2.7 C
Tehran
چهارشنبه, 29 آبان , 1398

کاهش شدید تولید ناخالص ملی ایران به علت تحریم‌های آمریکا

اقتصاد ایران در دومین سال متوالی با کاهش شدید تولید ناخالص ملی روبه‌رو است. صندوق بین‌المللی پول از فشار کم‌سابقه بر اقتصاد کلان ایران سخن گفته است. در عین حال گفته می‌شود که از توان اقتصادی همه کشورهای خاورمیانه نیز در سایه جنگ‌های داخلی، تنش منطقه‌ای و تحریم‌ها ظرف ماه‌های گذشته کاسته شده است.

خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی از دبی، خبر از کاهش نه و نیم درصدی تولید ناخالص ملی ایران در سال جاری داده است. این در حالی است که بنا بر ارزیابی پیشین این موسسه اقتصادی که در ماه آوریل منتشر شده بود، از کاهش شش درصدی تولید ناخالص ملی ایران سخن رفته بود.

علت کاهش بیشتر تولید ناخالص ملی ایران تشدید تحریم‌های این کشور از سوی آمریکا اعلام شده است. به سخن دیگر، عدم تمدید معافیت پیش بینی شده برای واردات نفت ایران در ماه مه باعث کاهش بیش از پیش تولید ناخالص ملی ایران شده است.

دولت آمریکا در ماه مه، معافیت‌های ناظر بر معاملات نفتی هشت کشور جهان با ایران را لغو کرده بود. همین موضوع تاثیرات خود را بر اقتصاد ایران داشته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد ایران در پایان سال مالی ۲۰۱۹/۲۰۲۰ در قیاس با دو سال پیش، حدود ۹۰ درصد کوچک‌تر می‌شود.

این دومین سال متوالی است که تولید ناخالص ملی ایران روندی نزولی دارد. در سال ۲۰۱۸ نیز تولید ناخالص ملی ایران حدود چهار و هشت دهم درصد کاهش یافته بود.

این میزان کاهش تولید ناخالص ملی ایران از سال ۱۹۸۴ به این سو بی‌سابقه بوده است. خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود به شرایط جنگی آن دوره (جنگ هشت ساله ایران و عراق) اشاره کرده است.

افزون بر آن، میزان تورم در ایران بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول در سال جاری بیش از ۳۵ درصد اعلام شده است.

کاهش توان اقتصادی کشورهای خاورمیانه

گزارش صندوق بین‌المللی پول از کاهش تولید ناخالص ملی کشور عربستان سعودی نیز خبر داده است. بر اساس این گزارش میزان تولید ناخالص ملی عربستان در سال جاری تنها دو دهم رصد رشد می‌کند. صندوق بین‌المللی پول، نرخ رشد اقتصادی عربستان در سال آینده را نیز دو و دو دهم درصد ارزیابی کرده است.

نرخ رشد کشورهای خاورمیانه در سال جاری به این ترتیب حدود یک دهم درصد پیش بینی شده است. صندوق بین‌المللی پول علت از نفس افتادن اقتصاد کشورهای منطقه را از جمله جنگ در لیبی، یمن و سوریه اعلام کرده است.

از سوی دیگر تحریم‌های ایران و همچنین بالا گرفتن تنش در منطقه، حمله به تاسیسات نفتی و نفتکش‌ها نیز از جلمه دیگر علل موثر در کاهش نرخ رشد اقتصادی کشورهای منطقه بوده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مطالبه‌ی ده اقدام ضروری از دولت‌های دمکراتیک و جوامع باز: برنامه‌ی پیشنهادی روابط خارجی مخالفان

cafeliberal

نیویورکر: ظریف برای دیدار با ترامپ به کاخ سفید دعوت شده بود

cafeliberal

سپاه پاسداران یک نفتکش خارجی دیگر را نیز توقیف کرد

cafeliberal

هکرهای روسی با امکانات و زیر ساختهای جمهوری اسلامی

Jahan

ظریف: آمریکا مداخله می‌کند تا آب‌ها را برای ایران ناامن سازد

cafeliberal

میخ‌هایی بر دیوار کاغذی!

cafeliberal