بسته حمایتی دولت نشده‌اند. خبرهای دیگری نیز حکایت از عدم پرداخت مبلغ بسته حمایتی به حساب برخی بازنشستگان دارد. همچنین بازنشستگانی هستند که مبلغ بسته حمایتی در مرحله نخست را به صورت نصفه دریافت کردند. حالا در این شرایط که دولت نتوانست مبلغ نقدی را کامل و منظم و بدون حاشیه به حساب نیازمندان واریز کند، به نظر می‌رسد ارائه کالا در مرحله دوم با نابسامانی بیشتری نسبت به مرحله نخست روبرو شود.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

علی خامنه‎ای خطبه‎ «مقاومت» خواند!

cafeliberal

علی خامنه ای، مذاکره با آمریکا را “سم مضاعف” نامید، ولی پرزیدنت ترامپ اطمینان دارد که رژیم بزودی وارد گفتگو می شود

cafeliberal

بروجردی: حضور مسئولین در میهمانی‌های مختلط سفارتخانه‌ها قابل قبول نیست

Jahan

محمد جواد ظریف، در یک سخنرانی، از آمادگی رژیم ایران برای مبادله زندانیان با آمریکا و اروپا سخن می گوید

cafeliberal

على دایى: قوه قضائیه و وزارت اطلاعات به کثیف‌کارى‌هاى فوتبال وارد شوند

cafeliberal

آیت‌الله مکارم شیرازی «برنده باش» در صدا و سیمای جمهوری اسلامی «قمار» است!

cafeliberal